سه شنبه 26 تیر 1397 | به روز شده: 44 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
شنبه 15 مهر 1396 - 19:15:50 | کد مطلب: 384388 چاپ
محققان پی بردند؛

فوران‌های آتشفشانی موجب بروز پدیده ال نینو می‌شود

دانش > محیط زیست جهان - همشهری آنلاین:
مطالعه جدید نشان می‌دهد فوران‌های آتشفشانی بزرگ در مناطق استوایی می‌تواند منجر به بروز پدیده ال نینو شود.

به گزارش مهر، فوران‌های بزرگ آتشفشانی از طریق پمپاژ میلیون‌ها تن دی اکسید گوگرد در استراتوسفر، که موجب تشکیل ابر اسید سولفوریک می‌شود، با انعکاس پرتو خورشیدی و کاهش میانگین دمای سطح جهان موجب آغاز پدیده ال نینو می‌شوند.

محققان از شبیه‌سازی مدل پیشرفته آب و هوا استفاده کردند تا نشان دهند که ال نینو در طول سال بعد از فوران‌های عظیم آتشفشانی نظیر فوران آتشفشان مونت پیناتوبو فیلیپین در سال ۱۹۹۱ به اوج می‌رسد.

آلن روبوک، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه راتگرز آمریکا، در این باره می‌گوید: ما نمی‌توانیم فوران‌های آتشفشانی را پیش‌بینی کنیم، اما با وقوع فوران بعدی می‌توانیم با تعیین میزان دی اکسید گوگرد در استراتوسفر پدیده ال نینو را پیش‌بینی کنیم.

ال نینو به طور ساده عبارت است از یک رخداد اقلیمی کلان که در اثر رها شدن انرژی انباشته در بزرگ‌ترین حوزه اقیانوسی جهان یعنی جنوب اقیانوس آرام رخ می‌دهد. نشانه اولیه آن هم تغییر جهت جریان آب‌های سرد و گرم و همچنین بادهای این منطقه است.

این پدیده هر ۲ تا ۷ سال یک‌بار باعث ایجاد ناهنجاری‌های بزرگی در آب و هوای سراسر سياره زمین می‌شود از جمله این ناهنجاری‌ها می‌توان به سیلاب‌های ناگهانی، خشک‌سالی، قحطی و اپیدمی اشاره کرد.