پنج شنبه 28 تیر 1397 | به روز شده: 58 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
یکشنبه 16 مهر 1396 - 17:41:03 | کد مطلب: 384497 چاپ
محققان بریتانیایی هشدار می‌دهند؛

تاثیر تغییر اقلیم بر افزایش بروز دست‌اندازهای هوایی

دانش > محیط زیست جهان - همشهری آنلاین:
محققان هشدار می‌دهند بروز دست‌اندازهای هوایی در حین پرواز در طول دهه‌های آینده به دلیل تغییرات اقلیمی تا سه برابر افزایش خواهد یافت.

به گزارش مهر، محققان دانشگاه ایست آنجلیا بریتانیا اعلام کردند تغییرات اقلیمی به شکل قابل توجهی موجب افزایش میزان تلاطم‌های هوایی در زمان پرواز در سراسر دنیا تا سال 2080-2050 می‌شود و در نتیجه ریسک آسیب دیدن مسافران و خدمه پرواز هم افزایش می‌یابد.

افزایش ناگهانی تلاطم‌های هوایی ناشی از تغییرات دما در جهان است که باعث تقویت بی‌ثباتی باد در ارتفاعات بالا در جریان مسیر هواپیما می‌شود و کیسه‌های هوایی به صورت مکرر و قوی‌تر ایجاد می‌شوند.

پل ویلیامز، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: "این مطالعه نشان می‌دهد که چقدر تاثير تغییرات آب و هوایی می‌تواند در جریان جو حس شود و تنها به افزایش دمای سطح زمین محدود نمی‌شود."

تلاطم شدید هوا شامل نیروهای قوی‌تر از نیروی گرانش زمین است و آنقدر قدرتمند است که مردم و چمدان‌ها را به اطراف کابین هواپیما پرتاب می‌کند.

ویلیامز در ادامه می‌افزاید: "تلاطم هوا در سراسر جهان، در تمام فصول و در ارتفاعات بسیار بالا هم، در حال افزایش است. این مسئله تنها به دلیل تداوم تغییرات آب و هوا در حال تشدید است."