شنبه 27 مرداد 1397 | به روز شده: 18 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
یکشنبه 16 مهر 1396 - 17:28:02 | کد مطلب: 384519 چاپ
جانشین فرمانده نیروی دریایی سپاه

ایران امنیت خلیج فارس را با کمک کشورهای همسایه تامین می‌کند

دفاع > سپاه و بسیج - همشهری آنلاین:
جانشین فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: خلیج فارس خانه ما است و ما به دنبال برقراری امنیت، صلح و دوستی در این منطقه با کمک کشورهای همسایه هستیم.

به گزارش خبرنگار ایرنا، سردار علیرضا تنگسیری روز یکشنبه در یادواره شهدای حماسه 16 مهر که در شهرک امام علی(ع) نیروی دریایی سپاه در بندرعباس برگزارشد، اظهار داشت: ناکامی آمریکا در رویارویی مستقیم و حماسه آفرینی رزمندگان قهرمانی همچون شهید مهدوی، شهید دارا و شهید رئیسی در حالی رقم خورد که سطح توانمندی دریایی ما پیشرفت چندانی نکرده بود و ایران با سلاح های ابتدایی در حال دفاع از مرزهای آبی کشور بود.

وی با اشاره به دستاوردهای نظامی کشور در زمینه ساخت انواع سلاح های مدرن سطحی، زیرسطحی، زمین به دریا و انواع شناورها و پرندگان ویژه جنگ در دریا، افزود: نیروهای مسلح با دارا بودن تجربه هشت سال دفاع مقدس و تسلط بر جدیدترین فن آوری ها به دشمنان اجازه هیچ گونه حرکتی را علیه این آب و خاک نخواهند داد.

جانشین فرمانده نیروی دریایی سپاه گفت: اکنون نیروی دریایی سپاه دارای شناورهای تندرو حامل موشک هایی است که قادر است از فاصله زیاد هدف را مورد اصابت قرار دهد.

سردار تنگسیری بیان داشت: نیروی دریایی سپاه دارای سلاح هایی است که می تواند بالگردها و هواپیماها را ساقط کند و یا آتش حجیمی ایجاد کند که بخشی از این سلاح ها در رزمایش ها به نمایش گذاشته شد.

جانشین فرمانده نیروی دریایی سپاه تصریح کرد: نام شهیدان خلیج فارس به عنوان نقطه عطفی در تاریخ ملی ایران برای همیشه زنده است و می درخشد.

وی تاکید کرد: امروز در حالی یاد و خاطره شهدای خلیج فارس را گرامی می داریم که در پرتو ایمان، مجاهدت ، حماسه سازی و خداباوری آنان و استمرار راهشان، در دو دهه گذشته به چنان سطحی از اقتدار و توانمندی دست یافته ایم که خیال ماجراجویی در منطقه خلیج فارس از دشمن سلب شده است.

حماسه سردار شهید نادر مهدوی و 9 دلاور دریادل همرزمش در ماجرای 16 مهر سال 1366 که در برابر زورگویی و تعدی گری ناوگان دریایی آمریکا با کمترین امکانات اما با اراده ای مصمم و پولادین ایستادند، هیمنه پوشالی ابرقدرتی به نام آمریکا را در هم شکست.

در 16 مهر سال 1366، 9 نفر از دریادلان نیروی دریایی سپاه به فرماندهی شهید نادر مهدوی در نزدیکی جزیره فارسی به طور مستقیم با نیروهای آمریکایی که به آب‌های سرزمینی کشورمان تجاوز کرده بودند، جنگیدند که هفت نفر از آنان به نام های نادر مهدوی، بیژن گُرد، غلامحسین توسلی، نصرالله شفیعی، مجید مبارکی، خداداد آبسالان و مهدی محمدی‌ها به فیض شهادت نائل آمدند.

به پاس حماسه آفرینی این شهیدان، 16 مهر در تقویم رسمی کشورمان روز نیروی دریایی سپاه نام گذاری شده است.