دوشنبه 1 مرداد 1397 | به روز شده: 40 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
سه شنبه 18 مهر 1396 - 15:50:31 | کد مطلب: 384702 چاپ
جلسه شوراي شهر تهران؛

خط ۷ مترو یا اصلاح شود یا تعطیل؛ حواستان به پردیسان باشد

شهر > شورای شهر - همشهری آنلاین:
هشدار درباره امنیت خط هفت متروی تهران، نبود دستورالعمل مدون درباره ارائه خدمت به کارکنان شهرداری، تعیین تکلیف وضعیت پارک پردیسان و معذرت خواهی هاشمی رفسنجانی از خبرنگاران از مهمترین مباحث مطرح شده در شورای شهر تهران بود.

به گزارش ایسنا، شهربانو امانی در تذکر پیش از دستور خود در جلسه امروز شورای شهر تهران با بیان اینکه خط هفت مترو عمیق‌ترین خط است که در تاریخ 20 خردادماه سال جاری با 7 ایستگاه از میدان صنعت تا میدان بسیج افتتاح شد، گفت: مقرر شده بود که تا پایان سال 96 تمام ایستگاه‌های این خط به صورت ماهانه مورد بهره‌برداری قرار بگیرند.

وی با بیان اینکه مشکلات این خط در 7 بند احصا شده است، تصریح کرد: در یکی از بندها آمده که باید قطارها پس از طی 10 هزار متر مسافت به پایانه رفته و اورهال شوند که این مهم محقق نمی‌شود و بسیار نگران هستیم.

عضو کمیسیون حمل و نقل شورای شهر تهران با بیان اینکه بارها درخصوص افتتاح عجولانه این خط هشدار دادیم، گفت: لازم است که مدیرعامل جدید بهره‌برداری مترو، با حضور در صحن شورا گزارشی درخصوص وضعیت مترو و این خط ارائه کند، چراکه یا باید مشکلات این خط مرتفع شود یا برای حفظ سلامت مردم تعطیل شود.

امانی با اشاره به انتصاب مدیرعامل جدید شرکت بهره‌برداری مترو از نجفی بابت این انتخاب تشکر کرد و گفت: آقای فرنوش نوبخت یکی از مدیران توانمند مترو است که باید اعلام کنم که این مدیر مرد است و لازم است متذکر شوم که اگر رسانه ملی با انتصابات زاویه دارد، حداقل نام افراد را مسخره نکند.

  • طرح جامع شهر دوستدار كودك چه شد

همچنين مجید فراهانی در تذکر پیش از دستور خود با اشاره به روز جهانی کودک گفت: متاسفانه شاهد عدم اجرای مصوب شهر دوستدار کودک توسط شهرداری تهران هستیم.

وی با بیان اینکه براساس سرشماری سال ۹۵ یک هشتم جمعیت تهران را کودکان تشکیل می‌دهند، گفت: ۱۰ سال قبل، تهران به صندوق حمایت از کودکان یونیسف ملحق شد و بلافاصله شورای شهر در سال ۸۸ طرح جامعی تحت عنوان شهر دوستدار کودک را تصویب کرد اما می‌بینیم هیچ اقدامی در این خصوص انجام نشده است.

این عضو کمیسیون بودجه شورای شهر تهران با بیان اینکه قرار بوده براساس مصوبه هر شش ماه یک بار شهرداری اقداماتش را درخصوص بهسازی شهر برای کودکان اعلام کند اما این کار را انجام نداده است، گفت: متاسفانه در ماه‌های اخیر شاهد برخی رفتارهای ناخوشایند با کودکان همچون طرح جمع‌آوری کودکان بودیم که باید در این خصوص اقداماتی انجام شود و از شهرداری می‌خواهیم که این مصوبه را جدی‌تر بگیرد و آن را اجرایی کند.

  • نگاه غيربومي به پرديسان نداشته باشيد

زهرا صدراعظم نوری هم  در تذکر پیش از دستور خود با اشاره به واگذاری مدیریت 15 ساله پارک پردیسان به شهرداری تهران گفت: این واگذاری مصوبه شورای شهر تهران را داشته که اجرای آن از سال 91 معطل و بر روی زمین مانده بود که خوشبختانه با مدیریت شهردار جدید تهران این مصوبه اجرایی شد.

وی با بیان اینکه پارک پردیسان به عنوان اکوپارک، ذخیره ارزشمند و ریه تنفسی تهران محسوب می‌شود، گفت: شهرداری تهران علی‌رغم مشکلات شدید مالی مدیریت این پارک را به خاطر مردم در اختیار گرفت، اما در راستای این حرکت خوب باید یادآور شوم که در دوره قبل مدیریت شهری اقداماتی در اطراف این پارک انجام داده که موجب منقرض شدن ده‌ها گونه گیاهی خود رو شده که لازم است نسبت به مراقبت هرچه بیشتر از گونه‌های گیاهی اقدام کند.

رییس کمیسیون محیط زیست شورای شهر تهران با بیان اینکه شهرداری باید از هرگونه تغییر کاربری در این پارک خودداری کند، گفت: باید پارک پردیسان به گونه‌ای بهسازی شود که اکولوژیک آن تغییر نکند، لذا خواهشمندیم شهرداری تهران از نگاه غیربومی و پیمانکاری به پارک پردیسان خودداری کند.

محسن هاشمی‌رفسنجانی رییس شورای شهر تهران، ری و تجریش نیز با بیان اینکه چندین سال است که موضوع واگذاری پارک پردیسان به شهرداری تهران مطرح است اما مدیران محیط زیست مانع انجام این مهم می‌شدند، گفت: لازم است از رییس سازمان حفاظت محیط زیست بابت این تصمیم تشکر کنیم.

  • نبود دستورالعمل ارائه خدمت به كاركنان شهرداري

افشین حبیب‌زاده هم با بیان اینکه در سال 84 شورای شهر مصوبه‌ای مبنی بر الزام شهرداری تهران بر تهیه و اجرای دستورالعمل ارائه خدمات فرهنگی ، اجتماعی، رفاهی و... به کارکنان شهرداری، سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه داشته اما اطلاعات درستی درخصوص متن دستورالعمل و عملکرد 12 ساله در اختیار نیست.

وی افزود: متاسفانه موضوع واگذاری املاک به صورت زمین، واحد مسکونی و... به برخی اشخاص و تعاونی‌ها که در دوره گذشته مساله‌آفرین شد، در قالب اینگونه دستورالعمل‌ها بود که باید مراقبت بیشتری از این دستورالعمل‌ها شود.

رییس کمیته عمران شورای شهر تهران گفت: کمیسیون ما طرحی را نیز برای بازنگری در این گونه دستورالعمل‌ها آماده کرده است که در صورت لزوم ارائه می‌کند.

حبیب‌زاده افزود: متاسفانه شاهد هستیم برخی رسانه‌ها تذکرات اعضا را منعکس نمی‌کنند و تنها به تشریح مصوبات می‌پردازند و به اشتباه تصویب مصوبات را وظیفه شورا می‌دانند، در حالی که شورا وظیفه نظارتی دارد.

  • هشدار علیخانی نسبت تخریب فضای سبز حاشیه بزرگراه‌ها

علیخانی هم با اشاره به انتصاب فرنوش نوبخت به عنوان مدیرعامل شرکت بهره‌برداری مترو گفت: من یکی از منتقدان انتصابات هستم اما لازم است از انتصاب این فرد از مدیریت شهری تشکر کنم.

وی با بیان اینکه شاهد ساخت و ساز در پارک بوستان هستیم، تصریح کرد: این ساخت و ساز موجبات اعتراض اهالی محل را فراهم کرده و متاسفانه تاکنون پاسخ درستی در مقابل اعتراضات از سوی مسوولان شهرداری نشنیده‌ایم.

رییس کمیسیون حمل و نقل شورای شهر تهران، ری و تجریش با بیان اینکه قرار نیست تخلفات دوره قبل ادامه یابد، گفت: باید جلوی تخلفات گرفته شود.

علیخانی با بیان اینکه شاهد هستیم فضای سبز بعد از پل پارک وی نرسیده به آفریقا در لاین جنوبی مدرس دقیقا روبروی برج دوما در حال تخریب است، گفت: جای سوال است که چگونه فضای سبز حاشیه بزرگراه در حال تخریب است و مسوولان ضمن توقف این اقدام، باید به این تخلف رسیدگی کنند.

  • معذرت خواهي از اهالي رسانه

محسن هاشمی‌رفسنجانی نيز با اشاره به اتفاق هفته گذشته مبنی بر اینکه با رسانه‌ها صحبت نکرد، گفت: متاسفانه سوءتفاهمی در این خصوص ایجاد شده و برخی از رسانه‌ها از کلمه قهر استفاده کردند که به دلیل سوءتفاهم هفته گذشته، عذرخواهی می‌کنم.

وی افزود: اعضای شورا در خدمت اصحاب رسانه هستند و علاقه‌مندند که اعتماد مردم به رسانه ملی روز به روز افزایش یابد، اما خواهشمندم صداوسیما به مانند 14 سال گذشته با رویکرد مثبت به مسائل مردم بپردازد و حق پاسخگویی مسوولان را در نظر بگیرد و این فرصت را در اختیار مدیریت جدید شهری نیز قرار دهد.

رییس شورای شهر تهران همچنین از دیدار اخیرش با فرمانده پلیس تهران خبر داد و گفت: سردار رحیمی برای فردا چهارشنبه از اعضای شورای شهر دعوت کرده تا در مقر فرماندهی پلیس به مناسبت هفته ناجا حضور یابند.