دوشنبه 25 تیر 1397 | به روز شده: 1 ساعت و 4 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
سه شنبه 18 مهر 1396 - 15:46:09 | کد مطلب: 384704 چاپ
در شوراي شهر مطرح شد:

دریافت زمین از شهرداری تهران به بهانه ساخت حسینیه

شهر > شورای شهر - همشهری آنلاین:
طرح الزام شهرداری تهران به ساماندهی واگذاری حق بهره‌برداری املاک، اراضی و اموال غیرمنقول شهرداری به اشخاص حقیقی و حقوقی با ۱۳ رای در شورای شهر تهران تصویب شد.

به گزارش ایسنا، طرح ساماندهی واگذاری حق بهره‌برداری املاک شهرداری تهران، روی میز بررسی اعضای شورای شهر قرار گرفت و اعضاء پس از شنيدن کلیات این طرح نظرات خود را بیان کردند؛ به گونه‌ای که شهربانو امانی با ارائه تذکر آئین‌نامه‌ای به رئیس شورا خواست که پیگیری این موضوع را متوقف و لایحه دو فوریتی که در اختیار هیات رئیسه قرار گرفته را مطابق دستور جلسه در دستور کار قرار دهد که محسن هاشمی گفت: ادب حکم می‌کند که این طرحی که آغاز کردیم به سرانجام رسیده و بعد دستور جلسه بعدی را بررسی کنیم.

در ادامه این جلسه، مجید فراهانی - عضو کمیسیون برنامه و بودجه گفت: برای اولین بار است که این طرح را می‌بینم و لازم است این طرح در کمیسیون برنامه و بودجه که کمیته اقتصاد شهری و مدیریت شهری نیز ذیل آن تعریف شده، بررسی شود.

محسن هاشمی در پاسخ به فراهانی گفت: در کمیسیون حقوقی از هر کمیسیون یک نفر عضو است و احتمالا نماینده کمیسیون برنامه و بودجه کم‌لطفی کرده و مباحث را به اعضای کمیسیون منتقل نکرده است.

  • دريافت زمين براي ساخت حسينيه

در ادامه جلسه، افشین حبیب‌زاده با تاکید بر اینکه در قانون فرادستی مصوبه مجلس، صراحتا هر گونه واگذاری و بهره‌برداری از املاک شهر را منوط به اجازه انجمن شهر دانسته و اگر هر شرکتی بر اساس اساسنامه خود این واگذاری‌ها را انجام دهد، عملا خلاف قانون انجام داده، گفت: باید تمام واگذاری‌ها مصوبه شورای شهر را داشته باشد و اجازه واگذاری بهره‌برداری‌ها نیز لغو شود.

حبیب‌زاده با بیان اینکه برخی از افراد ساختمان‌های شهرداری را به اسم حسینیه گرفته، املاک اطراف آن را به صورت تجاری استفاده می‌کردند و مشخص نبود آیا درآمدهای آن برای حسینیه صرف می‌شد یا خیر؟ گفت: ما هیچ اطلاعی از نحوه واگذاری‌ها نداریم و باید مشخص شود چه املاکی برای بهره‌برداری واگذار شود و پول املاک واگذاری‌شده به کجا می‌رود.

وی گفت: طرح گذشته بهره‌برداری اماکن شهرداری را تذکر داده، تذکر امروز هم در خصوص ساماندهی واگذاری حق بهره‌برداری املاک بود و تذکر دیگری در خصوص انتقال قطعی طرح‌ها دارم که در آینده مطرح می‌کنم.

محسن هاشمی خطاب به حبیب‌زاده گفت: پس تذکرات شما در خصوص املاک واگذاری شده، کوه یخی است که تنها ذره‌ای از آن دیده شده است.

  • قصد متوقف کردن کمک به خیریه‌ها را نداریم

در ادامه این جلسه، محمود میرلوحی نیز با بیان اینکه با تصویب این طرح قصد نداریم کمک به خیریه‌ها یا فعالیت‌های آموزشی را متوقف کنیم، گفت: باید انضباط مالی در شهرداری حاکم شود و اگر لابه‌لای واگذاری‌ها اشکالاتی وجود دارد، شناسایی شود.

در ادامه ناهید خداکرمی با بیان اینکه مفهوم خیریه و کار نیک این نیست که شهرداری ملکی را به آنها واگذار کند تا آنها کار خیر انجام دهند، افزود: در گذشته هر کسی قصد انجام کار خیر داشت، زمینش را برای کار خیر و حسینیه وقف می‌کرد که رسم پسندیده‌ای بود، اما اینکه به این شکل واگذاری‌ها برای کار خیر انجام شود، درست نیست و نباید باری بر دوش شهر قرار دهیم.

مرتضی الویری نیز با تایید واگذاری‌های غیرمتعارف به تعداد بیشمار در شهرداری گفت: تردیدی نیست که این واگذاری‌ها وجود دارد، اما ما نباید بندی را اضافه کنیم و مصوبه‌ ناپخته‌ای داشته باشیم که زنجیری به پای نهاد اجرایی باشد. باید به گونه‌ای این طرح را تصویب کرد که محدودیتی برای نهاد شهرداری ایجاد نشود.

  • میزان واگذاری‌ها مشخص نیست

در ادامه این جلسه بهاره آروین عضو هیات رئیسه شورای شهر تهران پیشنهاد کرد که تمامی واگذاری‌ها علنی و به صورت عمومی منتشر شود، اما اینکه تمامی این واگذاری‌ها در شورای شهر بررسی شود، اجرایی نیست.

وی تاکید کرد: مشخص نیست میزان واگذاری‌های انجام شده تاکنون چقدر بوده، آیا طراحان طرح تخمینی از این واگذاری‌ها دارند؟

آروین تاکید کرد: با انتشار عمومی شفافیت لازم و نظارت همگانی انجام خواهد شد.

در ادامه شهربانو تذکر داد: بر اساس قانون باید مخبر کمیسیون طرح را قرائت و دو موافق و دو مخالف صحبت کنند که ترتیب موافق و مخالف‌ها رعایت نشده است.

محسن هاشمی با تایید تذکر امانی و با بیان اینکه انتقاد شما وارد است، به شوخی گفت: این را به حساب بی‌تجربگی من بگذارید و من خیلی ملیح از تذکر شما عبور کردم.

در ادامه افشین حبیب‌زاده تاکید کرد: این طرح صراحت قانونی دارد و اگر این روند ادامه داشته باشد، بازرسی کل کشور و نهادهای نظارتی قوه قضائیه می‌توانند به این واگذاری‌ها که خلاف قانون است، ایراد بگیرند و ورود پیدا کنند، بنابراین تصویب آن خیرخواهی برای شورا و شهرداری است.

در ادامه مسجد جامعی پیشنهاد کرد: قبل از رای‌گیری این طرح، شورا از شهرداری درخواست کند آیین‌نامه شیوه واگذاری املاک را به شورا ارائه کند.

در نهایت پیشنهاد برگشت این طرح به کمیسیون‌های تخصصی به رای گذاشته شد که با ۹ رای مورد موافقت قرار نگرفت و اصل مصوبه به رای گذاشته شد که با ۱۳ رای به تصویب رسید.

همچنین در این جلسه حسینی مکارم - معاون مالی و اداری شهرداری تهران نیز با بیان اینکه واگذاری املاک شهرداری برای مصارف آموزشی و خیریه‌ها با اجازه انجمن شهر انجام می‌شده، گفت: از سال ۸۶ تا کنون بر اساس اساسنامه سازمان‌ها و شرکت‌ها این واگذاری انجام می‌شده اما تنوع و تکثر این واگذاری‌ها تا حدی است که در صورت محدودیت کار با مشکل مواجه می‌شود.

وی با بیان اینکه این طرح با اساسنامه سازمان‌ها و شرکت‌ها مغایرت دارد، درخواست کرد: این طرح به کمیسیون بازگردانده شود تا نظرات کارشناسی بیشتری ارائه و صحبت‌های شهرداری نیز در آن لحاظ شود.