دوشنبه 25 تیر 1397 | به روز شده: 59 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
جمعه 21 مهر 1396 - 17:21:13 | کد مطلب: 384917 چاپ

بهترین اقتباس ادبی سینما | «کتابفروشی» از نمایشگاه کتاب فرانکفورت جایزه برد

سینما و تلویزیون > سینمای‌ جهان - همشهری آنلاین:
جایزه بهترین اقتباس ادبی سینما در شصت و نهمین دوره نمایشگاه کتاب فرانکفورت به فیلم سینمایی «کتابفروشی» به کارگردانی ایزابل کوشت رسید.

به گزارش همشهري آنلاين به نقل از اسكرين‌ديلي، فيلمساز 57 ساله اسپانيايي «كتابفروشي» را بر اساس كتابي به همين نام نوشته پنه‌لوپه فيتس‌جرالد ساخته و اميلي مورتايمر، بيل نايي و پاتريشيا كلاركسن نقش‌هاي اصلي آن را ايفا كرده‌اند. فيتس‌جرالد 83 ساله و كه در 2000 در 83 سالگي از دنيا رفت، شاعر و نويسنده انگليسي برنده جايزه ادبي من بوكر بود و «كتابفروشي» او در 1978 نامزد دريافت همين جايزه شده بود.

از ديگر برندگان جايزه سالانه بهترين اقتباس ادبي در سينما مي‌توان به «حيوان‌هاي شب‌زي» تام فورد و «كارول» به كارگرداني تاد هينز اشاره كرد. امسال «نافرماني» به كارگرداني سباسيتين لليو محصول مشترك بريتانيا و آمريكا كه بر اساس كتابي از نائومي آلدرمن ساخته شده و «كشتن استلا» ساخته جولين پولسلر بر اساس كتابي از نائومي هاشوفر رقيبان اصلي «كتابفروشي» كوشت براي بردن اين جايزه بودند.

فيلمساز اسپانيايي زاده بارسلونا پس از كسب جايزه بهترين اقتباس ادبي گفت: «فيلم من درباره علاقه به كتاب و زندگي است. از اين رو، از مديران نمايشگاه كتاب فرانكفورت بسيار سپاسگزارم را از فيلم تقدير كردند.» فيلم سينمايي «كتابفروشي» كه با بودجه چهار ميليون دلاري ساخته شده، قرار است به زودي روي پرده سينماهاي جهان برود.