سه شنبه 1 اسفند 1396 | به روز شده: 26 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
پنجشنبه 18 آبان 1396 - 05:30:00 | کد مطلب: 387798 چاپ
محققان نروژی می گویند؛

داروهای رقیق کننده خون ریسک ابتلا به سرطان را کاهش می‌دهند

دانش > پزشکی - همشهری آنلاین:
تحقیق جدید نشان می‌دهد قرص مصرف شده برای پیشگیری از حمله قلبی و سکته مغزی عاملی حفاظتی در مقابل سرطان است.

به گزارش خبرنگار مهر، قرص "وارفارین" یک داروی ارزان رقیق کننده خون است که معمولا برای بیمارانی که عروق پایشان در معرض لختگی بوده و همچنین بیماران مبتلا به تپش غیرعادی قلب موسوم به فیبریلاسیون دهلیزی تجویز می‌شود.

حال محققان نروژی عنوان می‌کنند این دارو ممکن است از ابتلا به هر نوع سرطان و بخصوص سرطان‌های پروستات، ریه و سینه پیشگیری نماید.

طبق این مطالعه، پیشگیری از سرطان روده تحتانی هم گزارش شده است اما فقط در مورد بیمارانی که وارفارین را به خاطر فیبریلاسیون دهلیزی مصرف کرده بودند.

جیمز لورنز، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه برگن نروژ، در این باره می‌گوید: «این مطالعه مشاهده‌ای با استفاده از داده‌های بیش از ۱.۲۵ میلیون فرد ۵۰ سال به بالا در نروژ انجام شد و نمی‌تواند رابطه علت و معلولی را اثبات کند.»

به گفته لورنز، «ما دریافتیم در بین افراد بزرگسالی که وارفارین مصرف می‌کردند، تعداد کمتری از آنها در مقایسه با افرادی که این دارو را مصرف نمی‌کردند، مبتلا به سرطان شدند.»

به گفته محققان، این مطالعه به معنای تجویز وارفارین برای کاهش ریسک سرطان نیست و هیچ کس نباید این دارو را با هدف پیشگیری از سرطان مصرف کند.

محققان تاکید می کنند رژیم غذایی سالم و ورزش همچنان شیوه‌های بهتر پیشگیری از سرطان نسبت به مصرف وارفارین هستند.

محققان با تحقیق بر مدل‌های آزمایشی سرطان دریافتند وارفارین موجب توقف گیرنده موسوم به AXL در سلول‌های تومور می‌شود که می‌تواند توضیح دهنده دلیل پیشگیری از سرطان باشد.