دوشنبه 2 مهر 1397 | به روز شده: 22 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
پنجشنبه 18 آبان 1396 - 03:21:00 | کد مطلب: 387841 چاپ

خودروهای گوگل بدون راننده به خیابان می‌آیند

دانش > فناوری‌ - همشهری آنلاین:
شرکت وایمو سازنده خودروهای خودران وابسته به آلفابت (شرکت مادر تخصصی گوگل) می‌گوید برای اولین بار تولیدات خود را بدون راننده کمکی در خیابان‌های آریزونا به حرکت در می‌آورد.

به گزارش مهر، این شرکت اعلام کرده از اواسط ماه اکتبر مینی‌ون‌های ساخت خود را به طور کاملا خودران به خیابان‌ها می‌فرستد. تا پیش از این فردی به عنوان دستیار راننده در تمامی این خودروها حضور داشت تا در صورت وقوع هرگونه اختلال یا نقص فنی از تصادف اتومبیل‌های یاد شده جلوگیری شود.

اما با برطرف شدن نگرانی‌ها در این زمینه از این پس تمامی سرنشینان خودروهای یاد شده را مسافرانی تشکیل می‌دهند که قصد دارند به مقصد برسند.

کارشناسان این تحول را نقطه عطف مهمی تلقی کرده و می‌گویند به نظر می‌رسد با استفاده عمومی از خودروهای خودران گوگل فاصله زیادی نداریم. قرار است جزئیات بیشتر در این زمینه توسط جان کرافیک مدیرعامل وایمو در جریان برگزاری یک کنفرانس فناوری در لیسبون طی روزهای آینده اعلام شود.

وایمو قرار است یک دوره آزمایشی برای کنترل و هدایت خودروهای خودران نیز برگزار کند. اما در مورد جزئیات آن هنوز اطلاع‌رسانی نکرده است. احتمال می‌رود در آغاز حرکت خودروهای خودران وایمو در خیابان‌ها یکی از کارکنان این شرکت برای احتیاط کماکان در صندلی پشتی حضور داشته باشند.