سه شنبه 1 اسفند 1396 | به روز شده: 26 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
یکشنبه 21 آبان 1396 - 16:16:26 | کد مطلب: 388197 چاپ

فریب سیستم تشخیص چهره آی‌فون ایکس با یک نقاب

دانش > فناوری‌ - همشهری آنلاین:
زمانی که اپل سیستم تشخیص هویت از روی چهره را در گوشی آی‌فون ایکس خود معرفی کرد،‌ادعا داشت حتی نقاب‌های ساخته دست برترین گریمورهای هالیوودی نیز نمی‌توانند این سیستم را فریب دهند.

براساس گزارش انگجت، اين ادعا را اما شركتي امنيتي به نام Bkav به راحتي و با ساخت نقاب ويژه‌اي رد كرد. اين نقاب با هدف فريب دادن سيستم تشخيص چهره آي‌فون ايكس و با استفاده از چاپگرهاي سه‌بعدي ساخته شده‌است

در ساخت اين نقاب از پوست دست‌سازي استفاده شده‌است كه به شكلي خاص براي فريب دادن FaceID گوشي آي‌فون ايكس ساخته شده‌بود. بخش‌هاي ديگر نقاب مانند چشم‌ها، تصاويري دوبعدي هستند و نتيجه نهايي توانست گوشي آي‌فون را فريب دهد.

نقاب

ساخت اين نقاب براي فريب‌دادن سيستم امنيتي آي‌فون ايكس تنها 150 دلار هزينه داشته‌است و در ويديويي كه توسط اين شركت منتشر شده، ديده مي‌شود كه سيستم با اولين تلاش محققان فريب مي‌خورد. البته در اين فيلم اشاره‌اي به دفعات تلاش براي فريب دادن گوشي نشده‌است.

به گفته شرکت Bkave متخصصان اين شركت از پنج نوامبر ساخت نقاب را آغاز كرده‌اند و پس از پنج روز ماسك تكميل شده و مورد آزمايش قرار گرفته‌است. اپل تاكنون پاسخ مشخصي به فيلمي كه از اين آزمايش منتشر شده نداده‌است.

با اين‌همه شركت BKav تاكيد دارد كاربران عادي نبايد از نتيجه اين آزمايش نگران شوند، و اين سياستمداران و افراد مشهور هستند كه ممكن است دچار دردسر شوند زيرا اگر كسي بخواهد به گوشي آنها دسترسي پيدا كند،‌مي‌تواند با استفاده از تصاوير آنها كه در سرتاسر جهان قابل دسترس است، نقابي واقع‌‌گرايانه ايجاد كرده و از آن براي ورود به سيستم امنيتي جديد استفاده كند.

موفقيت اين شركت در ورود به سيستم امنيتي آي‌فون جديد بار ديگر ثابت مي‌كند كه اگرچه سيستم‌هاي امنيتي بيومتريك كاربري ساده‌اي دارند، اما لزوما نمي‌توانند امنيت خوبي فراهم آورند.