چهارشنبه 25 مهر 1397 | به روز شده: 42 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
دوشنبه 22 آبان 1396 - 09:59:20 | کد مطلب: 388301 چاپ

استفاده از فناوری فضایی و اینترنت اشیاء‌ در کشاورزی ایران

دانش > فناوری‌ - وزیران ارتباطات و کشاورزی، روز گذشته در نشستی که با حضور معاونان هر دو سازمان در وزارت جهادکشاورزی برگزار شد، ‌راهکارهای توسعه کاربردهای صنعت فضایی در حوزه کشاورزی کشور را بررسی کردند.

بهبود برنامه‌ريزي كاشت محصولات و پايش آفت‌ها، ‌در كنار بررسي و پروژه‌ آزمايشي اجرا شده در دشت مغان كه از اينترنت اشياء استفاده مي‌كرد، ‌جزو موضوع‌هايي بود كه در اين نشست درباره‌ آن گفت‌وگو شد. اين فناوري‌ها اما چطور مي‌توانند كار كشاورزان را راحت‌تر و محصول نهايي را باكيفيت‌تر و به كشاورزي كشور كمك كنند؟

  • پايش مصرف آب در كشتزار

آيا آب به اندازه كافي به زمين رسيده و تمام محصولات به‌طور يكساني آب خورده‌اند؟ اين سؤال مهمي است كه با كمك فناوري فضايي پاسخش را به سادگي پيدا مي‌كنند. با پايش زمين و محاسبه‌ ميزان گرمايي كه در هر بخش از كشتزار توليد شده مي‌توان بازده هر زمين زراعي را از نظر آبي سنجيد. فائو (سازمان خواروبار و كشاورزي سازمان ملل متحد) هم‌اكنون بخشي از اين داده‌ها را به‌صورت آزاد در دسترس كشورها قرار داده تا بتوانند ميزان آب مصرفي‌شان در حوزه‌ كشاورزي را بهينه كنند.

با اين اطلاعات، كاربر متوجه مي‌شود كه به كدام بخش زمين آب كمتري رسيده، چطور مي‌توان از آب به‌صورت بهينه استفاده كرد، چطور مي‌توان بحران آب را مديريت كرد و توليد محصول نهايي كه كيفيت بهتري داشته باشد، چطور ممكن است؟ پروژه‌ سنجش بهره‌وري آب فائو ميزان آب در بخش‌هاي مختلف كشاورزي را طبقه‌بندي كرده و بنا به محصولي كه بايد در هر منطقه به‌دست بيايد و ميزان آبي كه نياز دارد، اطلاعات نهايي را به‌صورت ساده طبقه‌بندي كرده و در اختيار كشاورز مي‌گذارد. علاوه براين پايش تغييرات وضعيت زمين از فضا به كاربر كمك مي‌كند تا به زمين كشاورزي نگاه دقيق‌تري داشته باشد.

اين روش سنجش به‌خصوص زماني كه نياز به سنجش مناطق كوهستاني و صعب‌العبور باشد، ‌اهميت پيدا مي‌كند. نمونه‌اي از اين طرح پايش در كانادا هم اجرا شده كه هرچند تمام نقاط سنجيده‌شده‌ در دسترس هستند اما به‌خاطر كم‌كردن هزينه رفت‌وآمد از سنجش ماهواره‌اي استفاده شده كه هزينه كمتري هم براي دولت دارد.

اینترنت اشیاء در کشاورزی ایران