چهارشنبه 4 مهر 1397 | به روز شده: 1 ساعت و 11 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
یکشنبه 10 دی 1396 - 09:16:36 | کد مطلب: 394160 چاپ

ناگفته‌های نوری مالکی از اعدام صدام

جهان > خلیج‌ فارس - همشهری‌آنلاین:
معاون رئیس‌ جمهور عراق و دبیرکل حزب الدعوه در بیانیه‌ای به مناسبت یازدهمین سال‌روز اعدام صدام فاش کرد، صدام در زندان‌های آمریکایی در بند بود، نه در زندان‌های عراقی و ما از آمریکایی‌ها خواستیم تا او را تحویل ما دهند.

 نوری مالکی، معاون رئیس‌جمهور عراق و دبیرکل حزب شیعه الدعوه در بیانیه‌ای به مناسبت سال‌روز اعدام صدام گفت:‌ در سال ۲۰۰۶ زمانی که نخست‌وزیر بودم از آمریکایی‌ها خواستم صدام را به ما تحویل دهند تا در عراق اعدام شود و الا او را به زور می‌گیریم.

مالكي افزود: آمریکایی‌ها نیز با درخواست ما موافقت کردند، چون می‌دانستند که می‌توانیم این کار را بکنیم.

به گزارش ایسنا به نقل از الشروق،معاون رئیس‌جمهور عراق ادامه داد: آمریکایی‌ها گفتند، مالکی این کار را خواهد کرد و صدام را به زور خواهد گرفت، از این رو صدام را به ما دادند. با این‌که با تحویل گرفتن او هرگز دردی از ما دوا نمی‌شد و شهدا و مراجعی که به دست او اعدام شده بودند به ما بازنمی‌گشتند، اما ضروری بود صدام به عراق آورده شود تا به دلیل جنایت‌هایش که در حق ملت عراق مرتکب شده مجازات شود.

او تاکید کرد: من در لحظه اعدام صدام در آنجا نبودم چون تمایلی نداشتم به شخصه ناظر اعدام او باشم، اما زمانی که اصرار کردند بروم او را ببینم، رفتم و او را دیدم. در حالی که صدام را از یک خودروی امدادرسانی پایین می‌آوردند او را دیدم، به او گفتم، اعدام تو چه فایده‌ای برای من دارد، آیا شهید صدر را به من بازمی‌گرداند؟