شنبه 31 شهریور 1397 | به روز شده: 15 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
جمعه 15 دی 1396 - 19:51:27 | کد مطلب: 394623 چاپ
يافته جديد پزشكي

ژن درمانی شیوه‌ای جدید برای ریشه‌کنی HIV در آینده

زندگی > سلامت - همشهری آنلاین:
تحقیقات روی حیوانات آزمایشگاهی نشان می‌دهد ژن درمانی دارای پتانسیل ریشه‌کن کردن HIV در افراد مبتلا به این ویروس است.

به گزارش مهر، محققان دانشگاه کالیفرنیا در این مطالعه بر استفاده از ژن‌های CAR (گیرنده آنتی ژن شبیه سازی شده) تمرکز کردند. محققان در لابراتوار با آزمایش بر روی میمون‌ها دریافتند این سلول‌های مهندسی شده برای مدت بیش از دو سال موجب نابودی سلول‌های آلوده به HIV شدند.

اسکات کیچن، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «هدف ما در این آزمایش درمان است. و ما می‌دانیم که برای درمان HIV، نیاز به یک واکنش ایمنی موثر است.»

دانشمندان در این مطالعه، در تلاش برای ایجاد ایمنی بلندمدت در مقابل HIV، ویروس عامل ایدز بودند. در حال حاضر، درمان ضدویروسی برای تحت کنترل قرار دادن HIV استفاده می‌شود، اما موجب حذف و ریشه کنی ویروس از بدن نمی‌شود.

کیچن در مورد شیوه جدید می‌گوید: «از لحاظ ایمنولوژی، سلول‌های T، سلول‌های هستند که به شدت مسئول توانایی ما در مقابله با پاتوژن‌ها و رهایی از عفونت‌ها و هر چیز غیرعادی در بدن هستند.»

وی در ادامه می‌افزاید: «هر سلول T دارای یک گیرنده منحصربه فرد یا مولکول، بر روی خود است. این گیرنده به سلول اجازه می‌دهد تا هدف خاص خود یعنی باکتری، قارچ یا ویروس را بشناسد. و زمانیکه ویروس را شناخت به حذف آن از بدن اقدام می‌کند.»
کیچن اذعان می‌کند: «ما در این آزمایش از گیرنده‌های مصنوعی یا CAR استفاده کرده و اجازه دادیم آنها آنچه را که ما می‌خواهیم یعنی HIV، را شناسایی کنند.»

هدف از این مطالعه، ایجاد واکسیناسیون معکوس بود که سیستم ایمنی را برای هدف قرار دادن HIV مهندسی کند.

حال قرار است این آزمایش در طول دو تا سه سال اینده بر روی انسان انجام شود.