پنج شنبه 29 شهریور 1397 | به روز شده: 18 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
یکشنبه 17 دی 1396 - 13:42:37 | کد مطلب: 394775 چاپ

کاهش بارندگی در حوضه دریاچه ارومیه طی ۶۷ سال گذشته بی‌سابقه است

شهر > محیط زیست ایران - همشهری آنلاین:
معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به کاهش کم سابقه میزان بارندگی‌ها در حوضه آبریز دریاچه ارومیه گفت: بر اساس آمار، کاهش بارندگی‌ها در طی ۶۷ سال گذشته بی‌سابقه است.

به گزارش مهر، مسعود تجریشی معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست و مدیر تلفیق و برنامه‌ریزی ستاد ملی احیای دریاچه ارومیه در سفر یک روزه به ارومیه با اشاره به کاهش کم سابقه میزان بارندگی‌ها در حوضه آبریز دریاچه ارومیه گفت: بر اساس آمار کاهش بارندگی‌ها در طی ۶۷ سال گذشته بی‌سابقه است.

تجریشی با بیان این که برای رساندن آب به دریاچه باید تمام تلاش‌ها را به کار گرفت افزود: در حال حاضر یک میلیارد مترمکعب آب در بستر دریاچه وجود دارد که معادل ۳۵ درصد بستر دریاچه را پوشانده است.

تجریشی در خصوص اعتبارات طرح‌های مقابله با ریزگردها نیز گفت: برای اجرای پروژه‌های مقابله با کانون‌های تولید ریزگرد در ۳ منطقه خوزستان و شهرهای زابل و ارومیه، امسال ۱۰۰ میلیارد دلار و برای سال آینده نیز ۱۵۰ میلیارد دلار از محل صندوق توسعه ملی پیش‌بینی شده است.

در ادامه این جلسه مدیران کل جهاد کشاورزی، منابع طبیعی و آبخیزداری و حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی، مدیران عامل شرکت سهامی آب منطقه‌ای و شرکت آب و فاضلاب شهری استان گزارشی از آخرین وضعیت پیشرفت پروژه‌های مصوب ستاد احیای دریاچه ارومیه را ارائه کردند.