جمعه 27 مهر 1397 | به روز شده: 6 ساعت و 29 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
دوشنبه 18 دی 1396 - 19:59:06 | کد مطلب: 394951 چاپ

درگیری موجب تعطیلی جلسه پارلمان عراق شد

جهان > خلیج‌ فارس - همشهری آنلاین:
تنش و درگیری بین تعدادی از نمایندگان پارلمان از دو فراکسیون اتحاد قوا و فراکسیون صدری‌ها، جلسه را به یکشنبه آینده موکول کرد.

به گزارش ایرنا، خبرگزاری الفرات نیوز ارگان خبری جریان حکمت ملی به رهبری سید عمار الحکیم روز دوشنبه نوشته است که درگیری هنگامی شروع شد که مثنی السامرائی به جای نماینده مستعفی از اتحاد قوا وارد جلسه شد و درصدد سوگند قانونی برآمد.

به نوشته این خبرگزاری، نمایندگان جریان صدر با این اقدام مخالفت کرده و آن را غیر قانونی دانستند و به دلیل اصرار مثنی السامرائی، بین تعدادی از نمایندگان صدری ها و فراکسیون اتحاد قوا درگیری شد.

'سلیم الجبوری' رییس پارلمان که در عین حال رییس فراکسیون اتحاد قوا نیز هست، به رغم تلاش برای حفظ آرامش جلسه موفق نشد و سرانجام ادامه نشست مجلس به روز یکشنبه آینده موکول شد.

پیرامون استعفای بحث برانگیز مطشر السامرایی از نمایندگی پارلمان عراق و جایگزین شدن مثنی السامرائی به جای او که مورد حمایت اعضای اتحاد قوا است، اختلاف نظر وجود دارد.

درهمین راستا 'ریاض الغالی' از اعضای جریان صدر طی نامه ای که به امضای 34 نماینده رسیده، از هیات رییسه پارلمان خواسته است که چگونگی استعفای مطشر السامرایی به کمیسیون حقوقی پارلمان ارجاع شود.

از طرفی برخی گزارش ها حاکیست که سلیم الجبوری رییس پارلمان عراق از مهمترین حامیان جایگزین شدن مثنی السامرایی به جای مطشر السامرایی در نمایندگی پارلمان است.

براساس یک گزارش منتشر شده، مثنی السامرایی از مدیران سابق بانک خصوصی 'الورکا' است که علیه او اتهامات فساد متعددی مطرح شده و برهمین اساس فعالیت این بانک در عراق از 2009 متوقف شد.

'خالد العبیدی' وزیر دفاع سابق عراق، سال گذشته در جریان استیضاح او در پارلمان، از مثنی السامرایی به عنوان یکی از چهره های فساد اداری و مالی عراق یاد کرده بود.

طرح استعفای بحث برانگیز مطشر السامرایی و جایگزین کردن نام مثنی السامرایی در این برهه به جای نماینده قبلی به ویژه که همه در انتظار تصویب قانون انتخابات و برگزاری انتخابات در موعد مقرر آن در مارس 2017 هستند، سوال برانگیز شده است.

پیشتر برخی رسانه های عراقی گفته بودند که تعدادی از فراکسیون ها در پارلمان عراق به بهانه عدم بازگشت آوارگان به مناطق اصلی سکنای خود که اکثریت آنها را اهل سنت تشکیل می دهند، در صدد تعویق انتخابات هستند.