سه شنبه 1 آبان 1397 | به روز شده: 2 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
سه شنبه 19 دی 1396 - 13:38:00 | کد مطلب: 394972 چاپ
با فناوری هیبریدی؛

پیازها بدون اشک می‌شوند

دانش > فناوری‌ - همشهری آنلاین:
شرکتی در آمریکا پس از ۳۰ سال تحقیق پیازی بدون اشک تولید کرده که در آینده به بازار عرضه می‌شود.

به گزارش مهر، شرکت Bayer نخستین پیاز بدون اشک و شیرین به نام Sunions را در آمریکا پرورش داده است. قرار است این محصول در آینده به بازارهایی مخصوص ارسال شود.

به گفته تولیدکننده Sunions از لحاظ ژنتیکی مهندسی نشده اما در یک پروژه هیبرید کردن پیازهای مختلف طی ۳۰ سال تولید شده است.
این درحالی است که آشپزها مدتهاست از اشک ریختن هنگام خرد کردن پیاز گله دارند. این مشکل چنان فراگیر است که سوال چگونه بدون اشک ریختن پیاز خرد کنم؟ بیش از ۱.۱ میلیون پاسخ در گوگل دارد و تعداد ویدئوهای مربوط به این سوال در یوتیوب بیش از ۶ میلیون بازدید داشته‌اند.

دلیل اشک ریختن آن است که پیاز حاوی ترکیبات متلاطمی است که پس از بریدن آن با آب طبیعی چشم انسان واکنش نشان داده و اسید سولفوریک ایجاد می‌کنند. به همین دلیل چشم انسان اشک تولید می‌کند تا این مشکل را برطرف کند.

در همین راستا Bayer محصول Sunions را تولید کرده که برخلاف پیازهای معمولی پس از انبار شدن ترکیبات متلاطم آن افزایش نمی‌یابد.

بلکه این ترکیبات در پیاز مذکور کاهش می‌یابد بنابر این تاثیر اشک ریختن پس از خرد کردن نیز از بین می‌رود. آزمایش‌های Sunions نیز بدون اشک بودن این پیاز را تایید کرده‌اند. علاوه بر آن که این پیاز بدون اشک است بلکه طعم شیرین‌تری نیز دارد و به همین دلیل حتی می‌توان آن را خام خورد!