سه شنبه 24 مهر 1397 | به روز شده: 3 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
چهارشنبه 20 دی 1396 - 11:41:47 | کد مطلب: 395052 چاپ

کره‌جنوبی: باید المپیک صلح با کره‌شمالی برگزار کنیم

جهان > آسیا و اقیانوسیه - همشهری‌آنلاین:
رئیس‌ جمهور کره‌ جنوبی در اولین اظهاراتش پس از مذاکرات دو کره، اعلام کرد ما باید تلاش کنیم تا المپیک صلح با کره شمالی برگزار کنیم.

 مون جائه این، رئیس‌‌جمهور کره‌ جنوبی در دومین کنفرانس مطبوعاتی خود از زمان انتصابش در ماه مه گفت: ما باید برای حل مسالمت‌آمیز مساله هسته‌ای کره‌ بکوشیم.

پیونگ یانگ روز سه‌شنبه 19 دي در مذاکرات با کره‌ جنوبی اعلام کرد که هیاتی عالی‌رتبه برای مشارکت در بازی‌های المپیک زمستانی که کره‌ جنوبی ماه فوریه میزبان آن است، اعزام می‌کند.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری فرانسه،رئیس‌جمهور کره‌ جنوبی در کنفرانس مطبوعاتی خود بر آمادگی‌اش برای مذاکره با رهبر کره شمالی در صورت فراهم شدن شرایط مناسب تاکید کرد و گفت: در شرایط مناسب در هر نشستی مشارکت می‌کنم.

او افزود: باید برای این دیدار شرایط مناسب فراهم شود و تضمینی ارائه شود که این دیدار نتیجه‌بخش باشد. زمانی که روابط بین دو کره بهبود یابد و شرایط هم مهیا باشد، آماده دیدار با کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی هستم. هدف از این مساله نباید گفت‌وگوهای بی‌فایده باشد.

مون جائه اين تاکید کرد: ما اختلاف نظری با آمریکا نداریم. آمریکا به طور کامل از مذاکرات بین دو کره حمایت می‌کند و به کره‌ جنوبی ابراز امیدواری کرده که مذاکرات با کره شمالی به حل مساله هسته‌ای کره کمک کند.

او در این کنفرانس که نخستین کنفرانس خبری‌اش در سال جدید میلادی است، گفت: به نظرم دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا باعث شد تا مذاکرات دو کره برگزار شود و من می‌خواهم از او تشکر کنم. این مساله در نتیجه تحریم ها و فشارهای تحت رهبری آمریکا رخ داد. این دور نخست مذاکرات برای بهبود روابط بین پیونگ یانگ و سئول است. وظیفه ما این است که کره شمالی را برای مذاکرات بیشتر با هدف خلع سلاح اتمی این کشور ترغیب کنیم.

رئیس‌جمهور کره جنوبی در ادامه صحبت‌هایش گفت: ما نمی‌گوییم که مذاکرات تنها راه حل و پاسخ مناسب است. اگر کره شمالی باز هم دست به اقدام‌هاي تحریک‌آمیز بزند یا صداقت نشان ندهد، جامعه بین‌الملل به اعمال تحریم‌های شدید خود ادامه می‌دهد.

او همچنین گفت که سئول برنامه‌ای برای کاهش تحریم‌های یک‌جانبه علیه کره شمالی یا از سرگیری تبادلات اقتصادی با این کشور ندارد و ادامه داد: دولت سئول هرگز از هدفش که خلع سلاح اتمی شبه‌جزیره کره است، دست برنمی‌دارد.