چهارشنبه 31 مرداد 1397 | به روز شده: 25 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
سه شنبه 17 بهمن 1396 - 16:26:01 | کد مطلب: 397599 چاپ

افزایش آلاینده ازون در شرق آسیا به دلیل آلودگی هوا

دانش > محیط زیست جهان - همشهری آنلاین:
مطالعات نشان می‌دهد که میزان آلودگی ازون در شرق آسیا رو به افزایش است.

به گزارش ایسنا، در حالی که آلودگی ازون سطحی در بسیاری از مناطق آمریکا و غرب اروپا کاهش پیدا کرده، سطح این آلاینده در شرق آسیا رو به افزایش است که نشان‌دهنده افزایش انتشار آلاینده‌ها است.

این گزارش بر اساس اولین ارزیابی جهانی از میزان آلاینده ازون سطحی است که با بررسی اطلاعات ۴۸۰۰ ایستگاه سنجش آلودگی بدست آمده‌ است.

این تیم بین‌المللی امیدوارند نتایج بدست آمده به درک بهتر محققان و مدیران سلامت از روند و الگوی قرار گرفتن بشر در معرض این آلاینده کمک کند. نتایج بدست آمده حاکی از آن است مردم ساکن در چین، کره جنوبی، جنوب ژاپن و بخش‌هایی از جنوب اروپا در بازه زمانی ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۴ بیش از ۱۵ روز در سال در معرض سطح خطرناکی از آلاینده ازون سطحی قرار داشته‌اند.

تاثیرات مخرب ناشی از این آلاینده بر سلامت انسان عامل نگران‌کننده در سراسر جهان است و در بخش‌هایی از شرق آسیا رو به افزایش است.

ازون سطحی نوعی گاز گلخانه‌ای و آلاینده هوا است که سطح بالای آن برای سلامت بشر، محصولات کشاورزی و باردهی اکوسیستم مخرب است. ازون سطحی به طور مستقیم منتشر نمی‌شود و زمانی ایجاد می‌شود که نور خورشید واکنش‌هایی را بین مواد شیمیایی طبیعی و ناشی از فعالیت بشر بوجود می‌آورد.