چهارشنبه 31 مرداد 1397 | به روز شده: 8 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
پنجشنبه 19 بهمن 1396 - 06:30:00 | کد مطلب: 397674 چاپ
محققان می‌گویند؛

بیماری‌های مزمن ریسک ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهند

دانش > پزشکی - همشهری آنلاین:
طبق نتایج جدید، برخی بیماری‌های مزمن شایع نظیر فشارخون بالا، بیماری قلبی و دیابت عامل بیش از یک پنجم موارد ابتلا به سرطان و بیش از یک سوم مرگ و میر ناشی از سرطان هستند.

به گزارش خبرنگار مهر، گزارش‌ها نشان می‌دهد بیماری‌های مزمن عامل ۷۱ درصد مرگ و میر جهانی در سال ۲۰۱۵ بوده که عمدتا ناشی از سرطان، بیماری قلبی عروقی، دیابت، بیماری مزمن کلیوی، و بیماری تنفسی بوده است.

مطالعه نشان داده است نشانگرهای بیماری قلبی-عروقی، دیابت، نشانگرهای بیماری مزمن کلیوی، بیماری ریوی، و آرتروز نقرسی با خطر ابتلا به سرطان یا مرگ ناشی از سرطان ارتباط مستقل دارند.

همچنین ریسک بالا بیماری مزمن با کاهش قابل توجه طول عمر هم مرتبط بوده که در مردان با کاهش ۱۳.۳ سال از طول عمر و در زنان با ۱۵.۹ سال از عمر مرتبط است.

محققان دریافتند تحرک فیزیکی با کاهش ۴۰ درصدی ریسک ابتلا به سرطان و مرگ ناشی از سرطان در ارتباط با بیماری‌های مزمن مرتبط بودند.

ژیفنگ وو، استاد دانشگاه تگزاس، در این باره می‌گوید: «علاوه بر بیماری‌های مزمن، فاکتورهای سبک زندگی نظیر سیگار کشیدن، عدم تحرک کافی، عدم مصرف کافی میوه و سبزی‌جات، مصرف الکل هم منجر به سرطان می‌شوند.»

به گفته محققان، در حال حاضر بیماری‌های مزمن جزء شیوه‌های پیشگیری سرطان در نظر گرفته نمی‌شوند.