پنج شنبه 26 مهر 1397 | به روز شده: 17 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
چهارشنبه 18 بهمن 1396 - 16:30:00 | کد مطلب: 397726 چاپ

یک مستند جشنواره ترایبکا را افتتاح می کند | کمدین فقید در نیویورک

سینما و تلویزیون > سینمای‌ جهان - همشهری آنلاین:
مستندی از گیلدا رادنر کمدین فقید آمریکایی به عنوان فیلم افتتاحیه جشنواره فیلم ترایبکا ۲۰۱۸ انتخاب شد.

به گزارش مهر به نقل از ورایتی، فیلم «عشق، گیلدا» درباره گیلدا رادنر است که جشنواره فیلم ترایبکا در سال ۲۰۱۸ را افتتاح می‌کند.

لیزا دپولیتو کارگردان این فیلم بلند مستند است که درباره گیلدا رادنر کمدین فقید ساخته شده است. این فیلم ترکیبی از نوارهای صوتی، فیلم‌های خانگی نادر، خاطرات و مصاحبه‌هایی با دوستان این کمدین چون بیل هدر، امی پولر، مایا رودلف و سیسیل استرانگ است.

جین روزنتال از بنیانگذاران و مدیرعامل جشنواره فیلم ترایبکا در این باره گفت: به عنوان یک فستیوال ما همیشه از زنان حمایت کرده‌ایم و به این امر هم افتخار می‌کنیم که در همین راستا افتتاح این دوره از جشنواره با صدای گیلدا از جمله این فعالیت‌های ماست.

وی افزود: گیلدا رادنر یک کمدین پرقدرت بود و بعد هم به رهبری برای مراقبت در برابر سرطان بدل شد و کلوپ گیلدا را ایجاد کرد.   

رادنر یکی از هفت عضو اصلی برنامه شبانه «ساتردی نایت لایو» در سال ۱۹۷۵ بود که جایزه امی ۱۹۷۸ را برای اجراهایش در این شوی تلویزیونی دریافت کرد. وی شوهای موفق تک نفره در برادوی نیز به راه انداخته بود.

این کمدین سال ۱۹۸۹ بر اثر سرطان درگذشت.

جشنواره فیلم ترایبکا چهارشنبه ۱۸ آوریل ۲۰۱۸ با اکران فیلم «عشق، گیلدا» در بیکان تیه‌تر در نیویورک کارش را شروع می‌کند و تا ۲۹ آوریل به کار خود ادامه می‌دهد. این فستیوال که توسط رابرت دنیرو راه‌اندازی شده است فهرست کامل فیلم‌های این دوره را ۷ مارس اعلام می‌کند.