پنج شنبه 26 مهر 1397 | به روز شده: 17 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
شنبه 21 بهمن 1396 - 14:14:05 | کد مطلب: 397931 چاپ

پسر خالده ضیا رهبر حزب اپوزیسیون بنگلادش شد

جهان > آسیا و اقیانوسیه - همشهری‌آنلاین:
یک روز پس از زندانی شدن رهبر حزب اپوزیسیون بنگلادش به اتهام فساد، این حزب پسر ارشد و در تبعید او را به عنوان رهبر موقت معرفی کرد.

خالده ضیا ۷۲ ساله، رهبر حزب اپوزیسیون بنگلادش به اتهام اختلاس ۲۵۲ هزار دلاری به پنج سال حبس محکوم شد؛ حکمی که صدور  آن را انگیزه سیاسی دانسته است.

طارق رحمان، پسر خالده ضیا که او نیز به اتهام دست داشتن در این اختلاس به حبس محکوم شده اما موفق به فرار شده و اکنون در لندن به سر می‌برد، قرار است به عنوان رهبر موقت حزب اپوزیسیون فعالیت خود را آغاز کند.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، فخرالاسلام عالمگیر، دبیرکل حزب اپوزیسیون ملی‌گرای بنگلادش گفت:‌ طارق رحمان براساس قوانین حزب اکنون به عنوان کفیل رهبر حزب معرفی شده است.

حکم دادگاه از نامزدی خالده ضیا در انتخابات پارلمانی در دسامبر ۲۰۱۸ جلوگیری می‌کند حتی اگر او درخواست تجدیدنظر بدهد.

دبیرکل حزب اپوزیسیون بنگلادش در ادامه صحبت‌هایش گفت:‌ خالده ضیا را در سلول انفرادی انداخته‌اند. محکومیت او بخشی از تلاش دولت برای ایجاد یک حکومت تک حزبی است. رهبران احزاب سیاسی از برگزاری راهپیمایی منع شده‌اند.

طارق رحمان ۵۳ ساله پس از بازداشت توسط دولت مورد حمایت ارتش در سال ۲۰۰۸ به لندن گریخت. در سال ۲۰۱۶، او را به صورت غیابی محاکمه کرده و به هفت سال حبس به اتهام پولشویی و اختلاس محکوم کردند.