چهارشنبه 28 شهریور 1397 | به روز شده: 22 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
سه شنبه 15 اسفند 1396 - 09:49:00 | کد مطلب: 400020 چاپ
برای جلوگیری از شیوع آنفولانزا؛

روبات مخصوص میکروب‌ها را در مدارس نابود می‌کند

دانش > فناوری‌ - همشهری آنلاین:
به تازگی روباتی در مدارس اوکلاهما به کار گرفته شده که با کمک اشعه مافوق بنفش میکروب‌های موجود در کلاس‌ها را پاکسازی می‌کند.

به گزارش مهر، در مدارس ایالت اوکلاهما آمریکا روباتی به کار گرفته شده که جرم و میکروب را از کلاس‌ها پاکسازی می‌کند. این روبات برای جلوگیری از شیوع آنفلوانزا در مدارس این ایالت به کار گرفته شده است.

شرکت Norman Regional Health System دو سال قبل این روبات‌ها را به قیمت ۱۲۵ هزار دلار خرید و اکنون آنها را به مدارس محلی قرض می‌دهد تا از شیوع بیماری‌های عفونی جلوگیری کنند.

روبات مذکور به طور معمول اتاق‌های بیماران و توالت‌ها عمومی را در ساختمان‌های Norman Regional پاکسازی می‌کند تا از شیوع عفونت جلوگیری کند. به هر حال روبات حباب با عرض ۱۴ فوت ایجاد و سپس نور مافوق بنفش C در این حباب تولید می‌کند. این نور جرم‌های موجود در حباب را از بین می‌برد.

نور مافوق بنفش سی توسط خورشید تولید می‌شود اما به اتمسفر نفوذ نمی‌کند. بنابر این بسیاری از ویروس و باکتری‌ها مکانیسم دفاعی در برابر آن را ندارند و با تابش از بین می‌روند.

این نور دی ان ای ویروس و باکتری را از بین می‌برد و به این ترتیب از گسترش آنها جلوگیری می‌کند. البته انسان در برابر نور مافوق بنفش سی نیز مصون نیست و باید هنگام عملیات پاکسازی از اتاق مذکور خارج شود.