شنبه 28 مهر 1397 | به روز شده: 25 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
دوشنبه 20 فروردین 1397 - 05:31:00 | کد مطلب: 402232 چاپ

تهدید افزایش اسیدیته اقیانوس‌ها برای منطقه آمریکای لاتین

دانش > محیط زیست جهان - همشهری آنلاین:
نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد کشورهای آمریکای لاتین و منطقه کارائیب به دلیل افزایش سطح اسید اقیانوس‌ها در معرض خطر جدی قرار دارند.

به گزارش ایسنا، بررسی گروهی از کارشناسان در کلمبیا حاکی از آن است که کشورهای منطقه کارائیب و آمریکای لاتین در ردیف اول مناطقی هستند که اولین تاثیرات ناشی از اسیدی شدن اقیانوس‌ها بر زندگی مردم را تجربه می‌کنند.

نتایج مطالعات نشان می‌دهد افزایش سطح اسید دریاها بر توانایی موجودات زنده موجود در این مناطق برای اسکلت‌سازی و تولید صدف تاثیر می‌گذارد. این شرایط همچنین امنیت غذایی منطقه و زندگی ساکنان منطقه کارائیب و آمریکای لاتین را تضعیف می‌کند.

به گفته کارشناسان، پدیده اسیدی شدن اقیانوس‌ها طوفان آرامی است که تاثیرات واقعی بر زندگی مردم دارد و در کنار آلودگی و صید بی‌رویه فشار مضاعفی بر آنها وارد می‌کند و با کاهش سطح اکسیژن و گرم شدن اقیانوس‌ها مواقع تشدید می‌شود.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت، کارشناسان این اتحادیه (IUCN) اظهار داشتند: زندگی مردم کشورهای آمریکای لاتین و منطقه کارائیب به غذاهای دریایی وابسته است.

آنها تاکید دارند که بدون کاهش چشمگیر در میزان انتشار گاز گلخانه‌ای دی اکسید کربن، تاثیر اسیدی شدن اقیانوس‌ها در این منطقه فاجعه‌بار است.