دوشنبه 30 مهر 1397 | به روز شده: 5 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
دوشنبه 20 فروردین 1397 - 14:33:03 | کد مطلب: 402341 چاپ

اپلیکیشنی که پارکینسون را تشخیص می‌دهد

دانش > فناوری‌ - همشهری آنلاین:
پزشکان برای تعیین نوع درمان بیماری پارکینسون باید ابتدا شدت علائم آن را تعیین کنند، و همین مرحله از تشخیص است که فرایند درمان را دشوار می‌سازد زیرا تشخیص این علائم کار بسیار دشوار و کم‌دقتی است.

براساس گزارش نيواطلس، اما محققان دانشگاه جانز هاپكينز اپليكيشني هوشمند ابداع كرده‌اند كه مي‌تواند با دقتي قابل قبول اين علائم را شناسايي كند.

علائم اوليه بيماري پاركينسون شامل لرزش و دشواري در راه‌رفتن است كه اين نشانه‌ها متناسب با نوع دقت متخصص،‌نوع معاينه و دوره‌اي از بيماري كه بيمار طي آن به پزشك مراجعه مي‌كند، از شدت يا ضعف متفاوتي برخوردار باشند و اين موضوع دقت تشخيص را كاهش مي‌دهد.

همچنين پزشكان گاه از بيمار مي‌خواهند تا علائمي كه در طول روز مشاهده مي‌كنند را يادداشت كنند اما اين مدل تشخيص نيز به دليل متفاوت بودن درك بيماران از شدت و قدرت علائم نمي‌تواند چندان دقيق باشد.

از اين رو محققان دانشگاه جانز‌هاپكينز با همكاري محققان دانشگاه استون و مركز پزشكي روچستر اپليكيشني ابداع كردند كه مي‌تواند عمل ثبت علائم را به دقت انجام دهد. اين اپليكيشن كه HopkinsPD نام دارد از ميكروفن گوشي هوشمند،‌نمايشگر لمسي و شتاب‌سنج گوشي براي ارزيابي نشانه‌هاي بيماري استفاده مي‌كند: صداي بيمار را رصد مي‌كند،‌حركات انگشتان دست او را كنترل كرده و تعادل و زمان واكنش فرد را محاسبه مي‌كند.

بيماران مي‌توانند در هر زماني از اين اپليكيشن براي معاينه خود استفاده و شدت ابتلاي خود به بيماري را محاسبه كنند و امتياز به دست آورده را با پزشك خود به اشتراك بگذارند.