چهارشنبه 4 مهر 1397 | به روز شده: 5 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
پنجشنبه 23 فروردین 1397 - 12:58:21 | کد مطلب: 402586 چاپ

کشف بقایای یک ماهی غول‌پیکر در سواحل بریتانیا

دانش > محیط زیست جهان - همشهری آنلاین:
دیرینه‌شناسان می‌گویند استخوانی که سال ۲۰۱۶ پیدا شده بود آرواره پایین یک ماهی‌سان غول‌پیکر است.

دیرینه‌شناسان استخوانی را که در سال ۲۰۱۶ پیدا شده بود و گمان می‌رفت متعلق به یک دایناسور باشد، آرواره پایین یک ماهی‌سان غول‌پیکر (ایکتیوسور) تشخیص دادند. این گونه جانوری یکی از بزرگترین جانداران تاریخ کره زمین بوده است.

گروهی بین‌المللی از دیرین‌شناسان در دانشگاه منچستر بریتانیا به این نتیجه رسیده‌اند که ایکتیوسورهای غول‌پیکر ۲۰۵ میلیون سال پیش در آبهای کره زمین می‌زیسته‌اند.

نتایج پژوهش آنها روی استخوانی که سال ۲۰۱۶ در ساحل "لاک استاک" در جنوب غربی انگلیس پیدا شده بود، در مجله علمی "پلاس وان" (Plos one) منتشر شده است.

آزمایش‌ها نشان می‌دهند که این تکه استخوان مربوط به آرواره پایینی یک ایکتیوسور است. مدت‌ها گمان می‌رفت که این استخوان و دیگر استخوان‌های بزرگ پیداشده در بریتانیا متعلق به دایناسورها باشند.

اندازه استخوانی که سال ۲۰۱۶ پیدا شده و مبنای این نتیجه‌گیری بوده، در مجموع یک متر برآورد می‌شود. البته این استخوان کامل نیست و تنها ۵ تکه شکسته از آن پیدا شده است.

دانشمندان با توجه به ابعاد این استخوان و دیگر استخوان‌های مربوط به ایکتیوسورها، به این نتیجه رسیده‌اند که این جانداران تا ۲۶ متر رشد می‌کرده‌اند. جثه آنها به این ترتیب از نظر بزرگی شبیه به جثه وال‌های آبی بوده که تا ۳۳ متر بزرگ می‌شوند.