سه شنبه 24 مهر 1397 | به روز شده: چند لحظه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
چهارشنبه 29 فروردین 1397 - 11:17:48 | کد مطلب: 403058 چاپ

کشف منشا الماس‌های کیهانی در دل سیاره‌ای گم‌شده

دانش > فضا - همشهری آنلاین:
ستاره‌شناسان دریافته‌اند سنگ فضایی حاوی الماسی که در سال ۲۰۰۸ در اتمسفر زمین منفجر شد، تکه‌ای از سیاره‌ای گم‌شده متعلق به اوایل شکل‌گیری سامانه خورشیدی بوده‌است.

براساس گزارش BBC، اين پيش‌سياره پيش از آنكه در طي يك برخورد كيهاني متلاشي شود، ميليارد‌ها سال پيش جرمي به بزرگي سياره‌هاي عطارد و مريخ بوده‌است.

به گفته محققان، فشاري كه براي ايجاد چنين الماس‌هايي نياز است تنها در سياره‌هايي هم اندازه مريخ يا عطارد وجود دارد. با استفاده از ريزنگاري باوضوح بالا محققان تركيبات الماس‌هايي كه درون سنگ‌هاي كيهاني سقوط كرده در صحراي نابيان در شمال سودان به دام افتاده بودند را برسي كردند. اين سنگ‌ها پس از برخورد شهاب‌سنگي به نام 2008 TC3 با اتمسفر به سطح زمين سقوط كرده‌اند.

براساس اطلاعات به دست آمده از اين بررسي، محققان اولين سند متقاعد‌كننده از وجود چنين جرم بزرگي كه ناپديد شده‌است را به دست آوردند. يافته جديد همچنين از اين نظريه كه سياره‌هاي سامانه خورشيدي امروزي از تركيب بدنه ده‌ها پيش‌سياره تشكيل شده‌اند پشتيباني مي‌كند.

شهاب‌سنگ‌هاي به جا مانده از اين برخورد كيهاني در دسته سنگ‌هاي كيهاني به نام اوريليت‌ها قرار مي‌گيرند، كه كمتر از يك درصد از اجرامي را تشكيل مي‌دهند كه با زمين برخورد مي‌كنند. محققان احتمال مي‌دهند تمامي شهاب‌سنگ‌هاي اورليتي كه امروزه با زمين برخورد مي‌كنند بقاياي يك پيش‌سياره باشند.