چهارشنبه 25 مهر 1397 | به روز شده: 1 ساعت و 14 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
شنبه 8 اردیبهشت 1397 - 13:05:55 | کد مطلب: 403945 چاپ

امضای پیمان پلاستیک بریتانیا توسط ۴۰ شرکت بزرگ

دانش > محیط زیست جهان - همشهری آنلاین:
آلاودگی پلاستیکی در جهان به حدی نگران‌کننده شده‌است که در نهایت بیش از ۴۰ شرکت بزرگ جهان در پیمانی مشترک متعهد شدند آلودگی‌های پلاستیکی خود را طی هفت سال آینده متوقف کنند.

براساس گزارش BBC، اين شركت‌ها، كه كوكا‌كولا و Asda نيز جزو آنها هستند وعده داده‌اند تا به تعدادي از تعهدات اين پيمان از جمله حذف بسته‌بندي‌هاي يكبار مصرف به واسطه طراحي بهتر پايبند بمانند.

اين شركت‌ها با مشاركت دولت و انجمن‌هاي تجاري و كمپين‌هاي محيط‌زيستي معاهده پلاستيك بريتانيا را تدوين و امضا كردند. امضا كنندگان مسئول توليد 80 درصد از بسته‌بندي‌هاي پلاستيكي فروخته شده در سوپرماركت‌هاي بريتانيا هستند.

يكي از وعده‌هايي كه شركت‌ها در اين معاهده آن را پذيرفته‌اند بازيافت 100 درصد از پلاستيك استفاده شده در بسته‌بندي‌هايي است كه توليد مي‌كنند. اين معاهده كه به تلاش گروه فعال محيط زيست WRAP شكل گرفته‌است، "فرصتي بي‌نظير براي بازنگري به كاربري‌ها و آسيب‌هايي كه پلاستيك به طبيعت وارد مي‌كند"، توصيف شده‌است.

به گفته ماركوس گوور مدير اجرايي WRAP اجراي اين معاهده نيازمند تحولي كلي در سيستم پلاستيك است و تنها به واسطه گرد‌آوري تمامي دست‌اندركاران اين صنعت در زير تعهدي يكسان و يك هدف ممكن خواهد شد.

تعهداتي كه قرار است براساس اين معاهده تا هفت سال ديگر عملي شوند از اين قرارند:

  • حذف بسته‌بندي‌هاي يك‌بار مصرف به واسطه طراحي بهتر
  • قابل استفاده يا قابل بازيافت كردن 100 درصدي محصولات پلاستيكي 
  • اطمينان حاصل كردن از بازيافت يا تجزيه 70 درصد از محصولات پلاستيكي
  • تشكيل شدن 30 درصد از مواد سازنده بسته‌بندي‌هاي پلاستيكي از مواد قابل بازيافت