سه شنبه 24 مهر 1397 | به روز شده: 2 ساعت و 53 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
یکشنبه 16 اردیبهشت 1397 - 07:46:01 | کد مطلب: 404522 چاپ
معاون رئیس جمهور:

استراتژی سازمان حفاظت محیط زیست بر مبنای توسعه پایدار است

شهر  > محیط زیست ایران - همشهری آنلاین:
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: استراتژی سازمان حفاظت محیط زیست بر مبنای توسعه پایدار است

به گزارش مهر، عیسی کلانتری صبح پنج‌شنبه در جلسه شورای اداری استان گلستان اظهار کرد: در سال‌های گذشته به مفهوم توسعه پایدار توجه جدی نکردیم و امروز با مشکلات زیادی حتی در سرمایه‌گذاری مواجه شده‌ایم.

وی با تاکید بر این که هیچ کس اجازه ندارد به بهانه تکنولوژی و داشتن سرمایه حق و حقوق نسل‌های بعد را از بین ببرد، افزود: استراتژی سازمان حفاظت محیط زیست بر مبنای توسعه پایدار است.

معاون رئیس جمهور با اشاره به این که تنها بخش کوچکی از چالش‌های محیط زیست مربوط به تغییر اقلیم است، گفت: به صراحت اعلام می‌کنم بخش زیادی از مشکلات به تصمیماتی که در ۴۰ سال گذشته گرفته‌ایم مربوط می‌شود.

وی با بیان این که نمی‌توانیم در موضوعات پر خط در بعد محیط زیستی از جمله ریزگرد و کمبود آب و همچنین فرسایش خاک خودمان را مقصر جلوه ندهیم، ادامه داد: ما (مسئولان) مقصر هستیم.

  • ۴۰۰ نقطه از جنگل‌های زاگرس در آتش می‌سوزد

وی با اشاره به این که هم اکنون ۳۰۰ تا ۴۰۰ نقطه از جنگل‌هاي زاگرس درگیر آتش‌سوزی است و امکان اطفاء آن وجود ندارد، ادامه داد: این مشکلات را خودمان ایجاد کرده‌ایم، ضوابط بین‌المللی می‌گوید ما بیش از ۴۰ درصد اجازه استفاده از آب‌های تجدیدپذیر را نداریم اما هم اکنون ۱۱۰ درصد استفاده می‌کنیم.

کلانتری با بیان این که عدم توجه به اصول توسعه پایدا کشور را با مشکل مواجه کرده است، متذکر شد: محیط زیست نباید مانع توسعه باشد و توسعه هم نباید مخرب محیط زیست باشد.

وی به وضعیت آلودگی کلانشهرها اشاره و تصریح کرد: تمام آلودگی‌های کلانشهرها در فصل پاییز و زمستان منشاء داخلی دارد و منشاء آلودگی در بهار و تابستان خارجی است و ما هم نمی‌توانیم کاری برای آن انجام دهیم.

وی با بیان این که در حال حاضر جنگ آب در کشور وجود دارد و باید تالاب‌ها را احیاء کنیم، گفت: در شرایطی که الان مردم اصفهان آب برای خوردن ندارند چگونه می‌توانیم ۱۸۰ میلیون متر مکعب آب وارد گاوخونی کنیم.

وی با تاکید بر این كه احیاء تالاب‌ها مساله مهمی است اما با سیاست‌های توسعه ما در تضاد است، افزود: دلیل اصلی خشک شدن تالاب‌های کشور سدهایی است که در بالادست زده شده و حق‌آبه تالاب‌ها تخصیص نیافته است.

کلانتری با یادآوری این که سالانه هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری می‌کنیم تا دریاچه ارومیه را از خشک شدن نجات دهیم، بیان کرد: در سال‌های گذشته بدون در نظر گرفتن حق‌آبه تالاب‌ها سد زدیم و توسعه کشاورزی و صنعتی داشتیم و حالا ۶ میلیون نفر با بحران نمک مواجه هستند.