یکشنبه 29 مهر 1397 | به روز شده: 9 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
سه شنبه 25 اردیبهشت 1397 - 14:36:20 | کد مطلب: 405532 چاپ

سه‌شنبه ۲۵ اردیبهشت | افزایش قیمت نفت در پی تداوم کاهش تولید اوپک

اقتصاد > انرژی - همشهری آنلاین:
قیمت نفت سه‌شنبه ۲۵ اردیبهشت‌ماه تحت تاثیر عواملی از جمله ادامه کاهش تولید اوپک اندکی افزایش یافت.

به گزارش ایسنا، بهای معاملات آتی نفت برنت ۱۴ سنت نسبت به قیمت نهایی روز دوشنبه افزایش یافت و به ۷۸.۳۷ دلار در هر بشکه رسید. برنت روز گذشته تا رکورد ۷۸.۵۳ دلار پیش رفته بود که بالاترین حد در سه سال و نیم اخیر بود.

بهای معاملات آتی وست تگزاس اینترميدیت آمریکا ۱۳ سنت افزایش یافت و به ۷۱.۰۹ دلار در هر بشکه رسید و با بالاترین رکوردش از نوامبر سال ۲۰۱۴ فاصله چندانی نداشت.

بازارهای نفت تحت تاثیر توافق کاهش تولید اوپک و غیراوپک که از ابتدای سال ۲۰۱۷ به اجرا درآمده است، محدودیت عرضه پیدا کرده‌اند.

به گفته تحلیلگران، ظهور تهدید تحریم‌های آمریکا علیه ایران و تقاضای قوی برای نفت، از بالا بودن قیمت‌ها حمایت کرده‌اند.

به گفته ویلیام اولاگلین، تحلیلگر سرمایه‌گذاری در شرکت "ریوکین سکیوریتیز"، تعهد عربستان و سایر اعضای اوپک برای کاهش تولید از عوامل مهم در حمایت از بالا بودن قیمتها بوده است.

محدود شدن عرضه به بازار، مازاد عرضه جهانی را که سبب ریزش قیمت‌ها از بالای ۱۰۰ دلار در هر بشکه در سال ۲۰۱۴ به حدود ۳۰ دلار در اوایل سال ۲۰۱۶ شده بود، از بین برده است.

بر اساس گزارش رویترز، آماری که از سوی اوپک منتشر شد، نشان داد ذخایر نفت در کشورهای صنعتی عضو سازمان OECD در مارس به ۹ میلیون بشکه بالای میانگین پنج ساله رسید که در مقایسه با ۳۴۰ میلیون بشکه بالای میانگین پنج ساله در ژانویه سال ۲۰۱۷ افت چشمگیری نشان می‌دهد.