دوشنبه 2 مهر 1397 | به روز شده: 1 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
شنبه 29 اردیبهشت 1397 - 11:54:01 | کد مطلب: 405825 چاپ

اجاره بهای مسکن حداکثر در حد تورم افزایش می‌یابد

اقتصاد > مسکن - همشهری آنلاین:
مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی گفت: به نظر می‌رسد امسال در بخش اجاره بها کمی با افزایش قیمت‌ها مواجه باشیم و این افزایش در حد نرخ تورم است.

به گزارش مهر، علی چگینی در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسشی درباره افزایش قیمت مسکن گفت: بازار مسکن روند ملایمی را طی می‌کند؛ با این حال رشد معاملات مسکن که در سال گذشته روند پرشتابی داشت در سال جاری ملایم‌تر خواهد شد.

چگینی با بیان اینکه با توجه به جریانات اقتصادی ماه‌های گذشته که سبب شد بازار مسکن با شیب آرامی رشد کند، اظهار داشت: پیش‌بینی می‌شود امسال وضعیت بازار مسکن خوب باشد به خصوص که سال گذشته سرمایه‌گذاری در این بخش افزایش یافت و این سرمایه‌گذاری‌ها قطع نخواهد شد.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی افزود: در سال گذشته و ادامه آن در سال جاری، شاهد رشد صدور پروانه‌های ساختمانی بودیم که از حالت منفی و رکود خارج شده و روند مثبتی را طی می‌کند. بنابراین کسب و کار و تولید در حوزه مسکن روند صعودی خواهد داشت.

وی تصریح کرد: مجموعه این شرایط سبب می‌شود که خود بازار مسکن نیز همچنان در روند مثبت باقی بماند.

چگینی درباره بازار اجاره بهای مسکن گفت: به نظر می‌رسد در بخش اجاره بها در سال جاری نسبت به سال گذشته شاهد رشد قیمت‌ها باشیم که این افزایش در حاشیه نرخ تورم خواهد بود.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی یادآور شد: ورود به کنترل قیمت مسکن همیشه مفید نخواهد بود چون در کوتاه‌مدت ممکن است اثر مثبت داشته باشد ولی سبب می‌شود که در بلندمدت هیچ تولیدکننده‌ای وارد بازار مسکن نشود.

وی تأکید کرد: کنترل قیمت‌ها در بازار مسکن سبب می‌شود تا هزینه‌های جانبی در اثر محدودیت‌ها افزایش یافته و در نتیجه تولیدکننده نمی‌تواند دراین بازار فعالیت داشته باشد در نهایت نیز فرآیند تولید متوقف خواهد شد.

چگینی تصریح کرد: کنترل قیمت‌ها به فرآیند تولید مسکن لطمه زده و سبب می‌شود شدت افزایش قیمت در سالهای بعد بیشتر شود. این تجربه در دنیا شکست خورده است.