دوشنبه 2 مهر 1397 | به روز شده: 3 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
شنبه 29 اردیبهشت 1397 - 15:17:16 | کد مطلب: 405855 چاپ

۳۱ساخت هزار واحد مسکونی در مناطق زلزله زده کرمانشاه

اجتماع > اجتماعی - همشهری آنلاین:
رئیس ستاد هماهنگی بازسازی مناطق زلزله زده استان کرمانشاه در بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: عملیات اجرایی ۴۵ هزار واحد مسکونی در مناطق آسیب دیده این استان آغاز شده که از این میزان ساخت ۳۱ هزار واحد به پایان رسیده است.

رضا خواجه‌ای در گفت‌و‌گو با ایرنا افزود: در مجموع باید 59 هزار واحد مسکونی در شهرها و روستاهای مناطق زلزله زده استان کرمانشاه ساخته شود.

وی ادامه داد: تاکنون بیش از 86 هزار نفر برای دریافت تسهیلات بانکی به هفت بانک عامل معرفی شده‌اند که بالغ بر 58 هزار نفر تسهیلات خود را دریافت کرده‌اند.

این مقام مسئول در بنیاد مسکن انقلاب اسلامی بیان کرد: از زمان وقوع زلزله در این استان 15 هزار واحد مسکونی در مناطق زلزله زده نوسازی و 23 هزار و از 257 واحد مسکونی نیز آواربرداری شده است.

خواجه‌ای با بیان اینکه 17 هزار واحد مسکونی در منطقه شهری و روستایی پِی‌کنی و گود برداری شده است، گفت: 16 هزار واحد برای نوسازی آرماتوربندی و برای 10 هزار واحد فنداسیون اجرایی شده است.

رئیس ستاد هماهنگی بازسازی مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه یادآورشد: اکنون در این مناطق هفت هزار اسکلت ساختمان اجرا شده، برای چهار هزار واحد مسکونی دیوار چینی شده و سه هزار و 700 واحد نیز مسقف شده است.

خواجه‌ای با بیان اینکه از مجموع 59 هزار و واحد مسکونی در شهرها و روستاها عملیات اجرایی 45 هزار واحد مسکونی آغاز شده و 31 هزار واحد به پایان رسیده است، گفت: تنها در شهر سرپل ذهاب پِی کنی بیش از 1200 واحد مسکونی انجام شده است.

رئیس ستاد هماهنگی بازسازی مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه ابراز امیدواری کرد تا پایان شهریورماه امسال با مشارکت مردم منطقه تمام عملیات ساخت و تعمیر واحدهای مسکونی در روستاها به پایان برسد که از 25 هزار واحد روستایی 12 هزار واحد آن احداثی و 13 هزار واحد آن بازسازی بافت‌های فرسوده است.

خواجه‌ای تاکید کرد: از آنجا که نوسازی واحدهای مسکونی در مناطق شهری استان کرمانشاه فرایند طولانی دارد، پیش‌بینی می‌شود عملیات ساخت و تعمیرات واحدهای مسکونی شهری تا اواسط سال آینده (98) به پایان برسد که از 10 هزار واحد 8 هزار واحد آن احداثی و 2 هزار واحد آن بازسازی بافت فرسوده است.

رئیس ستاد هماهنگی بازسازی مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه خاطرنشان کرد: اکنون سقف تسهیلات بانکی در شهرها 40 میلیون تومان است و 6 میلیون تومان نیز کمک بلاعوض به واجدین شرایط پرداخت می‌شود؛ سقف تسهیلات بانکی در روستاها 30 میلیون تومان و میزان کمک‌های بلاعوض روستاییان پنج میلیون تومان تعیین شده است.

به گفته این مسئول در بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، بنیاد مستضعفان برای احداث هر واحد مسکونی 8 تن سیمان رایگان در اختیار مردم منطقه قرار می‌دهد.