سه شنبه 3 مهر 1397 | به روز شده: 26 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
یکشنبه 30 اردیبهشت 1397 - 09:47:12 | کد مطلب: 405916 چاپ

تلاش‌های اسپانیا برای کاهش پسماندهای پلاستیکی

دانش > محیط زیست جهان - همشهری آنلاین:
وزارت زراعت و محیط زیست اسپانیا پس از نشست هفتگی هیات دولت این کشور اعلام کرد از یکم جولای سال جاری فروشگاه‌های اسپانیا طبق قانون موظف هستند بابت کیسه‌های پلاستیکی ارائه شده به مشتریان از آنان هزینه دریافت کنند.

به گزارش ایسنا، این حکم سلطنتی که در نشست هفتگی هیات دولت اسپانیا به تصویب رسید بر تمامی کیسه‌های پلاستیکی فروشگاه‌ها به استثنای کیسه‌های پلاستیکی کوچک که برای خرید میوه استفاده می‌شود اعمال می‌شود. کیسه‌های پلاستیکی کوچک تا سال ۲۰۲۱ به‌طور کلی ممنوع خواهد شد.

طبق این حکم از اول ژانویه ۲۰۲۰ تمام کیسه‌های پلاستیکی باید حداقل از ۵۰ درصد پلاستیک‌ قابل بازیافت تشکیل شده باشد و استفاده از کیسه‌های اُکسا پلاستیک به دلیل تاثیرات آنها بر محیط زیست ممنوع می‌شود.

وزارت زارعت و محیط زیست اسپانیا این اقدام را اولین گام در جهت رهایی محیط زیست از پسماندهای پلاستیکی و افزایش آگاهی مصرف‌کنندگان به نیاز به کاهش استفاده از کیسه‌های پلاستیکی دانست.

اسپانیا به منظور توقف تخلیه زباله‌های پلاستیکی در محیط زیست به کاهش تولید پسماندهای پلاستیکی، افزایش سطح بازیافت و استفاده مجدد از پلاستیک‌ها و افزایش تولید پلاستیک‌‌های بازیافتی با کیفیت به منظور بیشتر شدن استفاده از آن‌ها در تمامی بخش‌های تولیدی روی آورده است.