سه شنبه 24 مهر 1397 | به روز شده: 42 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
یکشنبه 20 خرداد 1397 - 17:03:43 | کد مطلب: 407666 چاپ
نتایج یک پژوهش جدید

۴۰ درصد تهرانی‌های دچار سکته قلبی آسپرین مصرف نمی‌کنند

زندگی > سلامت - همشهری آنلاین:
۴۰ درصد مبتلایان به سکته قلبی در شهر تهران، قرص آسپرین مصرف نمی‌کنند.

رئیس مرکز تحقیقات و پیشگیری از بیماری‌های متابولیک پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی گفت: این پژوهش در بستر مطالعه قند و لیپید تهران با پیگیری 13 ساله (79-91) 282 نفر مبتلا به اختلالات قلبی انجام گرفته و نشان‌دهنده وضعیت نامناسب کنترل عوامل خطر بیماری قلبی - عروقی پس از ابتلا افراد به این بیماری است.

دکتر فرزاد حدائق، در گفت‌و‌گو با ایرنا بر ضرورت مصرف قرص آسپرین برای جلوگیری از عود بیماری در افراد مبتلا به سکته قلبی تاکید کرد و افزود: بررسی و مطالعه 13 ساله این مرکز نشان می‌دهد، بخش عمده ای از بیماران تهرانی این دارو را مصرف نمی‌کنند.

وی به کنترل نامناسب عوامل خطر در بیماران قلبی - عروقی در شهر تهران اشاره کرد و گفت: هرچند این افراد باید کنترل‌های سخت‌گیرانه ای بر روی چربی خون خود داشته باشند، اما 50 درصد این بیماران اصلا دارو برای کنترل چربی خون، مصرف نمی‌کنند.

رئیس مرکز تحقیقات و پیشگیری از بیماری‌های متابولیک پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم افزود: برخی از بیماران قلبی و عروقی، دارو برای کنترل بیماری مصرف می‌کنند اما به مقدار کافی نبوده و این موضوع می‌تواند مشکلاتی را برای آنان به وجود آورد.
وی با بیان اینکه چاقی، دیابت و بی تحرکی در افراد مبتلا به بیماری قلبی - عروقی افزایش قابل ملاحظه ای داشته است، این افراد باید تحرک بدنی خود را افزایش دهند و رژیم غذایی مناسب مصرف کنند.

حدائق بر لزوم ارائه آموزش مناسب به این افراد تاکید کرد و افزود: اصول آموزشی اولیه در مورد عوارض کنترل نکردن عوامل خطر به این افراد ناکافی بوده و پزشکان و دست اندراکاران باید توجه بیشتری به این موضوع داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه اولین عامل مرگ و میر در کشور حوادث قلبی - عروقی است، گفت: این بیماران باید بیشتر مراقب خود باشند و ریزفاکتورهای خطر را به دقت کنترل کنند تا دچار مشکلات جدی در این زمینه نشوند.

حدائق ادامه داد: هدف ما از مطالعه پاسخ به این سوال بوده که آیا افراد مبتلا به بیماری قلبی و عروقی، کنترل بهتری در مورد عوامل خطر بیماری از جمله چربی و فشار خون خود انجام دهد یا نه ؟