سه شنبه 24 مهر 1397 | به روز شده: 4 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
دوشنبه 21 خرداد 1397 - 04:31:00 | کد مطلب: 407678 چاپ

اطلاعات ژنی ایرانیان افزایش می‌یابد

زندگی > سلامت - همشهری آنلاین:
رئیس دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی با اشاره به ثبت اطلاعات ژنی ۸۰۰ نفر از هشت قومیت در بانک اطلاعات ژنی موسوم به یرانوم این دانشگاه گفت: در نظر است که داده‌های ژنی این بانک را افزایش دهیم.

محمد کمالی، در گفت و گو با ایرنا یادآور شد: در همین 800 نفر که سالم بوده اند، بیش از یک میلیون و 380 هزار تغییر ژنتیکی پیدا شده که بیش از 700 مورد تغییر آن تابحال شناسایی نشده بود و جایی گزارش نشده بود؛ این تغییرات سیستم ژنی ممکن است با بیماری در ارتباط باشد.

رئیس دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی گفت: مرکز تحقیقات ژنتیک این دانشگاه، تحقیقات خوبی روی شناسایی ژن‌های ایجاد کننده نابینایی، کم‌شنوایی و کم‌توانی ذهنی انجام داده که نتایج این تحقیقات در اختیار جامعه قرار گرفته و می‌تواند استفاده شود.

وی افزود: مرکز ایرانوم، داده‌های 800 نفر فرد سالم از هشت قومیت مختلف را به صورت آنلاین در اختیار محققان و پژوهشگران قرار داده است که می‌تواند به آنان کمک کند تا تغییرات ژنتیکی را تشخیص دهند.

رئیس دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی گفت: 800 مورد ژنوم بررسی شده و مشاهده می‌شود که برخی ژن‌ها با برخی بیماری‌ها مرتبط است و اگر فردی این ژن را پیدا کند، والدین او باید مراقب باشند که او در آینده ممکن است دچار برخی بیماری‌ها مانند ناشنوایی و نابینایی شود.

کمالی اضافه کرد: ما به دلیل نبود نیروی انسانی، تجهیزات و منابع مالی در موقعیتی نیستیم که بتوانیم از این داده‌ها در غربالگری ژنتیکی استفاده کنیم.

وی در پاسخ به این سئوال که آیا طبق اطلاعات این بانک، ناهنجاری مشخصی در نقطه ای از کشور وجود دارد، گفت: اینکه بیماری خاصی در قومیت خاصی وجود داشته باشد، هنوز مشاهده نشده است ضمن آنکه 800 نفر مورد تحقیق، سالم هستند.

وی تاکید کرد: عوامل ژنتیکی نابینایی و ناشنوایی و کم توانی‌های ذهنی متعدد در جمعیت ایرانی در طول 20 سال گذشته شناسایی شده که در بانک‌های جهانی نیز ثبت شده است.

در بانک ایرانوم، اطلاعات ژنی ، 800 فرد سالم بالای 35 سال از هشت قومیت فارس، آذری، کرد، ترکمن، لر، بلوچ ، عرب و جزایر خلیج فارس (از هر قوم یکصد نفر) توالی‌یابی شده است.