یکشنبه 1 مهر 1397 | به روز شده: 2 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
چهارشنبه 13 تیر 1397 - 17:48:29 | کد مطلب: 409793 چاپ

آغاز به کار بازار ثانویه ارز | برنامه‌ای برای حذف ارز مسافرتی نداریم

اقتصاد > تجاری - مالی - همشهری آنلاین:
رئیس کل بانک مرکزی گفت: درباره خرید و فروش اسکناس در صرافی‌ها در مرحله بعدی تصمیم‌گیری می‌شود و فعلا هم برنامه‌ای برای حذف ارز مسافرتی نداریم.

به گزارش مهر، ولی‌الله سیف رئیس کل بانک مرکزی ظهر امروز(چهارشنبه سيزدهم تيرماه) در حاشیه جلسه هیئت دولت و در جمع خبرنگاران اظهار داشت: امروز اولین روزی است که بازار ثانویه ارز کار خود را از محل ۲۰ درصد صادرات کالاهای غیرنفتی شروع کرده است و بر اساس تقسیم‌بندی صورت گرفته کالاهای خاص پتروشیمی، فولاد و امثال آن جزو صادرات غیرنفتی به اندازه ۸۰ درصد هستند و بخش ۲۰ درصد عمدتا مربوط به بخش خصوصی و اقلام خرد می‌شود.

وی افزود: این میزان مبنایی برای فعال شدن ارز ثانویه است و ارز حاصل از صادرات این نوع کالاها نیاز ارزی را برای لیست سوم کالایی که از طریق وزارت صنعت، معدن و تجارت ارائه شده است، تامین می‌کند.

سیف با بیان اینکه در این بازار واردکننده با صادرکننده تفاهم می‌کند و با ثبت این تفاهم در سامانه جامع تجارت، این کار را عملیاتی می‌کنند، اظهار داشت: واردکننده به بانك مراجعه می‌کند، گواهی ثبت آماری‌اش را می‌گیرد بعد به صادرکننده مربوطه مراجعه مي‌كند و توافقش را انجام می‌دهد و در نهایت این توافق در سامانه ثبت می‌شود. ارز به صورت فیزیکی ارائه نمی‌شود، بلکه از حساب صادرکننده به حساب واردکننده انتقال می‌یابد.

رئیس کل بانک مرکزی تاکید کرد: ما فکر می‌کنیم با این اقدامات، این بازار ساماندهی می‌شود و در مقابل جهت رفع بعضی ابهاماتی که هنوز هست با فعال شدن و آرامشی که در بازار حاکم می‌شود می‌توانیم اقدامات دیگر را هم انجام دهیم.

وی در خصوص فعالیت صرافی‌ها، تاکید کرد: درباره خرید و فروش اسکناس در صرافی‌ها در مرحله بعدی تصمیم‌گیری می‌شود.

سیف در پایان گفت: فعلا برنامه‌ای برای حذف ارز مسافرتی نداریم.