دوشنبه 23 مهر 1397 | به روز شده: 37 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
سه شنبه 16 مرداد 1397 - 00:31:00 | کد مطلب: 412868 چاپ

برپایی مراسم اهدای نشان داود رشیدی در سنگلج

فرهنگ > هنر - همشهری آنلاین:
دومین دوره اهدای نشان «داود رشیدی» در تالار سنگلج برگزار می‌شود.

به گزارش ايسنا؛ احترام برومند  (همسر زنده‌یاد داود رشیدی) درباره جزئیات اهدای نشان «داود رشیدی» که پیش از این قرار بود در شهری دیگر برگزار شود ولی فعلا در پایتخت تدارک دیده شده است، بیان کرد: این مراسم از سوی خانواده آقای رشیدی، 3 شهریورماه در تالار سنگلج برگزار خواهد شد و نشان داود رشیدی به چهار نفر اهدا می‌شود.

او درباره اسامی کسانی که این نشان را به انتخاب خانواده رشیدی دریافت می‌کنند، گفت: هنوز تمام اسامی قطعی نشده و در حال بررسی هستیم اما چهار نفر در حوزه‌های سینما، تئاتر و نیز ترجمه و نویسندگی و پژوهش معرفی می‌شوند.

به گزارش ایسنا، سال گذشته و همزمان با نخستین سالگرد درگذشت داود رشیدی، در اولین دوره‌ اعطای نشان "داود رشیدی" که به همت خانواده این هنرمند برگزار می‌شود، عمید نائینی، علیرضا داودنژاد، حسن معجونی و محسن میرزایی در تالار اصلی تئاتر شهر برگزیده شدند.

رشیدی پنجم شهریورماه سال 1395 درگذشت. او متولد ۲۵ تیر ۱۳۱۲ در  تهران و بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون بود که نشان درجه یک فرهنگ و هنر داشت و از جمله نمایش‌هایی که اجرا کرده می‌توان به «در انتظار گودو»، «ریچارد سوم»، «پیروزی در شیکاگو»، «منهای دو»، «آقای اشمیت کیه؟» اشاره کرد.

همچنین از فیلم‌های سینمایی که در آن‌ها بازی کرده هم می‌توان از آثاری چون «کمال‌الملک»، «ملاقات با طوطی» و «زمهریر» نام برد. رشیدی در مجموعه‌های تلویزیونی گوناگونی مانند «ولایت عشق»، «هزار دستان»، «آوای فاخته» و «عطر گل یاس» هم بازی کرد.