جمعه 27 مهر 1397 | به روز شده: 9 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
سه شنبه 16 مرداد 1397 - 13:06:29 | کد مطلب: 412981 چاپ

موگرینی: تجارت جهان با ایران ضروری است

جهان > اروپا - همشهری آنلاین:
فدریکا موگرینی مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا امروز سه شنبه در نیوزیلند اعلام کرد: تجارت جامعه بین الملل با ایران برای حفظ توافق جامع قدرت های هسته ای جهان با این کشور (برجام) امری ضروری است.

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه خبری 'آی جی سی' زلاند نو، موگرینی امروز در یک کنفرانس خبری با وینستون پیترز، وزیر امور خارجه نیوزیلند (زلاندنو) افزود: 'از آنجا که تهران تاکنون به همه تعهدات خود در برجام پایبند بوده است،اتحادیه اروپا ضمن اینکه طرف های تجاری اش از جمله ایران را خود انتخاب می کند و توجهی به دیکته های آمریکا در این زمینه ندارد، از شرکت های بین المللی و دولت های دیگر نیز می خواهد برای حفظ برجام به تعاملات تجاری خود با ایران بیافزایند.

وی پس از دیدار با میزبانش در پارلمان زلاندنو در ولینگتن، تشویق دیگران برای تقویت تجارت با ایران را امری ضروری خواند و گفت: 'اتحادیه اروپا علاوه بر تشویق دیگران به این مهم، می کوشد برای بهره مندسازی ملت ایران از مواهب برجام، دولت این کشور را نیز برای متعهد ماندن بر برجام تشویق کند'.

موگرینی ادامه برجام را هم به نفع ایرانیان و هم جهان ارزیابی کرد و افزود: 'از آنجا که منع دسترسی به سلاح های هسته ای به نفع همه جهان است، بنابراین باید برای حفظ برجام تلاش کنیم'.

مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا افزود': اطمینان داریم که زلاند نو نیز همچون اتحادیه اروپا بر اهمیت حفظ برجام به رغم خروج آمریکا از آن واقف است از این رو تلاش می کنیم با تشویق دیگران به ویژه شرکت های متوسط و کوچک برای ادامه تعامل تجاری با ایران، برای بقای این توافق بین المللی بکوشیم'.

در همین زمینه: