جمعه 27 مهر 1397 | به روز شده: 2 ساعت و 58 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
چهارشنبه 17 مرداد 1397 - 23:05:02 | کد مطلب: 413138 چاپ

مفاهیم: مکتب هادسون ریور چیست؟

فرهنگ > هنر - همشهری آنلاین_ مهدی تهرانی:
مکتب رودخانه هادسون (Hudson River School) یا مدرسه رودخانه هادسون یک جنبش هنری آمریکایی در اواسط قرن نوزدهم بود که توسط یک گروه از نقاشان علاقمند به چشم انداز سروشکل یافت. توماس کول بنیان‌گذار این مکتب است.

به رهبري او این گروه که اولین مکتب نقاشی آمریکایی محسوب می‌شود تحت تأثیر جنبش رمانتیسیسم اعلام موجوديت كرد. كول در حدود 24 سالگي و بين سالهاي 1925 تا 1930 گروه بزرگی از نسل‌های مختلف نقاشان منظره‌پرداز آمریکایی را در اين مكتب راهبري نمود.

نسل اول و دوم نقاشان وابسته به اين مكتب سخت پاي‌بند به دیدگاه زیبایی‌شناختی رمانتیسم بودند. نقاشی‌هایی که به این جنبش مرتبط می‌شود، تماما دردره هادسون و مناطق اطراف آن را نشان می‌دهد، از جمله Catskill، Adirondack و کوه های سفید؛ اما نسل دوم هنرمندان مرتبط با اين مكتب؛ جغرافياي آثار گسترش یافته و شامل سایر نقاط در نیو انگلند، Maritimes، غرب آمریکا و آمریکای جنوبی نيز شده است.

نقاشی مدرسه رودخانه هادسون نشان دهنده سه موضوع امریکا در قرن نوزدهم است: کشف، سياحت و آرامش.

اين نقاشی‌ها يك چشم انداز با منظر روحانی را به تصوير كشيده‌اند. در واقع اين آثار گوياي همزيستي مسالمت آميز انسان با طبيعت جلوه‌گري مي كند.  مناظر مدرسه رودخانه هادسون با تصویر واقعی، دقیق و گاهی اوقات ایده‌آل طبیعت مشخص شده‌اند در حالی که عناصر نقاشی‌ها به صورت واقعگرایانه ارائه می‌شدند.

نقاشي ماندگار از توماس كول 1836 | نزديك رود كانيتكات

توماس کول

نقاشي فردريك ادوين چرچ | آبشار نياگارا

فردریک ادوین چرچ

در همین زمینه: