یکشنبه 29 مهر 1397 | به روز شده: 1 ساعت و 58 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
پنجشنبه 5 مهر 1397 - 07:30:00 | کد مطلب: 417565 چاپ
به قلم آیت‌الله محسن اراکی؛

کتاب نظریه حکومت در اسلام به بازار نشر آمد

دین و اندیشه > اندیشه - همشهری آنلاین:
کتاب «نظریه حکومت در اسلام» تازه‌ترین اثر آیت‌الله محسن اراکی دبیرکل مجمع تقریب مذاهب اسلامی است که توسط انتشارات دانشگاه مذاهب اسلامی منتشر شده است.

به گزارش فارس، کتاب «نظریه حکومت در اسلام» به قلم آیت‌الله محسن اراکی دبیرکل مجمع تقریب مذاهب اسلامی توسط انتشارات دانشگاه مذاهب اسلامی از چاپ خارج شد.

استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم در این کتاب ضمن بیان عناصر حکومت و منبع پیدایش آن‌ها با استناد به آیات فراوانی به حاکمیت مشروع در قرآن کریم می‌پردازد.

مؤلف در بخش‌های دیگر از این کتاب به تفاوت حکومت دینی و حکومت دموکراتیک پرداخته و در فصول پایانی کتاب، ضمن تبیین حاکمیت امامان الهی پس از پیامبر اعظم (ص) به حاکمیت فقهای عادل در دوران غیبت اشاره می‌‌کند.

در بخشی از این کتاب می‌خوانیم: حاکمیت در حکومت دینی، هدفمند است و تربیت انسان و هدایت او به‌ سوی ارزش‌های والا را بر عهده دارد،‌ اما حاکمیت در حکومت‌های دموکراتیک اهداف متعالی مشخصی ندارد و جز به میل و گرایش تصمیم‌گیران، التزام و پایبندی ندارد که آن‌ها هم در بهترین برآورد نمایندگان مردم و اراده ایشان هستند که هیچ تلازم قطعی بین این اراده و ارزش‌های والا و اهداف متعالی وجود ندارد.