شنبه 28 مهر 1397 | به روز شده: 3 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
دوشنبه 16 مهر 1397 - 04:30:00 | کد مطلب: 418569 چاپ
یافته جدید محققان ژاپنی

تشخیص دیابت ۲۰ سال زودتر از ابتلا

زندگی > سلامت - همشهری آنلاین:
طبق نتایج یک تحقیق جدید، علائم اولیه بیماری دیابت نوع دو، از ۲۰ سال قبل قابل تشخیص است.

به گزارش مهر، محققان بیمارستان آیزاوا ژاپن دریافتند افزایش گلوکز در زمان ناشتا، شاخص توده بدنی بالا و اختلال در حساسیت انسولین از ۲۰ سال قبل از تشخیص بیماری دیابت و همچنین پیش دیابت قابل تشخیص هستند.

هیرویوکی ساگساکا، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «از آنجائی‌که اکثریت افراد مبتلا به دیابت نوع دو ، دچار مرحله پیش دیابت می‌شوند، یافته‌ها نشان می‌دهد افزایش نشانگرهای متابولیکی برای بیماری دیابت از بیش از ۲۰ سال قبل از تشخیص بیماری قابل شناسایی است.»

در ابتدای این مطالعه، میزان گلوکز ناشتا و میانگین گلوکز خون ۲۷,۳۹۲ فرد غیردیابتی اندازه گیری شد و وضعیت‌شان تا زمان ابتلا به دیابت نوع۲ یا پیش دیابت تحت‌نظر بود.

در طول دوره مطالعه، ۱۰۶۷ مورد جدید ابتلا به دیابت نوع۲ شناسایی شد. از بین ۱۵,۷۷۸ فرد دارای میزان گلوکز خون عادی در ابتدای مطالعه، ۴۷۸۱ نفر حداقل از ۲۰ سال قبل از تشخیص پیش دیابت مبتلا به علائم پیش دیابت بودند.

نتایج این تحقیق دارای مفاهیم مهمی است چراکه حدود ۴۲۵ میلیون فرد بزرگسال (۲۰ تا ۷۹ سال) در سال ۲۰۱۷ مبتلا به دیابت بوده اند و پیش بینی می‌شود این رقم تا سال ۲۰۴۵ به ۶۲۹ میلیون نفر برسد.