نسخه چاپی/همشهری آنلاین
تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
تاریخ : چهارشنبه 22 شهریور 1396 - 16:08:19 کد مطلب:382000
سرویس خبری: دانش > محیط زیست جهان
مطالعه جدید نشان می‌دهد؛

فوران آتشفشان‌های قطب جنوب با تغییرات اقلیمی مرتبط است

همشهری آنلاین:
طبق نتایج یک مطالعه، مجموعه فوران‌های آتشفشانی در قطب جنوب با افزایش آب شدن یخ‌ها و افزایش غلظت گازهای گلخانه‌ای جهان از حدود ۱۷,۷۰۰ سال پیش آغاز شده است.

به گزارش مهر، جوزف مک کانل، سرپرست تیم تحقیق از موسسه تحقیقاتی دیزرت نوادا، در این باره می‌گوید: اندازه‌گیری‌های شیمیایی مفصل بر روی یخ‌های قطب جنوب نشان می‌دهد که فوران‌های آتشفشانی عظیم و مملو از هالوژن در آتشفشان Mt. Takahe غرب قطب جنوب دقیقا مصادف با شروع تغییرات اقلیمی سریع و شدید در نیمکره جنوبی در طول پایان عصر یخ بوده است.

تغییرات آب و هوایی که از حدود ۱۷,۷۰۰ سال پیش آغاز شد، شامل یک تغییر ناگهانی در ناحیه دره‌های غربی اطراف قطب جنوب همراه با تغییرات مربوط به میزان یخ دریا، گردش جریان آب و هوای اقیانوسی و تهویه عمق اقیانوس‌ها بوده است.

شواهدی از این تغییرات در بسیاری از نقاط نیمکره جنوبی مشاهده شده است، اما آنچه که این تغییرات را موجب شده است، عمدتا غیرقابل توضیح است.

مک کانل در ادامه می‌گوید: ما تصور می‌کنیم که این فوران‌های غنی از هالوژن موجب ایجاد سوراخ اوزن در اتمسفر بالای قطب جنوب شده که به شکل مشابه با سوراخ اوزن فعلی منجر به تغییرات گسترده در گردش جوی و اقلیمی در نیمکره جنوبی شده است.

http://www.hamshahrionline.ir/details/382000 لینک مطلب: