پنج شنبه 29 شهریور 1397 | به روز شده: 19 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
چهارشنبه 26 فروردین 1394 - 00:01:42 | کد مطلب: 292152 چاپ

آشنایی با بوستان باغ ایرانی

شهر > شهری - همشهری آنلاین:
بوستان باغ ایرانی که در محله قدیمی ده ونک تهران قرار دارد، یک باغ قدیمی است که عناصر معماری آن بازسازی شده و فضای سبز آن نیز براساس الگوی باغ‌های پر از درخت و گل ایرانی طراحی شده است.

بوستان باغ ایرانی با مساحتی حدود 3.4 هکتار در محدوده شهرداری منطقه 3 تهران واقع و بر اساس الگوی باغ ایرانی طراحی شده است تا به یکی از جاهای دیدنی تهران بدل شود.

بوستان باغ ایرانی كه يك باغ قديمي است در یکی از محله های قدیمی تهران به نام ده ونک قرار گرفته و با استفاده از عناصر معماری سنتی ایرانی بازسازي شده است.

  • گونه‌هاي گياهي

2.5 هکتار از سطح بوستان باغ ایرانی به فضای سبز اختصاص داده شده و در احداث فضای سبز آن درختان قدیمی موجود حفظ شده‌اند و گونه‌های گیاهی دیگر از قبیل برگ نو، برگ بو، زرشک، شیر خشت، مورد، پیراکانتا، انواع رز و نسترن و بوته های فصلی و دایمی به آن اضافه شده‌اند.

  • امکانات بوستان باغ ایرانی

کوشک مرکزی با کاربری رستوران و چایخانه، باغ راه‌های اصلی چنارستان، سروستان و نظرگاه که شامل آبنماهای محوری در طول مسیر و 6 آبنمای مجزا در سطح بوستان باغ ایرانی هستند، کتابخانه عمومی با فضای مطالعه مجزا برای خواهران و برادران، سر در غربی، سردر شرقی، زمین بازی کودکان و محوطه وسایل ورزشی بزرگسالان، زمین ورزشی روباز، سرویس بهداشتی و رختکن غربی و سرویس بهداشتی شرقی که به سرویس بهداشتی ویژه معلولین مجهز است، نمازخانه از جمله سازه ها و امکانات بوستان باغ ایرانی به شمار می‌روند.

از ویژگی‌های مهم بوستان باغ ایرانی می‌توان به مناسب سازی معابر جهت تردد معلولین اشاره کرد که استفاده از این بوستان را برای آنها راحت‌تر می‌کند.

  • دسترسي به باغ ايراني

بوستان باغ ایرانی دارای دو ورودی اصلي در ضلع شرقی و غربی و دو  ورودی در ضلع جنوبی و جنوب غربی است. آدرس آن نيز  خیابان شیخ بهایی شمالی ،20 متری پیروزان ، کوچه شهید صابري مي‌باشد.

در همین زمینه: