پنج شنبه 26 مهر 1397 | به روز شده: 12 ساعت و 43 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
محله
 • موزه دائمی نقشه، تصویر تمام و کمال پایتخت را از قرن پیش تاکنون به نمایش گذاشته است

  گنجینه‌ای با ۵ هزار نقشه

   گنجینه‌ای با ۵ هزار نقشه دروازه طهرون > راحله عبدالحسینی‌-خبرنگار: مرور اسناد و نقشه‌های تاریخی تهران یکی از منابعی است که گذشته پایتخت را به ما نشان می‌دهد.

 • نگاهی به آسیب‌های پنهانی مناطق شمالی شهر در گفت‌وگو با مدیر مرکز روان‌شناسی مسیر سلامت سعادت‌آباد

  گم‌گشتگی هویت پشت ویترین ثروت

   گم‌گشتگی هویت پشت ویترین ثروت خط > سمیرا باباجانپور-خبرنگار: سکوت خیابان، رنگ و لعاب خانه‌ها، ماشین‌های لوکس و رفت‌و آمد‌های آرام مشخصه محله‌هایی است که در پیشانی خود عنوان محله‌های مرفه‌نشین را یدک می‌کشند.

 • عضو شورای اسلامی شهر تهران:

  طرح «نیلوفری» در انتظار توافق شهرداری و راه  آهن است

  طرح «نیلوفری» در انتظار توافق شهرداری و راه  آهن است خط > ثریا روزبهانی- خبرنگار: ۱۰ سال از خبر ساماندهی عرصه‌های محدوده راه‌آهن تهران‌ـ تبریز و زیرزمینی شدن این خط ریلی می‌گذرد.

 • دیدار با یک جانباز ورزشکار در آستانه روز تربیت بدنی

  معلولان در تور مشکلات گرفتارند

   معلولان در تور مشکلات گرفتارند خط > مژگان مهرابی- خبرنگار: از وقتی که ۱۵ سال بیشتر نداشت، یعنی از دوران دفاع مقدس تا الان که ۵۳ سال دارد، ویلچرنشین شده است. با این حال، ویلچرنشینی نتوانسته او را از فعالیت و تحرک باز نگه‌دارد.

 • همراه با کاسب محله وصال شیرازی که محل کسب و کار خود را به محیطی جذاب تبدیل کرده است

  همه زیبایی محله را دوست دارند

  همه زیبایی محله را دوست دارند خط > زینب زینال‌زاده-خبرنگار: مدتی است شهرداری تهران شعار «شهر زیست‌پذیر، شهروند مشارکت‌پذیر» را در محور برنامه‌های خود قرار داده است.

 • اهالی «بهار» از دردسرهای همسایگی با چند مرکز درمانی به ستوه آمده اند

  ۳ بیمارستان در یک بن بست ۸ متری!

  ۳ بیمارستان در یک بن بست ۸ متری! خط > بهاره خسروی- خبرنگار: بن بست بهار یکی از فرعی‌های خیابان امام حسین (ع) در محله شاهین تا همین چند سال پیش فقط چند خانه ویلایی در آن قرار داشت.

 • با مدیر انجمن زیست‌ محیطی و حقوقی شهر و طبیعت:

  محله‌ها به سمن‌های تخصصی نیاز دارند

  محله‌ها به سمن‌های تخصصی نیاز دارند خط > مشکلات، کمبود‌ها و آسیب‌های هر محله با محله دیگر متفاوت است. اعتیاد، فرهنگ شهرنشینی و آپارتمان‌نشینی، تولید و جمع‌آوری زباله، تفکیک پسماند، آلودگی هوا و ترافیک، سرقت، اسراف، فقر، بیکاری و حفاظت و تخریب محیط‌زیست از جمله موارد و مشکلاتی است که شدت و میزان آنها در هرکدام از مناطق و محله‌های تهران متفاوت است.

 • بازار آهنگران

  بازار آهنگران دروازه طهرون > بــازار آهـنـگـــران از قدیمی‌ترین بازارهای شهر تهران است که در حد‌فاصل خیابان بوذرجمهری و بازار پالان‌دوزها بود.

 • خرید شانسی

  خرید شانسی خط > زینب زینال‌زاده- خبرنگار: شغلشان دستفروشی است اما از نوع متفاوت. لباس و شلوار در سایزهای مختلف و رنگ‌های گوناگون و دست‌دوم که داخل پلاستیک بسته‌بندی شده را در خیابان بساط می‌کنند و با قیمت ۳ تا ۵ هزار تومان می‌فروشند.

 • بیشترین دور ریز غذا در مراکز اداری

  بیشترین دور ریز غذا در مراکز اداری خط > حسین شیخ-فعال اجتماعی: آمار سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران نشان می‌دهد روزانه ۱۱ تا ۱۲ هزار تن زباله در پایتخت تولید می‌شود که ۷۰‌درصد آن پسماند تر است.

 • بررسی هدررفت مواد غذایی در رستوران‌های محله‌های ولی‌عصر عج و انقلاب اسلامی در روز جهانی غذا

  بخور، ببر اما دور نریز

  بخور، ببر اما دور نریز خط > رابعه تیموری - زهرا بلندی-خبرنگار: آمار فائو (سازمان بین‌المللی غذا) درباره حجم ضایعات مواد غذایی در کشور ما تکان‌دهنده است. براساس آمار این سازمان، مردم ایران معادل ۶۰‌درصد درآمد نفتی کشور و به اندازه ۱۰ کشور اروپایی مواد غذایی را در سطل زباله می‌ریزند.

 • گزارشی از پدیده‌ای به نام کازینو‌های خانگی که در برخی از محله‌ها رواج پیدا کرده است

  لاس وگاس‌ در شمال تهران!

   لاس وگاس‌ در شمال تهران! خط > مهدی اسماعیل‌پور-خبرنگار: آسیب‌های اجتماعی شمال و جنوب تهران با هم متفاوت است و هرکدام مشکلات و معضلات مخصوص به خودشان را دارند.

 • نگاهی به ماجراهای ابداع غذایی لذیذ و حواشی آن در پایتخت

  سرگذشت آبگوشت

  سرگذشت آبگوشت دروازه طهرون > بهاره خسروی-خبرنگار: آبگوشت، این غذای خوشمزه و پرآوازه ما ایرانی جماعت از آن دست غذاهایی است که تقریباً در بیشتر شهرها به‌عنوان یک غذای اصلی محسوب می‌شود؛

 • تقاطع تاریخی خیابان لاله زار را بیشتر بشناسیم

  چهارراهی به نام کنت دومونت فورت

  چهارراهی به نام کنت دومونت فورت دروازه طهرون > مرضیه موسوی-خبرنگار: شیشه‌ها شکسته و از پشت پنجره‌های چوبی و فرسوده، دیوارهای طبله کرده خانه کنت به چشم می‌خورد.

 • اگه گفتی قصه من چیه

  اگه گفتی قصه من چیه خط > فرشاد شیرزادی‌-خبرنگار: یکی از راه‌های بالابردن خلاقیت بچه‌ها داستان‌سرایی است. داستانی که بتوانند با ادراک و شناخت خود از جهان بیرون بسازند و در قالب یک کتاب آن را ارائه دهند.

 • گزارشی از افزایش مسافرکشی شهرستانی‌ها در منطقه 5

  مهاجرت موقت برای یک لقمه نان

   مهاجرت موقت برای یک لقمه نان خط > حمیدرضابوجاریان-خبرنگار: وجود دانشگاه، مراکز بزرگ خرید مانند «گلدیس»، «تیراژه» و برخی سازمان‌ها و اداره‌های دولتی، مسافران دائمی برای مسیر آزادی به چاردیواری و دانشگاه ایجاد کرده است.

 • جزییات ساخت نخستین سوله بحران مجهز به پد بالگرد

  دژ دفاعی منطقه ۱۴ برای مقابله با بحران

   دژ دفاعی منطقه ۱۴ برای مقابله با بحران خط > مژگان مهرابی-خبرنگار: وسعت قابل توجهی از پایتخت را بافت فرسوده فرا گرفته و از مساحت ۳ هزار و ۲۸۰ هکتاری بافت فرسوده تهران، ۲۵۷ هکتار آن در محدوده منطقه ۱۴ قرار دارد.

 • نمایش‌های زنانه در تهران

  نمایش‌های زنانه در تهران دروازه طهرون > در گذشته نه چندان دور که هنوز صحبت از حضور بانوان در خارج خانه و فعالیت‌های اجتماعی آنها دوشادوش مردان نبود مهمانی‌ها و دورهمی‌های زنانه در مناسبت‌هایی مثل عروسی، مراسم پاتختی، پاگشا، شب نامگذاری نوزادان، روضه‌خوانی و مولودی مراکز تجمع اجتماعی بانوان محسوب می‌شد.

 • باش تا قائم‌مقام از باغ درآید!

  باش تا قائم‌مقام از باغ درآید! دروازه طهرون > ضرب‌المثل «باش تا قائم‌مقام از باغ درآید» روزگاری بین تهرانی‌ها رواج داشت و وقتی می‌خواستند به صبری بی‌ثمر و بی‌نتیجه تأکید کنند آن را به کار می‌بستند که به واقعه قتل قائم‌مقام فراهانی در باغ نگارستان اشاره داشت.

 • پای درددل کشتی‌گیری که از مسابقات جهانی جاماند

  خانه کشتی محله شریعتی را احیا کنید

  خانه کشتی محله شریعتی را احیا کنید خط > الناز عباسیان-خبرنگار در کارنامه ورزشی‌اش ده‌ها عنوان قهرمانی کشوری و جهانی در وزن‌های مختلف دیده می‌شود.

دیگر مطالب محله