سه شنبه 24 مهر 1397 | به روز شده: چند لحظه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
محله
 • گزارشی از افزایش مسافرکشی شهرستانی‌ها در منطقه 5

  مهاجرت موقت برای یک لقمه نان

   مهاجرت موقت برای یک لقمه نان خط > حمیدرضابوجاریان-خبرنگار: وجود دانشگاه، مراکز بزرگ خرید مانند «گلدیس»، «تیراژه» و برخی سازمان‌ها و اداره‌های دولتی، مسافران دائمی برای مسیر آزادی به چاردیواری و دانشگاه ایجاد کرده است.

 • جزییات ساخت نخستین سوله بحران مجهز به پد بالگرد

  دژ دفاعی منطقه ۱۴ برای مقابله با بحران

   دژ دفاعی منطقه ۱۴ برای مقابله با بحران خط > مژگان مهرابی-خبرنگار: وسعت قابل توجهی از پایتخت را بافت فرسوده فرا گرفته و از مساحت ۳ هزار و ۲۸۰ هکتاری بافت فرسوده تهران، ۲۵۷ هکتار آن در محدوده منطقه ۱۴ قرار دارد.

 • نمایش‌های زنانه در تهران

  نمایش‌های زنانه در تهران دروازه طهرون > در گذشته نه چندان دور که هنوز صحبت از حضور بانوان در خارج خانه و فعالیت‌های اجتماعی آنها دوشادوش مردان نبود مهمانی‌ها و دورهمی‌های زنانه در مناسبت‌هایی مثل عروسی، مراسم پاتختی، پاگشا، شب نامگذاری نوزادان، روضه‌خوانی و مولودی مراکز تجمع اجتماعی بانوان محسوب می‌شد.

 • باش تا قائم‌مقام از باغ درآید!

  باش تا قائم‌مقام از باغ درآید! دروازه طهرون > ضرب‌المثل «باش تا قائم‌مقام از باغ درآید» روزگاری بین تهرانی‌ها رواج داشت و وقتی می‌خواستند به صبری بی‌ثمر و بی‌نتیجه تأکید کنند آن را به کار می‌بستند که به واقعه قتل قائم‌مقام فراهانی در باغ نگارستان اشاره داشت.

 • پای درددل کشتی‌گیری که از مسابقات جهانی جاماند

  خانه کشتی محله شریعتی را احیا کنید

  خانه کشتی محله شریعتی را احیا کنید خط > الناز عباسیان-خبرنگار در کارنامه ورزشی‌اش ده‌ها عنوان قهرمانی کشوری و جهانی در وزن‌های مختلف دیده می‌شود.

 • رمزگشایی از علت نامگذاری محله معروف جنوب شهر

  یک فلاح بود و یک آقا داود

  یک فلاح بود و یک آقا داود دروازه طهرون > حسن حسن‌زاده‌-خبرنگار: خورشید که رنگ طلایی به خوشه‌های گندم می‌زد و سوت کش‌دار قطار سکوت آرامش‌بخش محله نوپا را می‌شکست روز برای اهالی محله فلاح آغاز می‌شد؛

 • اینجا آدم‌ها سد معبرند

  اینجا آدم‌ها سد معبرند خط > رضا نیک نام-خبرنگار: در پیاده‌روهای شلوغ و پر از دست‌انداز و سدمعبرهای مختلف، رفت‌وآمد شهروندان چنان سخت می‌شود که گاهی مجبور می‌شوند عطای‌‌‌ تردد از آنها را با وجود امنیتی که برایشان دارد، به لقایش ببخشند و وارد خیابان‌ها شوند تا به مسیر خود ادامه دهند.

 • معاون اجتماعی شهردار منطقه 12:

  تشکل‌های مردم نهاد در هرندی جزیره‌ای عمل می‌کنند

  تشکل‌های مردم نهاد در هرندی جزیره‌ای عمل می‌کنند خط > فاطمه عسگری نیا-خبرنگار: هرندی از محله‌های تمرکز تشکل‌های مردم‌نهاد در شهر تهران است.

 • فقر و حاشیه‌نشینی، موتورمحرکه آسیب‌ها

  فقر و حاشیه‌نشینی، موتورمحرکه آسیب‌ها خط > زینب کریمی- خبرنگار: تاکنون راهکارهای گوناگونی برای کاهش آسیب‌های اجتماعی ارائه و اجرا شده، اما مشکلات همچنان باقی است و حتی در برخی حوزه‌ها در حال پیشرفت.

 • بررسی دلایل نامگذاری کوچه‌ و خیابان ها به نام شهرهای مختلف

  همه راه ها به تهران ختم می شود

  همه راه ها به تهران ختم می شود خط > پرنیان سلطانی-خبرنگار: هر کدام از ما در هر کجای پایتخت که زندگی می‌کنیم حتماً کوچه یا خیابانی را می‌شناسیم که به نام یکی از شهرهای ایران نامگذاری شده است.

 • چند روایت معتبر از بوستانی که این روزها از آن فقط یک نام باقی مانده است

  امین‌الدوله، نخستین پارک پایتخت

  امین‌الدوله، نخستین پارک پایتخت دروازه طهرون > پرنیان سلطانی-خبرنگار: فضای سبز و درختان سر به فلک کشیده، هوش و حواس را از سر هر کسی که قدم به داخل باغ گذاشته می‌پراند.

 • نقش سرانه‌های فرهنگی در توسعه محله‌ها

   نقش سرانه‌های فرهنگی در توسعه محله‌ها خط > وجود فضاهای فرهنگی در محله‌ها می‌تواند مبنای توسعه فرهنگی در منطقه به شمار آید و در توسعه فرهنگ شهروندی هم مؤثر باشد.

 • غذای آقا و کدخدا

  غذای آقا و کدخدا دروازه طهرون > به واسطه پیشرفت آشپزی و راه‌اندازی غذاخوری‌ها شغل‌های جانبی زیادی مثل بفرما بزن و میانه‌دار و از این دست ابداع شدند.

 • شمالم تا جنوبم در یک خط

   شمالم تا جنوبم در یک خط دروازه طهرون > خیابان ولی‌عصر(عج) از آن دست خیابان‌های زیبا و پرخاطره برای بیشتر مردم تهران است؛ خیابانی که زمانی به درختان چنار زیبایش مشهور بود و شمال و جنوب تهران را در یک خط صاف به هم پیوند می‌دهد تا‌‌‌‌‌ تردد در هر نقطه از شهر به آسانی یک چشم برهم زدن میسر باشد.

 • درخواست رئیس پلیس شرق تهران برای تأمین زیرساخت های انتظامی شرق استان

  خیّران امنیت‌ساز پای کار بیایند

  خیّران امنیت‌ساز پای کار بیایند خط > حمیدرضا بوجاریان-خبرنگار: مشکلات اقتصادی تبعات ریز و درشت بسیاری دارد. افزایش سرقت‌های خرد، نزاع و... تنها بخش کوچکی از آسیب‌هایی است که می‌تواند جامعه را با خود درگیر کند.

 • ۶۷ طلاق به ازای هر ۱۰۰ ازدواج در شمیرانات

   ۶۷ طلاق به ازای هر ۱۰۰ ازدواج در شمیرانات خط > سازمان ثبت‌احوال کشور با بررسی جغرافیای شهری در میزان طلاق‌ها، منطقه شمیرانات را رتبه یک بیشترین آمار طلاق و گذر از خط قرمز اعلام کرد. متأسفانه در منطقه شمیرانات تهران به ازای هر ۱۰۰ ازدواج، ۶۷ طلاق به وقوع پیوسته است.

 • آشنایی با دامپزشک جوان محله هروی

  حامیان حیوانات در محله‌ام بیشتر شده‌اند

   حامیان حیوانات در محله‌ام بیشتر شده‌اند خط > رضا نیک نام-خبرنگار:وقتی کم‌سن بود با دیدن پرندگان و حیوانات در اطراف خانه یا محله‌اش حسابی به وجد می‌آمد و با ذوق سمت‌شان می‌دوید، اما کافی بود یکی از آنها را آسیب‌دیده ببیند.

 • بررسی موانع بازسازی بافت روستاهای حریم تهران

  جیب خالی و راه ناهموار نوسازی

  جیب خالی و راه ناهموار نوسازی خط > الناز عباسیان-خبرنگار: بافت فرسوده از مهم‌ترین دغدغه‌های مسئولان شهری است که گرچه در سال‌های اخیر روند نوسازی آن شتاب گرفته، اما هنوز موانعی بر سر راه آن هست.

 • گاهی به مطبخ‌خانه تهرانی‌های قدیم

  آشپزخانه‌اش مثل برف تمیزه

   آشپزخانه‌اش مثل برف تمیزه دروازه طهرون > بهاره خسروی -خبرنگار: قدیم‌ها مثلی بود با این مضمون: «‌آشپزخانه‌اش مثل برف سفید است.» که در واقع مثلی کنایه‌آمیز برای آدم‌های خسیس بود. چون آشپزی با چوب و زغال دوده داشت و آشپزخانه فعال سیاه و پردوده بود.

 • ملک در خیابان لاله‌زار ناایمن است

  برقی فروش‌ها در معرض برق‌گرفتگی!

  برقی فروش‌ها در معرض برق‌گرفتگی! خط > مژگان مهرابی-خبرنگار: وجود قریب به ۲ هزار ملک تجاری ناایمن در منطقه ۱۲ نگران‌کننده است و نگران‌کننده‌تر اینکه از بین آنها، ۱۳۴ ملک ناامن در محدوده لاله‌زار واقع شده است؛ خیابانی پر‌ تردد که این روزها به سبب بورس تجهیزات الکتریکی‌اش مشتریان زیادی دارد.

دیگر مطالب محله