پنج شنبه 1 آبان 1393 | به روز شده: 11 ساعت و 49 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
اقتصاد
 • برندهای صادراتی را حمایت کنیم

  برندهای صادراتی را حمایت کنیم تجارت خارجی > مرتضی سلطانی: تجلی یک اقتصاد پویا و پایدار، بدون تردید در گرو ایجاد اقتصادی درون‌زا و برون‌گراست.

 • بانک‌ها ۳‌ سال برای ترک بنگاه‌داری مهلت گرفتند

  بانک‌ها ۳‌ سال برای ترک بنگاه‌داری مهلت گرفتند پول ‌و بانک > شورای پول و اعتبار ۳سال فرصت در اختیار بانک‌ها قرار داده تا بنگاه‌های غیربانکی خود را واگذار کنند، درحالی‌که غلامرضا تاجگردون، عضو ناظر مجلس در شورای پول و اعتبار در پاسخ به این پرسش که دولت آیا گزارش جدیدی در این زمینه ارائه کرده است؟

 • بهره‌کشی برخی جایگاه‌ها از کارگران پمپ‌بنزین

  بهره‌کشی برخی جایگاه‌ها از کارگران پمپ‌بنزین اشتغال > رضا کربلایی: انتشار گزارشی در روزنامه همشهری با عنوان همه کلک‌های بنزینی، بازخورد کارگران شاغل در جایگاه‌های سوخت را به‌همراه داشت و برخی از آنها در گفت‌وگو با خبرنگار ما، عدم امنیت شغلی و حقوق ناکافی را دلیل اصلی برخی کلک‌های آشکار و نهان در جایگاه‌های سوخت عنوان می‌کنند.

 • کشمکش بر سر کیفیت بنزین

  کشمکش بر سر کیفیت بنزین حمل و نقل > علیرضا سلطانی: در هیاهوی اختلاف‌نظرها و مجادلات داخلی پیرامون برخی مسائل و موضوعات اساسی کشور که این روزها بازار آن داغ است، موضوعی دیده می‌شود که محل اختلاف قرار گرفتن آن به لحاظ ارتباط مستقیم آن با سلامت شهروندان، جای تعجب بسیار دارد.

 • ۷ میلیون و ۸۶۲ هزار نفر مشمول بسته حمایت غذایی شدند

   ۷ میلیون و ۸۶۲ هزار نفر مشمول بسته حمایت غذایی شدند یارانه > با ابلاغ مصوبه دولت به دستگاه‌های اجرایی ذیربط تعداد مشمولان طرح دوم بسته حمایت غذایی به ۷ میلیون و ۸۶۲ هزار و ۳۹۱ نفر رسید.

 • انتقاد آبی وزارت جهادکشاورزی از وزارت نیرو

  انتقاد آبی وزارت جهادکشاورزی از وزارت نیرو انرژی > معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزیر جهادکشاورزی با انتقاد از آمارهای وزارت نیرو در مورد میزان مصرف آب در این بخش، آمارهای غلط ارائه‌شده توسط این وزارتخانه در مورد میزان مصرف آب کشاورزی را بی‌پایه و اساس دانست و این آمار را موجب گمراهی سیاست‌های کشاورزی و اقتصادی قلمداد کرد.

 • واکنش مرکز آمار به تردید درباره نرخ بیکاری

  واکنش مرکز آمار به تردید درباره نرخ بیکاری اشتغال > رئیس مرکز آمار ایران به انتقادها و تردیدها درباره نرخ بیکاری ۹.۵ درصدی واکنش نشان داد و گفت: نباید مراکز آمار ایران را وارد مناظره کنیم و نباید آن را سیاسی کنیم، زیرا این مرکز به هیچ حزبی تعلق ندارد و متعلق به نظام است.

 • قیمت گاز، زمستـانی شد

  قیمت گاز، زمستـانی شد قیمت‌ها > محاسبه قیمت گاز برای اقلیم‌های خیلی سرد و سرد کشور از ابتدای آبان‌ماه و قیمت در اقلیم معتدل و گرم هم از ۱۶آبان تغییر می‌کند و مردم باید با مصرف درست گاز، از افزایش گازبهای مصرفی خود جلوگیری کنند.

 • سکه و ارز در بازار کماکان از ثباتی نسبی برخوردارند؛ دلار ۳۲۲۵ و یورو ۴۱۴۰ تومان

  سکه و ارز در بازار کماکان از ثباتی نسبی برخوردارند؛ دلار ۳۲۲۵ و یورو ۴۱۴۰ تومان قیمت‌ها > همشهری‌آنلاین: سکه طرح جدید با ۵۰۰ تومان افزایش ۹۳۸ هزار و ۵۰۰ تومان، سکه طرح قدیم بدون تغییر ۹۳۸ هزار تومان و نیم سکه با ۳ هزار تومان کاهش ۴۷۰ هزار تومان به فروش رسید.

 • گزارش تغییرات قیمت ۱۱ قلم کالا ؛ تخم مرغ، حبوبات و گوشت مرغ ارزان شدند

  گزارش تغییرات قیمت ۱۱ قلم کالا ؛ تخم مرغ، حبوبات و گوشت مرغ ارزان شدند قیمت‌ها > همشهری‌آنلاین: بانک مرکزی با اعلام متوسط قیمت خرده فروشی برخی اقلام غذایی اعلام کرد: قیمت ۹ قلم کالا نسبت به هفته مشابه سال قبل بین ۲.۳ تا ۱۹.۹ درصد افزایش و قیمت ۳ قلم کالا نیز بین ۲.۱ تا ۱۲.۲ درصد کاهش یافته است.

 • تعویق دریافت کارمزد از کارتخوان‌ها

  تعویق دریافت کارمزد از کارتخوان‌ها پول ‌و بانک > تأخیر در بررسی پیشنهاد اخذ کارمزد از تراکنش‌های خرید پایانه‌های فروش در شورای پول و اعتبار باعث شد تا دبیر کل بانک مرکزی اعلام کند که دریافت کارمزد از کارتخوان‌ها از اول آبان‌ماه اجرایی نمی‌شود.

 • سوختن و ساختن با بدقولی‌های خودروسازان

   سوختن و ساختن با بدقولی‌های خودروسازان قیمت‌ها > علی ابراهیمی: چانه زنی خودروسازان برای تعویق اجرای برخی تکالیف قانونی موجب بازگشت دلال‌بازی و افزایش کاذب قیمت خودروهای داخلی به‌دلیل توقف شماره‌گذاری شده است.

 • شناسایی کم‌درآمدها به‌جای پردرآمدها

  شناسایی کم‌درآمدها به‌جای پردرآمدها یارانه > دکتر حسین راغفر: موضوع حذف یارانه اقشار پردرآمد و ساماندهی مشمولان دریافت یارانه نقدی در حالی به ‌احتمال از دست رفتن اعتماد مردم ناشی از سرکشی در حساب‌هایشان ربط داده می‌شود که از ابتدا مشخص بود روش ساماندهی یارانه‌بگیران اشتباه است.

 • خسارت ۳.۵ میلیون دلاری توقف کامیون‌ها در مرز بازرگان

  خسارت ۳.۵ میلیون دلاری توقف کامیون‌ها در مرز بازرگان حمل و نقل > مانع تراشی کشور ترکیه در مسیر ترانزیت زمینی کالا موجب خسارت ۳.۵ میلیون دلاری ناشی از توقف کامیون‌ها شده است.

 • جدول قیمت سکه و ارز ؛ سکه‌ تمام‌ طرح‌ جدید ۹۳۸۵۰۰ تومان

  جدول قیمت سکه و ارز ؛ سکه‌ تمام‌ طرح‌ جدید ۹۳۸۵۰۰ تومان قیمت‌ها > همشهری آنلاین: نرخ فروش هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید روز دوشنبه در بازار ۹۳۸ هزار و ۵۰۰ تومان، طرح قدیم ۹۳۸ هزار تومان، نیم سکه ۴۷۲ هزارتومان، ربع سکه ۲۶۸ هزارتومان و سکه گرمی ۱۷۲ هزارتومان اعلام شد.

 • نفت ارزان؛ تاکتیک آمریکا و عربستان علیه ایران و روسیه

  نفت ارزان؛ تاکتیک آمریکا و عربستان علیه ایران و روسیه انرژی > همشهری آنلاین: به گفته مشاور بانک جهانی، ائتلاف نفتی عربستان و آمریکا با هدف زمین‌ زدن اقتصاد ایران و روسیه شکل گرفته است.

 • کاهش شدید معاملات طلا و سکه در دو ماه آینده؛ سقوط نفت طلا را ارزان می‌کند؟

  کاهش شدید معاملات طلا و سکه در دو ماه آینده؛ سقوط نفت طلا را ارزان می‌کند؟ قیمت‌ها > همشهری آنلاین: رئیس اتحادیه کشوری طلا و جواهر با پیش‌بینی اینکه تقاضای خرید طلا و سکه در بازار داخلی به شدت کاهش یابد، گفت: عرضه بیش از حد نفت در بازارهای جهانی به صورت غیرسازمان یافته و فعل و انفعالات غیراقتصادی معاملات نفتی، تاثیری بر قیمت جهانی طلا نداشته است.

 • طراح برجسته خودروی آلمانی در ایران ؛ می‌خواهیم خودروساز شویم

  طراح برجسته خودروی آلمانی در ایران ؛ می‌خواهیم خودروساز شویم حمل و نقل > همشهری آنلاین: مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو از مذاکره با طراح برجسته آلمانی در ایران برای طراحی خودرو در این گروه صنعتی ظرف ۳ تا ۴ سال آینده خبر داد.

 • جزئیات بیکاری ۱.۵ میلیون جوان زیر ۳۰ سال؛ بیکاری زنان ۴۴ درصد شد

  جزئیات بیکاری ۱.۵ میلیون جوان زیر ۳۰ سال؛ بیکاری زنان ۴۴ درصد شد اشتغال > همشهری آنلاین: با وجود کاهش ۲۸۰ هزارنفری تعداد جوانان جویای کار زیر ۳۰ سال کشور در فاصله یکسال گذشته اما بیکاری جوانان همچنان بحرانی و بیش از ۲ برابر نرخ بیکاری عمومی است. نرخ بیکاری جوانان تا ۳۰ ساله در تابستان امسال بین ۲۰ تا ۲۳ درصد و نرخ بیکاری زنان جوان نیز بین ۳۹ تا ۴۳.۶ درصد بود. براساس آخرین گزارشات مقامات دولتی، نرخ بیکاری جوانان فارغ التحصیل دانشگاهی دستکم ۴۳ درصد است.

 • کسی که لبنیاتی را اداره نکرده بود مدیر خودروسازی بزرگ شد

  کسی که لبنیاتی را اداره نکرده بود مدیر خودروسازی بزرگ شد حمل و نقل > همشهری آنلاین: مشاور رییس‌جمهور گفت: پیش از این کسی که لبنیاتی را اداره نکرده بود، مدیر یک خودروسازی بزرگ شد. درحالی که اگر رقیب چابکی به صحنه بیاید موجب ارتقای خودروسازان داخلی می‌شود.

دیگر مطالب اقتصاد
انتخاب سردبیر

ثبات نسبی در بازار طلا و ارز

بازار طلا و ارز از فضای هیجانی فاصله گرفت تا برخلاف ۲ روز ابتدای هفته، شرایط آرامی را سپری کرده باشد.

آنتونوف نباید پرواز می‌کرد

فقط چند روز از میانه تابستان گذشته است. عقربه‌های ساعت، اعداد ۹ و ۱۸ دقیقه صبح یکی از گرم‌ترین روزهای تابستان را نشانه رفته‌اند.

پرداخت وام ازدواج سرعت گرفت

مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی با بیان اینکه پرداخت وام ازدواج نسبت به قبل تسریع شده است، از پرداخت ۲۵۵ هزار فقره تسهیلات در یک‌ماه و نیم اخیر خبر داد.

توقیف ۲۵ هزار محصول لبنی غیراستاندارد

مدیرکل استان تهران از توقیف ۲۵۰ هزار و ۴۳۰ عدد انواع خامه، ماست و کره حیوانی غیراستاندارد خبر داده و اعلام کرد: محصولات لبنی با عناوین خاتون‌پلور و کیان مشکات به‌علت استفاده از چربی گیاهی (پالم) توقیف شده‌اند.

صدای پای دوباره گرانی لبنیات می‌آید

علی ابراهیمی: تصویب یارانه ۴۵۰ میلیارد تومانی و افزایش قیمت خرید شیر خام به هزار و ۳۰۰ تومان موجب طرح زمزمه‌های افزایش حداقل ۶ درصدی قیمت‌ها توسط شرکت‌های لبنی شده است.

آغاز فاز طراحی هواپیمای ۱۵۰ نفره؛ انتقادات درباره هواپیمای ایران ۱۴۰ مستدل نیست

همشهری آنلاین: رئیس سازمان صنایع هوایی گفت: هم‌اکنون مرحله اول ساخت هواپیمای ۱۵۰ نفره که طراحی مفهومی است، به پایان رسیده است و از سه‌شنبه وارد فاز ۲ طراحی می‌شویم که طراحی کلی است.

جدیدترین قیمت سکه، طلا و ارز در بازار ؛ سکه ۹۰۰۰ تومان گران شد

همشهری آنلاین: هر گرم طلای ۱۸ عیار به قیمت ۹۶ هزار و ۲۸۹ تومان، سکه تمام و نیم سکه به ترتیب ۹۴۰ هزار تومان و ۴۷۴ هزار و ۵۰۰ تومان داد و ستد می‌شود که قیمت‌ها نسبت به پنجم مهر ماه افزایش یافته است.

جدول قیمت خودروهای وارداتی ؛ ثبات قیمت‌‌ها در بازار

همشهری آنلاین: با توجه به رکود شکل گرفته در بازار، قیمت خودروهای وارداتی تغییری نسبت به نرخ این محصولات در هفته گذشته نداشته است.

جزئیات تازه از سقوط ایران ۱۴۰؛ موتور از کار افتاده بود؛ سازنده هواپیما باید پاسخگو باشد

همشهری آنلاین: رییس سازمان هواپیمایی کشوری برای نخستین بار عوامل مختلف تاثیرگذار در سقوط هواپیمای آنتونوف ۱۴۰ را تشریح کرد.

ابعاد تازه‌ای از پرونده بابک زنجانی

همشهری آنلاین: امیرعباس سلطانی، عضو کمیته پیگیری پرونده «بابک زنجانی» می گوید: زنجانی همچنان همه را بازی داده و هیچ پیشنهاد و راه حلی برای حل و فصل پرونده ارائه نمی‌کند.

بازگشایی مدارس مصرف بنزین تهران را افزایش داد

همشهری آنلاین: مدیرشرکت ملی پخش فرآورده های نفتی استان تهران، گفت: همزمان با پایان یافتن تعطیلات تابستانی و شروع سال تحصیلی جدید، همچنین آغاز فعالیت های آموزشی در مدارس و دانشگاهها، مصرف بنزین این استان در مقایسه با مدت مشابه سال پیش، نزدیک به دو درصد رشد داشته است.

شوک بانک مرکزی به بانکداری الکترونیک

بانک‌ مرکزی اصرار دارد تا شورای پول و اعتبار مجوز اخذ کارمزد از پایانه‌های فروش را صادر کند تا پذیرندگان پایانه‌های فروش از ابتدای آبان‌ماه یعنی یک‌ماه دیگر به ازای هر تراکنش مبلغی به‌عنوان کارمزد پرداخت کنند.

گسترش اعتراض به اخذ کارمزد از دارندگان دستگاه‌های کارت‌خوان

همشهری آنلاین: اگر قرار باشد به ازای هر بار استفاده از دستگاه کارت‌خوان، دارندگان آن به بانک پول بپردازند، آنها ترجیح می‌دهند از این دستگاه استفاده نکنند.

توضیح سازمان تعزیرات حکومتی استان تهران

پیرو درج گفت‌وگوی رئیس اتاق اصناف کشور با عنوان «‌پشت پرده گرانی‌های میوه» در صفحه۴ همشهری مورخ ۲۴شهریورماه۹۳ اداره‌کل تعزیرات حکومتی استان تهران با ارسال توضیحاتی خواستار درج آن شده است.

شیوه‌نامه جدید ارزیابی کیفی خودروها در انتظار ابلاغ وزارت صنعت

با گذشت چند‌ماه از تدوین و ارائه طرح بازنگری در شیوه نامه ارزشیابی کیفی خودروهای داخلی، این طرح همچنان درانتظار تصویب و ابلاغ وزارت صنعت است.

تلاش برای معرفی جانشین پالم

علی ابراهیمی: با توقف استفاده از روغن پالم و هرگونه چربی گیاهی در همه محصولات لبنی تلاش برای جایگزینی چربی حیوانی در تولید این محصولات آغاز شده است.

سرمایه ایرانیان خارج از کشور حدود یکهزار میلیارد دلار است

همشهری آنلاین: معاون کنسولی، امور مجلس و ایرانیان وزارت امور خارجه، میزان سرمایه ایرانیان خارج از کشور را ۸۰۰ تا یکهزار میلیارد دلار اعلام کرد.

رواج دوباره اسکناس

رضا کربلایی: چندماه پس از اخذ کارمزد برخی خدمات پرداخت الکترونیک نظیر عملیات مانده‌گیری، حالا پیشنهادی به شورای پول و اعتبار ارائه شده تا درصورت تصویب، دارندگان پایانه‌های فروش (POS) از ابتدای آبان‌ماه به ازای دریافت خدمات باید کارمزد پرداخت کنند؛ هرچند مدافعان این پیشنهاد بر این نظر هستند که خدمات بانکداری الکترونیک باید هدفمند شده و به ازای هر خدمتی باید کارمزد گرفته شود، اما این خطر وجود دارد که مردم به دریافت خدمات سنتی بانکی ازجمله حضور فیزیکی در شعب یا خرید و فروش به‌صورت نقدی روی آورند.