دوشنبه 31 شهریور 1393 | به روز شده: 4 ساعت و 28 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
اقتصاد
 • کاهش ۵۰ تومانی قیمت دلار در یک هفته

  کاهش ۵۰ تومانی قیمت دلار در یک هفته قیمت‌ها > تحولات بازار ارز طی روزهای اخیر نشان می‌دهد که قیمت‌ها در مسیر نزولی گام برداشته است تا هر دلار آمریکا که هفته گذشته تا ۳ هزار و ۲۲۵ تومان پیش رفته بود، روز گذشته به ۳ هزار و ۱۷۵ تومان برسد.

 • پاسخ بانک مرکزی به منتقدان اخذ کارمزد پایانه‌های فروش

  پاسخ بانک مرکزی به منتقدان اخذ کارمزد پایانه‌های فروش پول ‌و بانک > انتقادها نسبت به تصمیم بانک مرکزی برای اخذ کارمزد از تراکنش‌های پایانه‌های فروش بالاگرفته است.

 • شوک بانک مرکزی به بانکداری الکترونیک

  شوک بانک مرکزی به بانکداری الکترونیک پول ‌و بانک > بانک‌ مرکزی اصرار دارد تا شورای پول و اعتبار مجوز اخذ کارمزد از پایانه‌های فروش را صادر کند تا پذیرندگان پایانه‌های فروش از ابتدای آبان‌ماه یعنی یک‌ماه دیگر به ازای هر تراکنش مبلغی به‌عنوان کارمزد پرداخت کنند.

 • گسترش اعتراض به اخذ کارمزد از دارندگان دستگاه‌های کارت‌خوان

  گسترش اعتراض به اخذ کارمزد از دارندگان دستگاه‌های کارت‌خوان پول ‌و بانک > همشهری آنلاین: اگر قرار باشد به ازای هر بار استفاده از دستگاه کارت‌خوان، دارندگان آن به بانک پول بپردازند، آنها ترجیح می‌دهند از این دستگاه استفاده نکنند.

 • حذف یارانه کارمزد استفاده از کارتخوان‌ها در اصناف

  دبیرکل بانک مرکزی: نگران نباشید؛ تعداد کارتخوان‌ها کم نمی‌شود

  دبیرکل بانک مرکزی: نگران نباشید؛ تعداد کارتخوان‌ها کم نمی‌شود پول ‌و بانک > همشهری آنلاین: دبیر کل بانک مرکزی با بیان اینکه تراکنش شاپرک به حدی بالاست که حذف یارانه کارمزد در استفاده از کارتخوانها تغییری ایجاد نمی‌کند، گفت: مبلغ کارمزدها کمتر از رقمی که اکنون بانکها می پردازند، خواهد بود.

 • بحران آب، معاونان رئیس‌جمهور را به خط کرد

  بحران آب، معاونان رئیس‌جمهور را به خط کرد مصرف > بحران آبی تهران و هشدارهای صریح وزارت نیرو باعث شد تا معاون اول به همراه معاون دیگر رئیس‌جمهور در امور محیط‌زیست به همراه مسئولان ارشد وزارت نیرو، از نزدیک، آب رفتن سدهای لار و لتیان را نظاره کنند بلکه زودتر برای عبور از بحران تصمیم‌ بگیرند.

 • مقابله با سوءاستفاده‌ واسطه‌های ارزی

  مقابله با سوءاستفاده‌ واسطه‌های ارزی اقتصاد‌ملی > سید کمال سیدعلی: طی سال‌های ۸۹تا ۹۲که تلاطم ارزی در کشور افزایش یافت، عوامل گوناگونی در بروز آن تأثیرگذار بود که مرکز پژوهش‌های مجلس به تازگی به نقش صرافی‌ها در ایجاد شوک‌های ارزی اشاره کرده است.

 • چربی طبیعی، لبنیات را دوباره گران می‌کند؟

  چربی طبیعی، لبنیات را دوباره گران می‌کند؟ قیمت‌ها > با الزام دستگاه‌های نظارتی، واحدهای لبنی باید از ابتدای مهرماه محصولات خود را صرفا با چربی طبیعی شیر و بدون استفاده از هرگونه چربی گیاهی به خریداران عرضه کنند.

 • لیستی از جدیدترین قیمت‌های لپ‌تاپ در بازار

  لیستی از جدیدترین قیمت‌های لپ‌تاپ در بازار قیمت‌ها > همشهری آنلاین: لیستی از جدیدترین قیمت‌های لپ‌تاپ در بازار منتشر شد.

 • ثبات قیمتی در بازار خودروهای داخلی ؛ جدول جدیدترین قیمت خودروها

   ثبات قیمتی در بازار خودروهای داخلی ؛ جدول جدیدترین قیمت خودروها قیمت‌ها > همشهری آنلاین: در آغاز هفته جدید نرخ خودروهای داخلی تغییری نسبت به قیمت این محصولات در هفته گذشته نداشته است.

 • توضیح سازمان تعزیرات حکومتی استان تهران

  توضیح سازمان تعزیرات حکومتی استان تهران قیمت‌ها > پیرو درج گفت‌وگوی رئیس اتاق اصناف کشور با عنوان «‌پشت پرده گرانی‌های میوه» در صفحه۴ همشهری مورخ ۲۴شهریورماه۹۳ اداره‌کل تعزیرات حکومتی استان تهران با ارسال توضیحاتی خواستار درج آن شده است.

 • سرقت از ارزش افزوده!

  سرقت از ارزش افزوده! تجارت داخلی > عاطفه پورمحمد: از سال ۱۳۸۷که قانون مالیات بر ارزش افزوده تصویب شد، همیشه این ابهام در ذهن مردم بوده که این چطور مالیاتی است و چرا یک خریدار کالا یا خدمات باید علاوه بر قیمت اصلی کالا و خدمت مالیات آن را هم بدهد.

 • منابع آبی ته کشید

   منابع آبی ته کشید مصرف > رضا کربلایی: آمارهای رسمی نشان می‌دهد که وضعیت منابع آبی ایران در حوضه‌های ششگانه آبریز کشور قرمز شده و وزیر نیرو هم می‌گوید ابایی ندارد که بحران آب را با مردم در میان بگذارد تا بلکه مسابقه برای مصرف آب متوقف شود.

 • قیمت نان تا پایان سال واقعی می‌شود

  قیمت نان تا پایان سال واقعی می‌شود قیمت‌ها > واقعی شدن قیمت نان این روزها از سوی مقامات دولتی مطرح شده است تا زمزمه‌های افزایش نرخ این قوت‌غالب بار دیگر بر سر زبان‌ها بیفتد.

 • پیش‌خوری فزاینده آب در ایران

  پیش‌خوری فزاینده آب در ایران مصرف > دکتر عیسی کلانتری: باید بپذیریم که رشد بیش از حد استانداردهای علمی تعریف شده در مصرف منابع آبی تجدیدپذیر دلیل اصلی بحران کنونی آب شرب و بخش کشاورزی است

 • واردات خودروهای ۲۵۰۰ سی‌سی به‌ طور کامل ممنوع شد؛ گمرک مرزبان اقتصادی است

  واردات خودروهای ۲۵۰۰ سی‌سی به‌ طور کامل ممنوع شد؛ گمرک مرزبان اقتصادی است حمل و نقل > همشهری آنلاین: رئیس کل گمرک ایران با اشاره به اینکه، واردات خودروهای با حجم موتور ۲۵۰۰سی‌سی به کشور به‌طور کامل ممنوع شد، گفت: سامانه جامع گمرک بسیاری از مسائل را حل خواهد کرد.

 • تاثیر تحولات سیاسی روز بر افزایش ارزش دلار در آسیا

  تاثیر تحولات سیاسی روز بر افزایش ارزش دلار در آسیا اقتصاد‌ جهان > همشهری آنلاین: پس از آن که بانک مرکزی آمریکا اعلام کرد نرخ بهره در این کشور احتمالا سال آینده بیش از پیش بینی‌های اولیه افزایش خواهد یافت ارزش دلار در بازار آسیا رو به افزایش گذاشت.

دیگر مطالب اقتصاد
انتخاب سردبیر

شیوه‌نامه جدید ارزیابی کیفی خودروها در انتظار ابلاغ وزارت صنعت

با گذشت چند‌ماه از تدوین و ارائه طرح بازنگری در شیوه نامه ارزشیابی کیفی خودروهای داخلی، این طرح همچنان درانتظار تصویب و ابلاغ وزارت صنعت است.

تلاش برای معرفی جانشین پالم

علی ابراهیمی: با توقف استفاده از روغن پالم و هرگونه چربی گیاهی در همه محصولات لبنی تلاش برای جایگزینی چربی حیوانی در تولید این محصولات آغاز شده است.

سرمایه ایرانیان خارج از کشور حدود یکهزار میلیارد دلار است

همشهری آنلاین: معاون کنسولی، امور مجلس و ایرانیان وزارت امور خارجه، میزان سرمایه ایرانیان خارج از کشور را ۸۰۰ تا یکهزار میلیارد دلار اعلام کرد.

رواج دوباره اسکناس

رضا کربلایی: چندماه پس از اخذ کارمزد برخی خدمات پرداخت الکترونیک نظیر عملیات مانده‌گیری، حالا پیشنهادی به شورای پول و اعتبار ارائه شده تا درصورت تصویب، دارندگان پایانه‌های فروش (POS) از ابتدای آبان‌ماه به ازای دریافت خدمات باید کارمزد پرداخت کنند؛ هرچند مدافعان این پیشنهاد بر این نظر هستند که خدمات بانکداری الکترونیک باید هدفمند شده و به ازای هر خدمتی باید کارمزد گرفته شود، اما این خطر وجود دارد که مردم به دریافت خدمات سنتی بانکی ازجمله حضور فیزیکی در شعب یا خرید و فروش به‌صورت نقدی روی آورند.

بیکاری در ایران؛ وضعیت ناخوشایندی که به سادگی قابل رفع نیست

همشهری آنلاین: آمار بزرگ بیکاری در کشور یک شبه به وجود نیامده و این توقع که دولت بتواند به راحتی آن را حل کند، واقع‌بینانه نیست. مقامات ارشد دولتی و مجلس از این معضل سخت و آینده آن سخن می‌گویند.

آغاز قطع آب ۷ ساعته مشترکان پرمصرف

شرکت آب و فاضلاب استان تهران سرانجام پس از چندبار اخطار، از دیروز اقدام به قطع آب ۷ ساعته ۳۰۵۷ مشترک پرمصرف آب کرد.

ترکان: ورود سازمان مناطق آزاد به پروژه‌های غیر زیربنایی ممنوع است

همشهری آنلاین: دبیرشورای عالی مناطق آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی با بیان اینکه سازمان منطقه آزاد تنها در پروژ‌های زیرساختی و زیربنایی سرمایه گذاری می‌کند، گفت: بودجه سازمان تنها به پروژه‌های زیربنایی اختصاص داده می‌شود.

غارت اموال بابک زنجانی در ترکیه؟

همشهری آنلاین: خزانه‌دار اتاق بازرگانی تهران با اشاره به مزایده فروش شرکت هواپیمایی انر ترکیه متعلق به بابک زنجانی هشدار داده که مسئولان دادستانی و هواپیمایی کشور اجازه ندهند این اموال به غارت برده شود.

ضرورت افزایش کارمزد خدمات بانکی با شیب ملایم

پیشنهاد اخذ کارمزد از خدمات بانکداری الکترونیک به شورای پول و اعتبار در حالی مطرح شده که قرار است خدمات پرداخت الکترونیک مشمول دریافت کارمزد از مردم شود.

رشد اقتصادی قدرت‌های بزرگ دنیا دچار افت می‌شود

همشهری آنلاین: سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (OECD) معتقد است رشد اقتصادی قدرت‌های برتر اقتصادی دنیا به چند دلیلل کند می‌شود.

گرانفروشی خودروهای داخلی با نصب آپشن‌های اختیاری

آغاز فروش نقدی شهریور‌ماه محصولات ایران خودرو با موعد تحویل ۵ روزه موجب نارضایتی مشتریان در زمینه مشکلات خرید اینترنتی این محصولات و عرضه برخی خودروها به قیمت‌های بالاتر از نرخ مصوب شورای رقابت شد.

پشت پرده گرانی‌های میوه

علی ابراهیمی: با اجرای طرح‌های مشترک نظارتی در میادین و مراکز خرده فروشی میوه‌ ، مسئولان برخلاف واقعیت‌های بازار از حذف ۹۵درصدی دلال‌ها، ساماندهی مراکز عرضه و کاهش نسبی قیمت‌ها خبر می‌دهند.

رواج قاچاق گازوئیل در استان‌های مرزی و مرکزی

قاچاق سوخت در کشور پس از آغاز آزادسازی قیمت حامل‌های انرژی کاهش یافته بود اما در ۲سال اخیر با افزایش نرخ دلار و افزایش ارزش سوخت‌ها در خارج از ایران، بار دیگر اخبار متنوعی از قاچاق سوخت منتشر می‌شود.

افزایش تعداد بیکاران به ۵‌ میلیون نفر در سال ۱۴۰۰

مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی به کیفیت پایین اشتغال‌زایی و رشد اقتصادی در سال‌های گذشته‌، اشاره و اعلام کرد که در سال ۱۴۰۰ بیش از ۵‌میلیون بیکار در ایران وجود خواهد داشت.

کاهش سقف وام ازدواج کذب است؛ مرحله دوم پرداخت وام‌ها از مهر آغاز می‌شود

همشهری آنلاین: معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان با اشاره به نادرست بودن خبر کاهش سقف وام ازدواج از سه به دو میلیون تومان، گفت: سقف وام ازدواج کاهش نمی‌یابد و همچنان به هر یک از زوجین سه میلیون تومان پرداخت می‌شود.

خرج خانوار شهری ۶۳ هزارتومان بیشتر از دخل ماهانه

رضا کربلایی: انتشار همزمان اما جداگانه ۳گزارش از وضعیت تورم روستایی، بودجه خانوار و نوسان قیمت کالاهای اساسی توسط مرکز آمار ایران و بانک مرکزی نشان از بهبود نسبی معیشت مردم دارد، به‌نحوی که مرکز آمار می‌گوید تورم در روستاها روبه‌کاهش است، بانک مرکزی هم از برتری ۶۳هزار تومانی هزینه ناخالص خانوارهای شهری به نسبت درآمد ناخالص آنها در هرماه خبر داده و گزارش هفتگی از نوسان قیمت کالاهای پرمصرف هم نشان از گران شدن برخی کالاها ازجمله میوه‌های تازه دارد.

واردات خودروهای لوکس به‌طور کامل قطع شد

سخنگوی دولت پس از جلسه هیأت دولت و درحالی‌که رئیس‌جمهور و چند تن از وزرا در سفر آسیای مرکزی هستند، به میان خبرنگاران آمد و چند خبر مهم داشت که مهم‌ترین آنها ممنوعیت واردات خودروهای لوکس و پرداخت یارانه نقدی به نوزادان بود.