سه شنبه 2 دی 1393 | به روز شده: 19 ساعت و 6 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
اقتصاد
 • انتقاد از ارزان نشدن روغن نباتی

  انتقاد از ارزان نشدن روغن نباتی قیمت‌ها > معاون وزیر جهادکشاورزی با انتقاد از عملکرد بخش خصوصی برای تنظیم بازار روغن نباتی گفت:‌ با کاهش قیمت جهانی روغن خام، قیمت روغن نباتی در بازار داخلی کاهش نیافته و با وجود واردات ۴میلیارد دلاری روغن خام و دانه‌های روغنی، محصول تولیدکننده داخلی روی دستش باقی‌مانده است

 • سوت پایان برای مسابقه سود بانکی

  سوت پایان برای مسابقه سود بانکی پول ‌و بانک > رضا کربلایی: بانک‌ها از صبح۱ دی دیگر حق پرداخت سود بالاتر از میزان تعیین شده به سپرده‌گذاران را ندارند و هرگونه تخلف، با واکنش شدید و جرایم سنگین بانک مرکزی مواجه خواهد شد.

 • بخشنامه جواب نمی‌دهد

  بخشنامه جواب نمی‌دهد پول ‌و بانک > دکتر حیدر مستخدمین حسینی: بخشنامه جدید بانک مرکزی و توافق با بانکداران برای نظم‌بخشیدن به بازار پولی و نرخ سود سپرده‌های بانکی در مواردی در راستای وظایف ذاتی بانک مرکزی است و در مواردی ازجمله جلوگیری از پرداخت سود به سهامداران با قانون مغایرت دارد.

 • وزیرنفت عربستان: اطمینان داریم که بازارنفت بهبود می‌یابد

  وزیرنفت عربستان: اطمینان داریم که بازارنفت بهبود می‌یابد انرژی > همشهری آنلاین: تهران - ایرنا - 'علی النعیمی' وزیرنفت عربستان گفت: سقوط بهای نفت ازنتایج اقدامات تولیدکنندگان خارج از اوپک است و اطمینان داریم بازارنفت بهبود می‌یابد.

 • هزینه زندگی در تهران؛ ماهی ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان/ معرفی کم هزینه‌ترین شهرها

  هزینه زندگی در تهران؛ ماهی ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان/ معرفی کم هزینه‌ترین شهرها اقتصاد‌ملی > همشهری آنلاین: مرکز آمار با اعلام تهران به عنوان پرهزینه‌ترین شهر کشور هزینه زندگی در این شهر را ماهانه ۲۲۰۰ هزار تومان اعلام کرد.

 • نام‌نویسی برای بهره‌مندی از برق خورشیدی در تهران آغاز شد

  نام‌نویسی برای بهره‌مندی از برق خورشیدی در تهران آغاز شد انرژی > همشهری آنلاین: مدیرعامل شرکت توزیع برق استان تهران از آغاز کار نام نویسی از شهروندان برای بهره‌گیری از تجهیزات تولید برق خورشیدی به میزان یک کیلووات برای نصب بر بام‌ها و بهره‌مندی از تسهیلات آن در استان خبر داد.

 • توافق جدید بانک مرکزی با بانک‌ها

  نرخ سود سپرده ۱۰ تا ۲۲ درصد از اول دی ۹۳

  نرخ سود سپرده ۱۰ تا ۲۲ درصد از اول دی ۹۳ پول ‌و بانک > همشهری آنلاین: بانک مرکزی اعلام کرد در نشست مشورتی چهارشنبه ۱۹ آذر ماه ۹۳ بانک مرکزی و مدیران عامل بانکها در مورد نرخ‌های سود سپرده‌های بانکی توافق به عمل آمد و مورد نرخ‌های سود سپرده‌های بانکی از ۱۰ تا ۲۲ درصد از اول دی توافق به عمل آمد.

 • خطر آبی و خاکی درکمین امنیت غذایی

  خطر آبی و خاکی درکمین امنیت غذایی کشاورزی > تمرکز بر کشاورزی و امنیت غذایی پایدار از طریق منابع پایه داخلی آب و خاک برای کارشناسان و مسئولان بیش از پیش روشن شده است،

 • سخنگوی دولت: نرخ ارز پایین می‌آید

  سخنگوی دولت: نرخ ارز پایین می‌آید قیمت‌ها > طی هفته‌های اخیر بازار ارز از شرایط عادی خارج شده و چندین تنش را پشت سر گذاشته است.

 • آغاز بررسی کاهش نرخ سود در دولت

  آغاز بررسی کاهش نرخ سود در دولت پول ‌و بانک > وزیر امور اقتصادی و دارایی از آغاز بحث‌های کاهش نرخ سود بانکی در دولت خبر داد و گفت: تغییر نرخ سود بانکی هم‌اکنون در حال بحث و گفت‌وگوست و امیدواریم هرچه زودتر درخصوص آن تصمیم‌گیری شود.

 • تأخیر اتحادیه نانوایان در ابلاغ مصوبه کاهش قیمت نان

  تأخیر اتحادیه نانوایان در ابلاغ مصوبه کاهش قیمت نان قیمت‌ها > با وجود مصوبه ۲۳ آذر‌ماه کارگروه تنظیم بازار برای قیمت نان با اصلاح نرخ و وزن، ابلاغ نشدن بموقع این مصوبه توسط اتحادیه نانوایان تهران به نانوایی‌ها موجب تداوم گرانفروشی انواع نان سنتی در تهران و شمیرانات با اعمال نرخ‌های قبلی‌شد.

 • یارانه نقدی ۴ساله شد ؛ تداوم نابرابری

  یارانه نقدی ۴ساله شد ؛ تداوم نابرابری یارانه > علیرضا سلطانی: ۴ سال از اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها گذشت. ۲۸آذرماه سال۸۹، رئیس‌جمهور وقت در یک برنامه تلویزیونی فرمان انقلاب بزرگ اقتصادی را صادر کرد؛ فرمانی که قرار بود اقتصاد ایران را در مسیر درست قرار دهد و دست‌اندازهای بزرگ را از سر راه آن بردارد اما این اتفاق نه‌تنها صورت نگرفت بلکه دست‌اندازی بر دست‌اندازهای گذشته اضافه شد و به اعتقاد بسیاری کارشناسان، اقتصاد ایران از چاله به چاه افتاد.

 • جزئیات تغییر قیمت ۱۲ گروه کالایی؛ نرخ تورم یکساله در آبان: ۱۸.۲درصد

  جزئیات تغییر قیمت ۱۲ گروه کالایی؛ نرخ تورم یکساله در آبان: ۱۸.۲درصد قیمت‌ها > همشهری آنلاین: قیمت خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها در یک سال منتهی به آبان ماه ۹.۲ درصد، پوشاک و کفش ۱۶.۲ درصد، اثاث، لوازم و خدمات مورد استفاده در منزل ۸.۶ درصد، بهداشت و درمان ۳۰.۳ درصد و کالاها و خدمات متفرقه ۱۳.۸ درصد افزایش داشته است.

 • از سوی بانک مرکزی تشریح شد

  سه دلیل افزایش نرخ ارز ؛ بانک مرکزی دنبال بازی با نرخ ارز نیست

  سه دلیل افزایش نرخ ارز ؛ بانک مرکزی دنبال بازی با نرخ ارز نیست پول ‌و بانک > همشهری آنلاین: بانک مرکزی در گزارشی علل افزایش نرخ ارز را تشریح کرد که تقویت جهانی دلار در برابر سایر ارزها، تاثیر روانی نتیجه مذاکرات هسته‌ای و تاثیر تورم داخلی را از جمله این عوامل اعلام کرد.

 • پیش بینی نوسان قیمت نفت در دامنه ۵۰ تا ۶۰ دلار

  پیش بینی نوسان قیمت نفت در دامنه ۵۰ تا ۶۰ دلار قیمت‌ها > همشهری آنلاین: با در نظر گرفتن میزان رشد اقتصادی جهانی طی سال های آینده و کشف منابع نفتی جدید طی ۲ سال گذشته، به نظر می رسد قیمت ۵۰ تا ۶۰ دلار برای هر بشکه نقت طی سال‌های آینده رقم متعادلی باشد.

 • بلومبرگ: اظهارات وزیر نفت عربستان سعودی به تلاطم بازار نفت افزود

  بلومبرگ: اظهارات وزیر نفت عربستان سعودی به تلاطم بازار نفت افزود انرژی > پایگاه خبری بلومبرگ اعلام کرد که قیمت نفت در بازارهای لندن و نیویورک که ۲۷ آذر به پایین ترین سطح از مه ۲۰۰۹ رسیده بود، پس از اظهارات وزیر نفت عربستان سعودی بار دیگر افزایش یافت.

 • معاون اشتغال وزیر کار:

  جلوی ریزش ۳۰۰ هزار نیروی کار گرفته شد

  جلوی ریزش ۳۰۰ هزار نیروی کار گرفته شد اشتغال > همشهری‌آنلاین: معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از تثبیت وضعیت اشتغال در سال ۹۳ خبر داد و گفت: با اقدامات و برخوردهای کلینیکی جلوی ریزش ۳۰۰ هزار نیروی کار در بنگاه ها گرفته شد.

 • تولید سیب زمینی ۳ کیلویی در اقلید

  تولید سیب زمینی ۳ کیلویی در اقلید کشاورزی > همشهری‌آنلاین: سیب زمینی با وزن ۳ کیلو و ۱۴۵ گرم در اقلید پرورش داده شد.

 • برداشت متفاوت از یک برداشت

  برداشت متفاوت از یک برداشت پول ‌و بانک > دیوان محاسبات به گفته برخی نمایندگان مجلس تأیید کرده که دولت در اواخر سال گذشته ۴.۱ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برداشت، دلارها را به ریال تبدیل کرده و با پرداخت مطالبات پیمانکاران، پایه پولی و نقدینگی را افزایش داده است.

 • ۶۰ درصد اقتصاد ایران مالیات نمی‌دهند

  ۶۰ درصد اقتصاد ایران مالیات نمی‌دهند اقتصاد‌ملی > وزیر اقتصاد و رئیس سازمان مالیاتی کشور تأکید کردند که ۴۰درصد از تولید ناخالص داخلی ایران از پرداخت مالیات معاف است.

دیگر مطالب اقتصاد
انتخاب سردبیر

آزمایش سیستم کنترل هوشمند فاصله طولی خودرو

همشهری آنلاین: سیستم کروز کنترل (Adaptive Cruise Control) به راننده کمک می‌کند تا فاصله زمانی مشخصی را از وسیله نقلیه جلویی خود حفظ کند و زمانی که این فاصله کمتر از حد تعیین شده بود، به راننده اخطار می‌دهد.

شیب ملایم افزایش قیمت سوخت در سال آینده

محمد عدلی: ارقام پیشنهاد شده برای هدفمندی یارانه‌ها در بودجه سال۹۴ نشان می‌دهد که دولت افزایش قیمت حامل‌های انرژی در سال آینده را کمتر از آنچه در سال‌جاری رقم خورد، درنظر گرفته است.

صدور محموله پتروشیمی از ایران به بلژیک

همشهری آنلاین: هفته آینده نخستین محموله به وزن ۲ هزار تن پلی اتیلن سبک خطی در بسته بندی 'سی بالک' از مجتمع پتروشیمی جم توسط کشتی به کشور بلژیک صادر خواهد شد.

تمدید میهمانی پردرآمدها برسر سفره یارانه‌ها

محمد عدلی: هدفمندی یارانه‌ها در لایحه بودجه سال آینده تغییری را نسبت به سال‌جاری تجربه نکرده و به‌نظر می‌رسد روند جاری پرداخت یارانه نقدی بدون کم و کاست در سال آینده هم ادامه پیدا کند و پر‌درآمدها همچنان برسر سفره کم‌درآمدها باقی می‌مانند، هرچند این به‌معنای عدم‌افزایش قیمت حامل‌های انرژی که منبع تأمین درآمد یارانه نقدی است، نیست؟

آخرین قیمت‌ها از بازار طلا،‌ ارز و سکه ؛ سکه دوباره صعودی شد

همشهری آنلاین: هر گرم طلای ۱۸ عیار دوشنبه ۱۷ آذر ماه به قیمت ۹۸ هزار و ۴۸۰ تومان و سکه تمام به قیمت ۹۶۳ هزار تومان داد و ستد می‌شود که ۷۵۰۰ تومان نسبت به روز گذشته افزایش یافته است.

رئیس بانک مرکزی: رقم واقعی فساد ۱۲ هزار میلیاردی ۷۰ میلیارد تومان است

همشهری آنلاین: رئیس کل بانک مرکزی با تأکید بر اینکه رقم ۱۲هزار میلیارد تومان فساد بانکی گردش مالی بوده است،‌ گفت: رقم واقعی ۷۰میلیارد تومان شناسایی شده است.

قیمت نفت در بازارهای جهانی به ۶۷.۷۵ دلار رسید ؛ کمترین قیمت در ۵ سال گذشته

همشهری آنلاین: با پیش‌بینی ادامه عرضه بیش از حد نفت تا سال آینده، قیمت نفت در بازارهای جهانی با کاهش ۱.۳۲ دلاری به ۶۷.۷۵ دلار در هر بشکه رسید.

کاهش توان اقتصاد ژاپن؛ فراتر از انتظارها

همشهری آنلاین: توان اقتصادی ژاپن در سه ماهه سوم سال جاری میلادی بیشتر از آنچه تاکنون تصور می‌شد، کاهش داشته است.

گام جدی برای رهایی از اقتصاد نفتی

رضا کربلایی: رئیس‌جمهور حسن روحانی سر موعد مقرر قانونی لایحه بودجه سال آینده ایران را با رقم ۸میلیون‌و۳۷۹ هزارو۸۰۱ میلیارد ریال تحویل مجلس شورای اسلامی داد.

همایش ملی کانون‌های کارآفرینی کشور در همدان برگزار شد

همشهری‌آنلاین: همایش ملی دو روزه کانون‌های کارآفرینی کشور در روزهای ۱۳ و ۱۴ آذر سال جاری در همدان برگزار شد.

آمادگی اِنی ایتالیا برای بازگشت به ایران

شرکت انی ایتالیا اخیرا به‌صورت رسمی با انجام مکاتباتی با شرکت ملی نفت ایران خواستار مشارکت و سرمایه‌گذاری در فاز سوم طرح توسعه میدان نفتی دارخوین در منطقه نفت‌خیز رودخانه کارون شده است که این پیشنهاد با استقبال شرکت ملی نفت ایران روبه‌رو شد.

تناقض‌گویی درباره قیمت جدید نان / اعلام از ۳۰ تا ۳۵ درصد؛ اعمال تا ۴۰ درصد

همشهری آنلاین: در حالی که مسئولان میزان افزایش قیمت نان را ۳۰ تا ۳۵ درصد اعلام می‌کنند، قیمت‌های اعلام‌ شده از سوی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران نشان می‌دهد آنچه در عمل اتفاق افتاده، افزایش حدود ۴۰ درصدی قیمت نان است.

بلومبرگ از احتمال افت قیمت نفت تا ۴۰ دلار خبر داد

همشهری آنلاین: پایگاه بلومبرگ در گزارشی با اشاره به افت قیمت نفت نوشت: احتمال می‌رود قیمت هر بشکه نفت به ۴۰ دلار کاهش پیدا کند و این خطر وجود دارد که همان تأثیرات جهانی افت قیمت نفت در ۳ دهه پیش را داشته باشد که منجر به بحران بدهی مکزیک و پایان کار اتحاد جماهیر شوروی شد.

سقوط بازارهای مالی کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس

همشهری آنلاین: بازارهای سهام کشورهای عربی حوزه خلیج فارس در نخستین روز آغاز معاملات هفته جاری و از هنگامی که سازمان کشورهای صادر کننده نفت اوپک تصمیم به حفظ میزان تولید نفت گرفت، سقوط کرد.

اعلام قیمت جدید انواع نان در پایتخت/ بربری ۷۰۰ تومان، سنگک ۸۰۰ تومان

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان نان، قیمت جدید انواع نان با ۳۰ درصد افزایش به طور متوسط را براساس تازه‌ترین مصوبه دولت اعلام کرد.

پیش‌بینی بازار طلا و ارز در روزهای آینده ؛ قیمت‌ها به مرور واقعی می‌شوند

همشهری‌آنلاین: رییس اتحادیه طلا و جواهر با بیان اینکه قیمت طلا و دلار هیجانی است، پیش‌بینی کرد قیمت‌ها به مرور واقعی شوند و در نقطه‌ای به تعادل برسند و ثابت شود ولی زمان آن مشخص نیست.

جدول قیمت سکه، ارز و طلا در بازار ؛ نرخ سکه و دلار کاهش یافت

همشهری آنلاین: در بازار دهم آذر ماه سکه تمام طرح جدید به قیمت ۹۵۲ هزار تومان داد و ستد می‌شود که ۸۵۰۰ تومان نسبت به روز گذشته کاهش دارد. همچنین هر دلار آمریکا ۳۴۶۰ تومان است که ۱۰۰ تومان ارزان شده است.

توصیه‌های ارزی طیب‌نیا / ثبات به بازار ارز برمی‌گردد؛ مردم هیجانی رفتار نکنند

همشهری آنلاین: وزیر امور اقتصادی و دارایی درباره نوسان‌های اخیر در بازار ارز گفت: انتظار ما وضع با ثبات در بازار ارز و سرمایه است.