چهارشنبه 2 مهر 1393 | به روز شده: 1 ساعت و 15 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
اقتصاد
 • مدارا با بانک‌ها بی‌مهری با مردم

  مدارا با بانک‌ها بی‌مهری با مردم پول ‌و بانک > اخذ کارمزد خریدهای الکترونیکی از صاحبان پوز فروشگاهی که قرار است از آبان‌ماه اجرا شود، واکنش گسترده‌ای داشته است.

 • افزایش جرایم مالیاتی صاحبان مشاغل و فروشگاه‌ها

  افزایش جرایم مالیاتی صاحبان مشاغل و فروشگاه‌ها اقتصاد‌ملی > مجلس جرایم مالیاتی صاحبان مشاغلی که از اجرای مفاد قانون مالیات‌های مستقیم طفره بروند را افزایش داد.

 • نان در تنور بی‌کیفیتی می‌سوزد

  نان در تنور بی‌کیفیتی می‌سوزد مصرف > علی ابراهیمی: زمزمه‌های افزایش قیمت نان به بهانه بهبود کیفیت و کاهش ضایعات در حالی به گوش می‌رسد که تجربه مرحله نخست هدفمندی یارانه‌ها حاکی از بی‌تأثیر بودن گرانی چند سال اخیر در ساماندهی بازار نان است.

 • ورود نخستین ایرباس پهن پیکر به فرودگاه امام؛ ایران سومین مقصد پروازی A۳۸۰

  ورود نخستین ایرباس پهن پیکر به فرودگاه امام؛ ایران سومین مقصد پروازی A۳۸۰ حمل و نقل > همشهری‌آنلاین: هواپیمای پهن پیکر ایرباس ۳۸۰ برای نخستین بار در ۸ مهرماه امسال در فرودگاه امام خمینی (ره) به زمین می‌نشیند.

 • توضیح ایران‌ خودرو درباره تحویل ۵ روزه خودروها

  توضیح ایران‌ خودرو درباره تحویل ۵ روزه خودروها حمل و نقل > همشهری آنلاین: در شرایطی که پیش از این اخباری مبنی بر نارضایتی برخی از مصرف‌کنندگان از عدم دریافت خودروهای خریداری شده در طرح فروش و تحویل پنج روزه خودرو منتشر شده بود، گروه صنعتی ایران خودرو اعلام کرد که ۹۹ درصد خودروهای ثبت نامی به خریداران تحویل داده شده است.

 • جدول قیمت سکه، ارز و طلا در بازار / سکه تمام ۹۲۴ هزار تومان شد

  جدول قیمت سکه، ارز و طلا در بازار / سکه تمام ۹۲۴ هزار تومان شد قیمت‌ها > همشهری آنلاین: نرخ فروش هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید و قدیم سه‌شنبه اول مهر ماه در بازار ۹۲۴ هزارتومان، نیم سکه ۴۶۴ هزارتومان، ربع سکه ۲۶۲ هزار و ۵۰۰ تومان و سکه گرمی ۱۷۱ هزارتومان اعلام شد.

 • تورم تولید در مرداد ۹۳ به ۱۶.۴ درصد رسید؛ شاخص بهای تولیدکننده کاهش یافت

  تورم تولید در مرداد ۹۳ به ۱۶.۴ درصد رسید؛ شاخص بهای تولیدکننده کاهش یافت پول ‌و بانک > همشهری‌آنلاین: بانک مرکزی اعلام کرد: شاخص بهای تولید کننده در ایران در مرداد ماه ۱۳۹۳ نسبت به ماه مشابه سال گذشته برابر ۱۶.۴ درصد و طی پنج ماه اول سال جاری به میزان ۱۷.۷ درصد نسبت به دوره مشابه سال قبل افزایش یافت. این شاخص در دوازده ماهه منتهی به مرداد ماه ۱۳۹۳ نسبت به دوازده ماه منتهی به مرداد ماه ۱۳۹۲ معادل ۲۲.۷ درصد افزایش نشان می‌دهد.

 • افزایش قیمت بلیت قطار از ۱۱مهر

  افزایش قیمت بلیت قطار از ۱۱مهر قیمت‌ها > شرکت‌های ریلی بعد از اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها درخواست افزایش قیمت بلیت قطار را به شرکت راه‌آهن ارائه داده‌اند اما دولت افزایش نرخ‌ها را به پایان دوره سفرهای تابستانی موکول کرد.

 • ۷۸ درصد دشت‌های آبی در آستانه مرگ

  ۷۸ درصد دشت‌های آبی در آستانه مرگ کشاورزی > معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا با اعلام اینکه یکی از مصوبات جدید شورای‌عالی آب کاهش ۲۵ درصدی مصرف آب در بخش کشاورزی است، گفت: ۷۸درصد دشت‌های کشور رو به نابودی است.

 • میوه و سبزی گران و گوشت مرغ ارزان شد

  میوه و سبزی گران و گوشت مرغ ارزان شد قیمت‌ها > گزارش هفتگی بانک مرکزی از نوسان قیمت مواد خوراکی پرمصرف خانوارهای شهر تهران نشان می‌دهد که در هفته گذشته میوه و سبزی به همراه چای و گوشت قرمز افزایش قیمت را تجربه کرده، اما گوشت مرغ، برنج و تخم مرغ ارزان‌تر شده است و باقی کالاها تغییر قیمت نداشته است.

 • ترفند جدید اپراتورها برای فرار از پرداخت بدهی به مشترکان

  ترفند جدید اپراتورها برای فرار از پرداخت بدهی به مشترکان قیمت‌ها > علی ابراهیمی: شــرکت مخــابـرات و اپراتورهای تلفن همراه در یک سال گذشته با پیگیری وزارت ارتباطات مکلف به بازگرداندن پول‌های اضافه‌ای شدند که از مشترکان گرفته‌اند، اما هیچگاه برای مشترکان مشخص نشد که این بدهی آیا به حساب بستانکاری آنها بازگشته است یا خیر؟

 • نقد تصفیه بدهی دولت از محل تسعیر ارز

  نقد تصفیه بدهی دولت از محل تسعیر ارز اقتصاد‌ملی > دکتر محمدرضا پورابراهیمی: آنچه دولت در لایحه رفع موانع تولید و به‌ویژه در ماده ۲۴ جهت تصفیه بدهی‌های دولت به شبکه بانکی و تعهدات بانک‌ها به واردکنندگان از محل تسعیر نرخ ارز پیشنهاد شده، با وجود توضیحات وزیر اقتصاد و دارایی و رئیس‌کل بانک مرکزی در نشست‌های کمیسیون‌های تخصصی مجلس، همچنان محل اختلاف نظر بین دولت و مجلس است و اکثریت اعضای کمیسیون ویژه بررسی‌کننده لایحه یادشده با دادن مجوز به دولت برای تادیه بدهی‌ها و تعهدات مخالف هستند.

 • واردات خودروهاي خارجي براي دستگاه‌هاي اجرايي

  اصرار دولت، مخالفت مجلس

   اصرار دولت، مخالفت مجلس حمل و نقل > واردات خودرو برای دستگاه‌های اجرایی به موضوعی قابل بحث بین دولت و مجلس تبدیل شده است. درحالی‌که دولت اصرار به این مسئله دارد اما مجلس مخالف است.

 • رئیس سازمان ملی بهره‌وری ایران

  نوسان داشتن متغیر‌های اقتصاد کلان به محیط کسب و کار ضربه زده است

  نوسان داشتن متغیر‌های اقتصاد کلان به محیط کسب و کار ضربه زده است تولید > همشهری‌آنلاین: نهمین نشست مدیریت و بهره‌وری با موضوع نقش و جایگاه بهره‌وری در برنامه ششم توسعه و سخنرانی سرکار خانم دکتر طباطبایی‌یزدی، رئیس سازمان ملی بهره‌وری ایران برگزار شد.

 • حرکت چراغ خاموش کارمزدی بانکی‌ها

  بانک‌ها از پیامک‌ها هم کارمزد می‌گیرند؛ از پاک‌کردن دستگاه پوز تا نایاب شدن رول کاغذ

  بانک‌ها از پیامک‌ها هم کارمزد می‌گیرند؛ از پاک‌کردن دستگاه پوز تا نایاب شدن رول کاغذ پول ‌و بانک > همشهری آنلاین: بانک‌ها این روزها از هر خدمت الکترونیکی کارمزد می‌گیرند و داستان اخذ کارمزد به پیامک‌های ارسالی هم رسیده و "بانکداران بدون اطلاع مشتری" بابت هر تراکنش و ارسال پیامک به تلفن همراه، از حساب مشتری پول برداشت می‌کنند.

 • قیمت نفت اوپک به کمترین مقدار خود در بیش از ۲ سال گذشته رسید

  قیمت نفت اوپک به کمترین مقدار خود در بیش از ۲ سال گذشته رسید انرژی > همشهری آنلاین: براساس محاسبات دبیرخانه اوپک که ۳۱ شهریور اعلام شد، قیمت روزانه سبد نفت این سازمان ۲۸ شهریور به ۹۴ دلار و ۴۴ سنت در هر بشکه رسید که کمترین قیمت در ۲۶ ماه گذشته است.

 • کاهش ۵۰ تومانی قیمت دلار در یک هفته

  کاهش ۵۰ تومانی قیمت دلار در یک هفته قیمت‌ها > تحولات بازار ارز طی روزهای اخیر نشان می‌دهد که قیمت‌ها در مسیر نزولی گام برداشته است تا هر دلار آمریکا که هفته گذشته تا ۳ هزار و ۲۲۵ تومان پیش رفته بود، روز گذشته به ۳ هزار و ۱۷۵ تومان برسد.

دیگر مطالب اقتصاد
انتخاب سردبیر

شوک بانک مرکزی به بانکداری الکترونیک

بانک‌ مرکزی اصرار دارد تا شورای پول و اعتبار مجوز اخذ کارمزد از پایانه‌های فروش را صادر کند تا پذیرندگان پایانه‌های فروش از ابتدای آبان‌ماه یعنی یک‌ماه دیگر به ازای هر تراکنش مبلغی به‌عنوان کارمزد پرداخت کنند.

گسترش اعتراض به اخذ کارمزد از دارندگان دستگاه‌های کارت‌خوان

همشهری آنلاین: اگر قرار باشد به ازای هر بار استفاده از دستگاه کارت‌خوان، دارندگان آن به بانک پول بپردازند، آنها ترجیح می‌دهند از این دستگاه استفاده نکنند.

توضیح سازمان تعزیرات حکومتی استان تهران

پیرو درج گفت‌وگوی رئیس اتاق اصناف کشور با عنوان «‌پشت پرده گرانی‌های میوه» در صفحه۴ همشهری مورخ ۲۴شهریورماه۹۳ اداره‌کل تعزیرات حکومتی استان تهران با ارسال توضیحاتی خواستار درج آن شده است.

شیوه‌نامه جدید ارزیابی کیفی خودروها در انتظار ابلاغ وزارت صنعت

با گذشت چند‌ماه از تدوین و ارائه طرح بازنگری در شیوه نامه ارزشیابی کیفی خودروهای داخلی، این طرح همچنان درانتظار تصویب و ابلاغ وزارت صنعت است.

تلاش برای معرفی جانشین پالم

علی ابراهیمی: با توقف استفاده از روغن پالم و هرگونه چربی گیاهی در همه محصولات لبنی تلاش برای جایگزینی چربی حیوانی در تولید این محصولات آغاز شده است.

سرمایه ایرانیان خارج از کشور حدود یکهزار میلیارد دلار است

همشهری آنلاین: معاون کنسولی، امور مجلس و ایرانیان وزارت امور خارجه، میزان سرمایه ایرانیان خارج از کشور را ۸۰۰ تا یکهزار میلیارد دلار اعلام کرد.

رواج دوباره اسکناس

رضا کربلایی: چندماه پس از اخذ کارمزد برخی خدمات پرداخت الکترونیک نظیر عملیات مانده‌گیری، حالا پیشنهادی به شورای پول و اعتبار ارائه شده تا درصورت تصویب، دارندگان پایانه‌های فروش (POS) از ابتدای آبان‌ماه به ازای دریافت خدمات باید کارمزد پرداخت کنند؛ هرچند مدافعان این پیشنهاد بر این نظر هستند که خدمات بانکداری الکترونیک باید هدفمند شده و به ازای هر خدمتی باید کارمزد گرفته شود، اما این خطر وجود دارد که مردم به دریافت خدمات سنتی بانکی ازجمله حضور فیزیکی در شعب یا خرید و فروش به‌صورت نقدی روی آورند.

بیکاری در ایران؛ وضعیت ناخوشایندی که به سادگی قابل رفع نیست

همشهری آنلاین: آمار بزرگ بیکاری در کشور یک شبه به وجود نیامده و این توقع که دولت بتواند به راحتی آن را حل کند، واقع‌بینانه نیست. مقامات ارشد دولتی و مجلس از این معضل سخت و آینده آن سخن می‌گویند.

آغاز قطع آب ۷ ساعته مشترکان پرمصرف

شرکت آب و فاضلاب استان تهران سرانجام پس از چندبار اخطار، از دیروز اقدام به قطع آب ۷ ساعته ۳۰۵۷ مشترک پرمصرف آب کرد.

ترکان: ورود سازمان مناطق آزاد به پروژه‌های غیر زیربنایی ممنوع است

همشهری آنلاین: دبیرشورای عالی مناطق آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی با بیان اینکه سازمان منطقه آزاد تنها در پروژ‌های زیرساختی و زیربنایی سرمایه گذاری می‌کند، گفت: بودجه سازمان تنها به پروژه‌های زیربنایی اختصاص داده می‌شود.

غارت اموال بابک زنجانی در ترکیه؟

همشهری آنلاین: خزانه‌دار اتاق بازرگانی تهران با اشاره به مزایده فروش شرکت هواپیمایی انر ترکیه متعلق به بابک زنجانی هشدار داده که مسئولان دادستانی و هواپیمایی کشور اجازه ندهند این اموال به غارت برده شود.

ضرورت افزایش کارمزد خدمات بانکی با شیب ملایم

پیشنهاد اخذ کارمزد از خدمات بانکداری الکترونیک به شورای پول و اعتبار در حالی مطرح شده که قرار است خدمات پرداخت الکترونیک مشمول دریافت کارمزد از مردم شود.

رشد اقتصادی قدرت‌های بزرگ دنیا دچار افت می‌شود

همشهری آنلاین: سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (OECD) معتقد است رشد اقتصادی قدرت‌های برتر اقتصادی دنیا به چند دلیلل کند می‌شود.

گرانفروشی خودروهای داخلی با نصب آپشن‌های اختیاری

آغاز فروش نقدی شهریور‌ماه محصولات ایران خودرو با موعد تحویل ۵ روزه موجب نارضایتی مشتریان در زمینه مشکلات خرید اینترنتی این محصولات و عرضه برخی خودروها به قیمت‌های بالاتر از نرخ مصوب شورای رقابت شد.

پشت پرده گرانی‌های میوه

علی ابراهیمی: با اجرای طرح‌های مشترک نظارتی در میادین و مراکز خرده فروشی میوه‌ ، مسئولان برخلاف واقعیت‌های بازار از حذف ۹۵درصدی دلال‌ها، ساماندهی مراکز عرضه و کاهش نسبی قیمت‌ها خبر می‌دهند.

رواج قاچاق گازوئیل در استان‌های مرزی و مرکزی

قاچاق سوخت در کشور پس از آغاز آزادسازی قیمت حامل‌های انرژی کاهش یافته بود اما در ۲سال اخیر با افزایش نرخ دلار و افزایش ارزش سوخت‌ها در خارج از ایران، بار دیگر اخبار متنوعی از قاچاق سوخت منتشر می‌شود.

افزایش تعداد بیکاران به ۵‌ میلیون نفر در سال ۱۴۰۰

مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی به کیفیت پایین اشتغال‌زایی و رشد اقتصادی در سال‌های گذشته‌، اشاره و اعلام کرد که در سال ۱۴۰۰ بیش از ۵‌میلیون بیکار در ایران وجود خواهد داشت.