یکشنبه 4 آبان 1393 | به روز شده: 6 ساعت و 2 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
اقتصاد
 • خودروسازان بزرگ جهان به ایران می‌آیند

  خودروسازان بزرگ جهان به ایران می‌آیند حمل و نقل > خوروسازان بزرگ و معتبر جهان برای شرکت در دومین همایش بین‌المللی صنعت خودرو در ۱۰آذرماه، راهی ایران می‌شوند.

 • آرامش بازار مواد پروتئینی با عرضه ذخایر در آستانه محرم

  آرامش بازار مواد پروتئینی با عرضه ذخایر در آستانه محرم قیمت‌ها > افزایش تولید و عرضه مواد پروتئینی زمینه تثبیت یا کاهش قیمت گوشت قرمز، مرغ و تخم‌مرغ در آستانه ‌ماه محرم و صفر را فراهم کرده است.

 • آرامش همراه با کاهش قیمت در بازار طلا و ارز

  آرامش همراه با کاهش قیمت در بازار طلا و ارز قیمت‌ها > بازار طلا و ارز با کاهش قیمت همراه شد تا روند نزولی هفته گذشته را ادامه داده باشد.

 • تجربه موفق خروج بانک‌ها از بنگاه‌داری

  تجربه موفق خروج بانک‌ها از بنگاه‌داری پول ‌و بانک > دکتر احمد حاتمی‌یزد: تصمیم شورای پول و اعتبار برای خروج بانک‌ها از بنگاه‌داری تا ۳سال آینده قابل اجراست، چرا که ما یک‌بار این مسیر را رفته‌ایم و تجربه کرده‌ایم.

 • پیشکش بازارهای صادراتی مس به رقبای ترکیه‌ای

  پیشکش بازارهای صادراتی مس به رقبای ترکیه‌ای تجارت خارجی > علی ابراهیمی: گرانفروشی و تبعیض در تعیین قیمت و فروش آلومینیوم و مس خام به شرکت‌های داخلی موجب خالی‌ماندن ظرفیت تولید و ازدست‌رفتن بازارهای صادراتی ۲۵۰تولید‌کننده صنعت برق شد.

 • پرونده شکایت دستمزد دوباره به جریان افتاد؛ مذاکره کارگران با کمیسیون اصل ۹۰

  پرونده شکایت دستمزد دوباره به جریان افتاد؛ مذاکره کارگران با کمیسیون اصل ۹۰ اشتغال > همشهری آنلاین: قرار است به زودی نماینده کارگران برای ارائه توضیحات تخصصی درباره شکایت از وزارت کار دولت دهم در افزایش سالیانه دستمزدها به کمیسیون اصل ۹۰ مجلس برود در حالی که پیش‌تر دیوان عدالت اداری شکایت آنها درباره تخلف در افزایش دستمزد سال ۹۲ را رد کرده بود.

 • افزایش اندک قیمت نفت

  افزایش اندک قیمت نفت قیمت‌ها > قیمت نفت در دور روز گذشته با ۲ دلار افزایش به ۸۶ دلار و ۸۳ سنت رسید.

 • اختلاف برسر مصرف آب کشاورزی

  اختلاف برسر مصرف آب کشاورزی کشاورزی > علی ابراهیمی: آخرین برآوردها در حالی از مصرف ۹۲ درصدی منابع آبی کشور در بخش کشاورزی و هدر روی بالای آب در این بخش حکایت دارد که وزارت جهاد کشاورزی آمارهای وزارت نیرو در این مورد را غیرکارشناسی می‌داند.

 • خرید ۱۲۰ هزار دلاری ایران‌ایر از بوئینگ

  خرید ۱۲۰ هزار دلاری ایران‌ایر از بوئینگ حمل و نقل > در نخستین معامله شرکت‌های هوافضای آمریکایی با ایران در ۳۵سال گذشته، بوئینگ به ارزش ۱۲۰ هزار دلار محصولات مربوط به هواپیما به ایران فروخت.

 • ۲۱کشورآسیایی موافقتنامه تاسیس بانک سرمایه گذاری امضا کردند

   ۲۱کشورآسیایی موافقتنامه تاسیس بانک سرمایه گذاری امضا کردند اقتصاد‌ جهان > همشهری آنلاین: نمایندگان و وزیران دارایی ۲۱ کشور آسیایی روز جمعه توافقنامه‌ای را به منظور ایجاد و عضویت در بانک سرمایه‌گذاری آسیا در پکن امضا کردند.

 • قیمت و خرید طلا در آستانه محرم کاهش یافت ؛ جدول آخرین قیمت‌های ارز

   قیمت و خرید طلا در آستانه محرم کاهش یافت ؛ جدول آخرین قیمت‌های ارز قیمت‌ها > همشهری‌آنلاین: رییس اتحادیه طلا و جواهر گفت: سطح معاملات در بازار داخلی طلا به دلیل نزدیک‌ شدن به محرم کاهش یافته است.

 • شرایط وام‌های صندوق مهر رضا (ع)

  شرایط وام‌های صندوق مهر رضا (ع) پول ‌و بانک > همشهری‌آنلاین: مدیرساماندهی صندوق مهر رضا (ع) گفت: تسهیلات صندوق در سال جاری با کارمزد چهار درصد تا سقف یک میلیارد ریال و بازپرداخت ۶۰ ماهه و تنفس تا یک سال بسته به ماهیت طرح‌ها پرداخت می‌شود.

 • رنگ و بوی پاییزی بازار خودرو ؛ تفاوت ۳ تا ۱۰ میلیونی قیمت کارخانه و بازار

  رنگ و بوی پاییزی بازار خودرو ؛ تفاوت ۳ تا ۱۰ میلیونی قیمت کارخانه و بازار قیمت‌ها > همشهری آنلاین: خرید و فروش خودرو در بازار اگرچه چند روزی است با آغاز مجدد شماره گذاری خودروها از سوی پلیس رونق گرفته است، اما با مانورهای خودروسازان مبنی بر ارایه محصولات جدید به بازار، به نظر می‌رسد برخی از مصرف‌کنندگانی که متقاضی خرید خودروها در محدوده قیمتی ۴۰ تا ۵۰ میلیون تومانی هستند، دست نگاه داشته‌اند تا شاید بتوانند با اندکی تغییر در منابع مالی خود، خودروهای جدید را سوار شوند. البته در مورد برخی از مدل‌های خودرو هم، حاشیه بازار قیمتی وجود دارد و تفاوت قیمت بازار و نمایندگی‌ها، همچنان به چشم می خورد.

 • فراز و فرود قیمتی سبد مصرفی خانوار ؛ افزایش ۲ تا ۲۰ درصدی نرخ اقلام غذایی

  فراز و فرود قیمتی سبد مصرفی خانوار ؛ افزایش ۲ تا ۲۰ درصدی نرخ اقلام غذایی قیمت‌ها > اگرچه دولت کاهش تورم را مساوی با کاهش قیمت کالاها در بازار نمی‌داند، مردم هم آثاری از سقوط پلکانی بار تورمی اقتصاد بر سبد مصرفی خود نمی‌بینند و معتقدند که راهکارهای دولت برای مهار تورمی، دردی از کاهش بار هزینه‌ای آنها دوا نکرده و همچنان مجبورند با بالا و پایین شدن قیمت‌ها دست و پنجه نرم کنند.

 • پوتین درباره کاهش قیمت نفت هشدار داد

   پوتین درباره کاهش قیمت نفت هشدار داد اقتصاد‌ جهان > همشهری آنلاین: ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه هشدار داد اگر سطح پایین کنونی قیمت نفت در بازار جهانی ادامه داشته باشد ممکن است اقتصاد جهان سقوط کند.

 • برندهای صادراتی را حمایت کنیم

  برندهای صادراتی را حمایت کنیم تجارت خارجی > مرتضی سلطانی: تجلی یک اقتصاد پویا و پایدار، بدون تردید در گرو ایجاد اقتصادی درون‌زا و برون‌گراست.

 • بانک‌ها ۳‌ سال برای ترک بنگاه‌داری مهلت گرفتند

  بانک‌ها ۳‌ سال برای ترک بنگاه‌داری مهلت گرفتند پول ‌و بانک > شورای پول و اعتبار ۳سال فرصت در اختیار بانک‌ها قرار داده تا بنگاه‌های غیربانکی خود را واگذار کنند، درحالی‌که غلامرضا تاجگردون، عضو ناظر مجلس در شورای پول و اعتبار در پاسخ به این پرسش که دولت آیا گزارش جدیدی در این زمینه ارائه کرده است؟

 • بهره‌کشی برخی جایگاه‌ها از کارگران پمپ‌بنزین

  بهره‌کشی برخی جایگاه‌ها از کارگران پمپ‌بنزین اشتغال > رضا کربلایی: انتشار گزارشی در روزنامه همشهری با عنوان همه کلک‌های بنزینی، بازخورد کارگران شاغل در جایگاه‌های سوخت را به‌همراه داشت و برخی از آنها در گفت‌وگو با خبرنگار ما، عدم امنیت شغلی و حقوق ناکافی را دلیل اصلی برخی کلک‌های آشکار و نهان در جایگاه‌های سوخت عنوان می‌کنند.

 • کشمکش بر سر کیفیت بنزین

  کشمکش بر سر کیفیت بنزین حمل و نقل > علیرضا سلطانی: در هیاهوی اختلاف‌نظرها و مجادلات داخلی پیرامون برخی مسائل و موضوعات اساسی کشور که این روزها بازار آن داغ است، موضوعی دیده می‌شود که محل اختلاف قرار گرفتن آن به لحاظ ارتباط مستقیم آن با سلامت شهروندان، جای تعجب بسیار دارد.

 • ۷ میلیون و ۸۶۲ هزار نفر مشمول بسته حمایت غذایی شدند

   ۷ میلیون و ۸۶۲ هزار نفر مشمول بسته حمایت غذایی شدند یارانه > با ابلاغ مصوبه دولت به دستگاه‌های اجرایی ذیربط تعداد مشمولان طرح دوم بسته حمایت غذایی به ۷ میلیون و ۸۶۲ هزار و ۳۹۱ نفر رسید.

دیگر مطالب اقتصاد
انتخاب سردبیر

کسی که لبنیاتی را اداره نکرده بود مدیر خودروسازی بزرگ شد

همشهری آنلاین: مشاور رییس‌جمهور گفت: پیش از این کسی که لبنیاتی را اداره نکرده بود، مدیر یک خودروسازی بزرگ شد. درحالی که اگر رقیب چابکی به صحنه بیاید موجب ارتقای خودروسازان داخلی می‌شود.

پایه‌های لرزان تحریم

در روزهای اخیر دادگاهی در انگلستان تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه بابک زنجانی و ۶ شرکت ایرانی ازجمله شرکت ملی نفتکش را لغو کرد.

پایان مناقشه اشتغال‌زایی درگرو ارائه آمار بیمه‌شدگان

جنجال آماری بر سر نرخ بیکاری هفته گذشته میان مسئولان دولتی و برخی کارشناسان بازار کار سرگرفت تا همچنان نرخ بیکاری ۹.۵درصدی برای تابستان امسال با تردید مواجه باشد.

کالاهای پرمصرف در مسیر گران شدن

قیمت ۵ گروه کالایی پرمصرف در هفته گذشته نسبت به هفته قبل آن در شهر تهران رشد قیمت داشته است و تنها ۲ قلم از کالاهای پرمصرف خانوارهای تهرانی ارزان‌تر و ۳قلم هم بدون تغییر مانده است.

اختصاص دلارهای حساب‌ذخیره ارزی به طرح‌های عمرانی

رئیس‌جمهور در جلسه ستاد هماهنگی اقتصاد مقاومتی از معاونت نظارت راهبردی رئیس‌جمهور خواست نسبت به استفاده از حساب ذخیره ارزی جهت تداوم طرح‌های عمرانی دولت اقدام کند.

اتصال شبکه سراسری راه‌آهن به قطارهای شهری

وزیر راه و شهرسازی بر ضرورت اتصال شبکه سراسری ریلی کشور به شبکه قطارهای شهری تأکید کرد.

مدت فعالیت ریاست بانک مرکزی ۵ساله شد ؛ رئیس جمهور حکم می‌دهد

همشهری‌آنلاین: بر اساس کلیات نحوه اداره بانک مرکزی، مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره اینکه رئیس کل بانک مرکزی با حکم رئیس جمهور و به‌مدت پنج سال انتخاب شود به قطعیت رسیده است.

اولین اظهارات وزیر کار درباره دستمزد ۹۴ ؛ نجات اورژانسی ۲۴۱ هزار شغل از نابودی

همشهری آنلاین: وزیر تعاون، کار و رفاه با تاکید بر اینکه اقتصاد بیشتر از افزایش ۲۸.۵ درصدی دستمزدها در سال جاری ظرفیت نداشت، مجموع دریافتی فعلی کارگران را حداقل یک میلیون تومان اعلام کرد و گفت: افزایش مزد ۹۴ کارگران بستگی به میزان تورم دارد.

تازه‌ترین تصمیمات ارزی دولت یازدهم ؛ کاهش نرخ سود تسهیلات و سپرده بانکی

همشهری‌آنلاین: معاون اول رئیس جمهور با اعلام تازه‌ترین تصمیمات ارزی دولت تدبیر و امید از تصمیم جدید برای کاهش نرخ سپرده قانونی بانک‌ها نزد بانک مرکزی تا ۱۰ درصد خبر داد و گفت: امکان فروش ارز حاصل از صادرات به نرخ آزاد به سیستم بانکی تصویب شد، ضمن اینکه تا این لحظه به هیچ یک از مسئولان نگفته‌ایم که چه آماری را ارائه دهند و چه آماری را ارائه ندهند.

پرونده کیفیت بنزین مفتوح است؟

کیفیت بنزین تولیدی در مجتمع‌های پتروشیمی از همان روزهای نخست روی کارآمدن دولت یازدهم آشکارا زیر سؤال رفت و در نهایت وزارت نفت حکم به توقف تولید داد اما این حکم که رنگ و بوی سیاسی به خود گرفت آغازی شد برای یکی از پیچیده‌ترین و فنی‌ترین اختلاف‌نظرهای کیفی ایران.

ثبات نسبی در بازار طلا و ارز

بازار طلا و ارز از فضای هیجانی فاصله گرفت تا برخلاف ۲ روز ابتدای هفته، شرایط آرامی را سپری کرده باشد.

آنتونوف نباید پرواز می‌کرد

فقط چند روز از میانه تابستان گذشته است. عقربه‌های ساعت، اعداد ۹ و ۱۸ دقیقه صبح یکی از گرم‌ترین روزهای تابستان را نشانه رفته‌اند.

پرداخت وام ازدواج سرعت گرفت

مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی با بیان اینکه پرداخت وام ازدواج نسبت به قبل تسریع شده است، از پرداخت ۲۵۵ هزار فقره تسهیلات در یک‌ماه و نیم اخیر خبر داد.

توقیف ۲۵ هزار محصول لبنی غیراستاندارد

مدیرکل استان تهران از توقیف ۲۵۰ هزار و ۴۳۰ عدد انواع خامه، ماست و کره حیوانی غیراستاندارد خبر داده و اعلام کرد: محصولات لبنی با عناوین خاتون‌پلور و کیان مشکات به‌علت استفاده از چربی گیاهی (پالم) توقیف شده‌اند.

صدای پای دوباره گرانی لبنیات می‌آید

علی ابراهیمی: تصویب یارانه ۴۵۰ میلیارد تومانی و افزایش قیمت خرید شیر خام به هزار و ۳۰۰ تومان موجب طرح زمزمه‌های افزایش حداقل ۶ درصدی قیمت‌ها توسط شرکت‌های لبنی شده است.

آغاز فاز طراحی هواپیمای ۱۵۰ نفره؛ انتقادات درباره هواپیمای ایران ۱۴۰ مستدل نیست

همشهری آنلاین: رئیس سازمان صنایع هوایی گفت: هم‌اکنون مرحله اول ساخت هواپیمای ۱۵۰ نفره که طراحی مفهومی است، به پایان رسیده است و از سه‌شنبه وارد فاز ۲ طراحی می‌شویم که طراحی کلی است.

جدیدترین قیمت سکه، طلا و ارز در بازار ؛ سکه ۹۰۰۰ تومان گران شد

همشهری آنلاین: هر گرم طلای ۱۸ عیار به قیمت ۹۶ هزار و ۲۸۹ تومان، سکه تمام و نیم سکه به ترتیب ۹۴۰ هزار تومان و ۴۷۴ هزار و ۵۰۰ تومان داد و ستد می‌شود که قیمت‌ها نسبت به پنجم مهر ماه افزایش یافته است.

جدول قیمت خودروهای وارداتی ؛ ثبات قیمت‌‌ها در بازار

همشهری آنلاین: با توجه به رکود شکل گرفته در بازار، قیمت خودروهای وارداتی تغییری نسبت به نرخ این محصولات در هفته گذشته نداشته است.