سه شنبه 2 خرداد 1396 | به روز شده: 31 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
دانش
 • یافته جدید محققان استرالیایی؛

  سطح ویتامین D مادر عامل پیشگیری از اوتیسم در کودک

  سطح ویتامین D مادر عامل پیشگیری از اوتیسم در کودک پزشکی > همشهری آنلاین: به گفته محققان، مصرف مکمل ویتامین D در طول سه ماهه اول بارداری می‌تواند از بروز خصایص اوتیسم در کودک پیشگیری کند.

 • انتشار جدیدترین تصاویر از قمر زحل

  انتشار جدیدترین تصاویر از قمر زحل فضا > همشهری آنلاین: فضاپیمای کاسینی ناسا تصاویر خیره‌کننده جدیدی را از قمر مشهور سیاره زحل، انسلادوس به زمین ارسال کرده‌است، جهانی یخی که اکنون مشخص شده از تمامی ترکیبات مورد نیاز برای پشتیبانی از حیات برخوردار است.

 • ساخت اولین هارد‌درایو یک بیتی شیمیایی در جهان

  ساخت اولین هارد‌درایو یک بیتی شیمیایی در جهان دانش > همشهری آنلاین: در رایانش سنتی اطلاعات در قالب بیت‌هایی ذخیره می‌شوند که توسط پدیده‌ای فیزیکی مانند الکتریسیته خوانده شوند، کد‌های باینری که به صفرها و یک‌ها نیز شهرت دارند.

 • اولین سیستم گشت‌زنی امنیتی روباتیک جهان را ببینید

  اولین سیستم گشت‌زنی امنیتی روباتیک جهان را ببینید فناوری‌ > همشهری آنلاین: پهپاد‌های جاسوسی و روبات‌های امنیتی به تنهایی نوآوری‌های جدیدی به شمار نمی‌روند اما زمانی که در کنار یکدیگر مورد استفاده قرار گیرند،‌پدیده‌ای کاملا جدید خواهند بود.

 • استخدام اولین پلیس روباتیک در دوبی

  استخدام اولین پلیس روباتیک در دوبی فناوری‌ > همشهری آنلاین: دوبی یکی از معدود شهرهای جهان است که علاقه عجیبی به واقعی‌ساختن شخصیت‌ها و تجهیزات داستان‌های علمی تخیلی دارد، و اکنون پس از رونمایی از آتشنشان‌های پرنده،‌روبات پلیسی را وارد نیروهای پلیس خود ساخته‌است.

 • چهارمین مرگ احتمالی ناشی از ابولا در کنگو

  چهارمین مرگ احتمالی ناشی از ابولا در کنگو پزشکی > همشهری آنلاین: شخص چهارمی احتمالاً به علت شیوع ویروس ابولا در منطقه دورافتاده شمال شرق جمهوری دموکراتیک کنگو درگذشته است

 • یافته‌های جدید نشان می‌دهد؛

  احتمال افسردگی کودکان چاق در بزرگسالی بیشتر است

  احتمال افسردگی کودکان چاق در بزرگسالی بیشتر است پزشکی > همشهری آنلاین: مطالعه جدید نشان می‌دهد کودک دارای اضافه وزن با مشکلات بلندمدت سلامت روان مواجه است.

 • رونمایی از کامل‌ترین فسیل یک دایناسور در کانادا

  رونمایی از کامل‌ترین فسیل یک دایناسور در کانادا محیط زیست جهان > همشهری آنلاین: سالم‌ترین و کامل‌ترین فسیل دایناسور مربوط به شاخه نودوسور در موزه ملی کانادا در معرض نمایش گذاشته شد.

 • با این توربین قابل حمل از آب و باد برق بگیرید

  با این توربین قابل حمل از آب و باد برق بگیرید فناوری‌ > همشهری آنلاین: محققان یک توربین قابل حمل ساخته‌اند که می‌توان با کمک آن در هر مکانی از آب و باد انرژی الکتریسیته تولید کرد.

 • محقق ايراني در استراليا ابداع كرد

  نیروگاهی به اندازه یک یخچال برای تامین برق خانه‌ها

  نیروگاهی به اندازه یک یخچال برای تامین برق خانه‌ها فناوری‌ > همشهری آنلاین: جعبه‌ای را درون خانه‌تان تصور کنید که هم‌اندازه یک یخچال است و نه تنها می‌تواند برق تولید و ذخیره کند، بلکه می‌تواند گرما و سرمای خانه را نیز تامین کند،‌آب را گرم کرده و حتی برای استفاده یا فروش،‌اکسیژن و هیدروژن تولید کند.

 • محققان می‌گویند؛

  «یوگا» علائم سرطان سینه را تسکین می‌دهد

  «یوگا» علائم سرطان سینه را تسکین می‌دهد پزشکی > همشهری آنلاین: تشخیص و درمان سرطان سینه می‌تواند با مشکلات فراوانی نظیر اضطراب، افسردگی و سایر علائم تاثیرگذار بر کیفیت زندگی همراه باشد.

 • خداحافظی سوئیس با انرژی اتمی

  خداحافظی سوئیس با انرژی اتمی دانش > همشهری آنلاین: نتایج یک همه‌پرسی در سوئیس نشان داد اکثریت مردم این کشور خواهان توقف ساخت نیروگاه‌های اتمی جدید در این کشور هستند.

 • ساخت باریک‌ترین نانوسیم فلزی جهان

  ساخت باریک‌ترین نانوسیم فلزی جهان فناوری‌ > همشهری آنلاین: محققان موفق به ساخت باریک‌ترین نانوسیم فلزی جهان شده‌اند، سیمی که از رشته‌ای باریک از تلوریوم ساخته شده‌است و تنها یک اتم ضخامت دارد.

 • فعال‌سازی دوباره سه ماهواره مرموز توسط روسیه

  فعال‌سازی دوباره سه ماهواره مرموز توسط روسیه فضا > همشهری آنلاین: ماهواره‌های روسی که در سال ۲۰۱۳ به مدار پایینی زمین پرتاب شدند، باری دیگر فعال شدند درحالی که هنوز هیچ‌کس خبر ندارد کاربری این ماهواره‌ها چیست.

 • نگرانی کارشناسان از گسترش پدیده سفیدشدگی مرجان‌ها

  نگرانی کارشناسان از گسترش پدیده سفیدشدگی مرجان‌ها محیط زیست جهان > همشهری آنلاین: محققان در بررسی‌های خود دریافتند پدیده سفیدشدگی صخره‌های مرجانی در تمامی نقاط جهان از جمله دریای کارائیب و اقیانوس آرام مشکل‌ساز شده‌ است.

 • کشف تأثیر چپ‌دست یا راست‌دست بودن روی شیوه بیان

   کشف تأثیر چپ‌دست یا راست‌دست بودن روی شیوه بیان دانش > همشهری آنلاین: راست‌دست یا چپ‌دست بودن روی شیوه بیان و روانی گفتار تأثیرگذار است.

 • این فیبرهای نوری صدای سلول‌ها را می‌شنود

  این فیبرهای نوری صدای سلول‌ها را می‌شنود فناوری‌ > همشهری آنلاین: مهندسان موفق به ساخت نانوفیبرهای نوری شده‌اند که می‌تواند کوچکترین نیروهای قابل تصور، از نیروی ناشی از حرکت یک باکتری گرفته تا امواج صوتی ایجاد شده توسط سلول‌های تپنده قلب را احساس کند.

 • جراحی مغز در کمتر از سه دقیقه

  جراحی مغز در کمتر از سه دقیقه پزشکی > همشهری آنلاین: جراحی مغز عملیاتی بسیار دقیق است و یک اشتباه کوچک می‌تواند به مرگ بیمار منجر شود، و این یعنی حتی در یکی از تخصصی‌ترین حرفه‌های جهان نیز خطای انسانی می‌تواند عواقبی جبران‌ناپذیر از خود به جا بگذارد.

 • استفاده از سوخت ستاره‌ها در موتور جت

  استفاده از سوخت ستاره‌ها در موتور جت فناوری‌ > همشهری آنلاین: محققان دانشگاه فناوری برلین قصد دارند آنچه در ستاره‌ها رخ می‌دهد را در موتور جت شبیه‌سازی کنند تا بتوانند بدون نیاز به سوزاندن سوخت‌های فسیلی انسان را به فضا برسانند.

 • ساخت صداهای ناشنیدنی توسط هوش مصنوعی

  ساخت صداهای ناشنیدنی توسط هوش مصنوعی فناوری‌ > همشهری آنلاین: هوش مصنوعی علاوه براینکه می‌تواند در بازی‌های رایانه‌ای انسان را شکست دهد، خودروها را براند، و سرطان را ردیابی کند،‌ اکنون می‌تواند طیفی از اصوات جدید ایجاد کند که تا پیش از ا ین به گوش هیچ بشری نرسیده‌است.

دیگر مطالب دانش