شنبه 1 مهر 1396 | به روز شده: 52 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
دانش
 • محققان هشدار دادند؛

  شرکت‌های چندملیتی عامل تشدید آلودگی اقیانوس‌ها

  شرکت‌های چندملیتی عامل تشدید آلودگی اقیانوس‌ها محیط زیست جهان > همشهری آنلاین: محققان مطالعه‌ای در مورد آلودگی اقیانوس انجام دادند که شامل بررسی ضایعات پلاستیکی در ۳۰ هکتار از خلیج مانیل بود.

 • عذرخواهی بیل‌گیتس بابت دستور Control-Alt-Delete

  عذرخواهی بیل‌گیتس بابت دستور Control-Alt-Delete فناوری‌ > همشهری آنلاین: بیل گیتس یکی از بنیانگذاران شرکت مایکروسافت و ثروتمند‌ترین مرد جهان اعتراف کرد استفاده از سه کلید Control-Alt-Delete که در اصل برای ورود به رایانه‌های ویندوزی مورد استفاده قرار می‌گرفتند، مانوری عجیب و غریب است.

 • ابداع پاد‌تنی سه‌گانه با توانایی نابودی ایدز

  ابداع پاد‌تنی سه‌گانه با توانایی نابودی ایدز پزشکی > همشهری آنلاین: دانشمندان پادتنی را مهندسی و تولید کرده‌اند که به ۹۹ درصد گونه‌های ویروس عامل بیماری ایدز حمله کرده و می‌تواند از ابتلای میمون‌ها به این بیماری پیشگیری کند.

 • خطر شیوع ابرمالاریا در جهان

  خطر شیوع ابرمالاریا در جهان پزشکی > همشهری آنلاین: دانشمندان هشدار دادند شیوع سریع ابرمالاریا در جنوب شرق آسیا یک زنگ‌خطر جهانی است.

 • توفان‌های خورشیدی چطور زمین را تهدید می‌کنند؟

  توفان‌های خورشیدی چطور زمین را تهدید می‌کنند؟ فضا > همشهری آنلاین: برای اولین‌بار بادهای خورشیدی و توفان‌های فضایی ناشی از این بادها با جزئیاتی دقیق در تحقیقی جدید توضیح داده شده‌اند، اینکه چگونه بادها پلاسمای خورشیدی را به سمت زمین می‌رانند و چگونه می‌توان از ماهواره‌ها و فناوری در برابر این توفن‌ها محافظت کرد.

 • تشخیص زمان سکته قلبی با لیزر

  تشخیص زمان سکته قلبی با لیزر پزشکی > همشهری آنلاین: محققان دانشگاه هاروارد موفق به ساخت اولین ابزارک لیزری مورد استفاده در جراحی قلب باز شدند که زمان احتمالی توقف تپش قلب را به جراحان اعلام می‌کند.

 • آشنایی با نشانه‌های هشداردهنده خودکشی

  آشنایی با نشانه‌های هشداردهنده خودکشی پزشکی > همشهری آنلاین: خودکشی به خودی خود یک اختلال روانی نیست، اما می‌تواند یکی از پیامدهای بالقوه اختلالات روانی درمان‌پذیر باشد.

 • آشنایی با علل گردن درد

  آشنایی با علل گردن درد پزشکی > همشهری آنلاین: گردن درد می‌تواند ناشی از فشار آمدن بر مفاصل گردن یا گیر افتادن اعصاب در ناحیه گردن یا شانه باشد. درد گردن همچنین با درد شانه مرتبط است، چراکه بسیاری از عضلات شانه به گردن نیز متصل هستند.

 • چاپ سه‌بعدی ماهیچه‌ای برای روبات‌های انسان‌نما

  چاپ سه‌بعدی ماهیچه‌ای برای روبات‌های انسان‌نما دانش > همشهری آنلاین: اختراع نوعی ماهیچه مصنوعی که می‌تواند وزنی هزار برابر بیشتر از وزن خود را تحمل کند، ساخت روبات‌های انسان‌نما را یک قدم به واقعیت نزدیک‌تر ساخته‌است.

 • ستاره‌ها در مشتم هستند

  ستاره‌ها در مشتم هستند فناوری‌ > محمدرضا حیدری: سالن رقابت‌های جام جهانی ورزش‌های الکترونیک (ESWC) در پاریس شاهد درخشش یک جوان ایرانی بود.

 • چرا مکزیک یکی از زلزله‌خیزترین کشورهای جهان است؟

  چرا مکزیک یکی از زلزله‌خیزترین کشورهای جهان است؟ محیط زیست جهان > همشهری آنلاین: مکزیک کشوری است که روی سه صفحه تکتونیکی بزرگ زمین قرار گرفته‌است، صفحه آمریکای شمالی، صفحه کوکوس و صفحه پاسیفیک و همین باعث شده این کشور از نظر زلزله‌خیزی به یکی از بدترین نقاط جهان تبدیل شود.

 • چرخش جنون‌آمیز ستاره‌ای درخشان در آسمان شب

  چرخش جنون‌آمیز ستاره‌ای درخشان در آسمان شب فضا > همشهری آنلاین: اخترشناسان برای اولین‌بار موفق به رصد ستاره‌ای شده‌اند که با سرعتی باورنکردنی به دور خود در چرخش است و نوری پلاریزه شده از خود ساطع می‌کند.

 • تبدیل زباله به سوخت جت!

  تبدیل زباله به سوخت جت! محیط زیست جهان > همشهری آنلاین: شرکت خطوط هواپیمایی «بریتیش» قصد دارد از ضایعات خانگی برای تولید سوخت برای هواپیماهایش استفاده کند.

 • پس از جدا شدن از یخچال‌های قطب جنوب؛

  تکه یخ هزار میلیارد تنی در دریا سرگردان شد

  تکه یخ هزار میلیارد تنی در دریا سرگردان شد محیط زیست جهان > همشهری آنلاین: تکه یخ هزار میلیارد تنی از یخچال‌های قطب جنوب جدا شده و در دریا سرگردان خواهد شد.

 • در بزرگ‌ترین پارک خورشیدی؛

  ساخت بلندترین برج خورشیدی دنیا کلید خورد

  ساخت بلندترین برج خورشیدی دنیا کلید خورد فناوری‌ > همشهری آنلاین: دوبی قصد دارد توسعه بزرگ‌ترین پارک خورشیدی در دنیا را با ظرفیت تولید ۵ هزار مگاوات برق، از سال ۲۰۲۰ کلید بزند.

 • ذخیره نور در قالب امواج صوتی برای اولین‌بار در جهان

  ذخیره نور در قالب امواج صوتی برای اولین‌بار در جهان فناوری‌ > همشهری آنلاین: دانشمندان برای اولین‌بار موفق شده‌اند اطلاعات نوری را مشابه امواج صوتی روی یک تراشه رایانه‌ای ذخیره کنند.

 • کشف شهر اختاپوس‌ها در استرالیا

  کشف شهر اختاپوس‌ها در استرالیا محیط زیست جهان > همشهری آنلاین: زیست‌شناسان موفق به کشف شهری در اعماق اقیانوس شده‌اند که اکتلانتیس نام دارد و ثابت می‌کند گونه اختاپوس‌های غمگین به اندازه‌ای که تصور می‌شد منزوی نیستند.

 • این سوزن چربی‌ها را آب می‌کند

  این سوزن چربی‌ها را آب می‌کند پزشکی > همشهری آنلاین: شاید برچسبی پوستی که می‌تواند چربی‌های زائد بدن را در محلی که با پوست تماس پیدا کرده،‌ از بین ببرد بسیار جذاب‌تر از آن به نظر بیاید که واقعی باشد،‌اما محققان توانسته‌اند آن را به حقیقت تبدیل کنند.

 • آشنایی با علل درد شانه

  آشنایی با علل درد شانه پزشکی > همشهری آنلاین: ضعف یا آسیب‌دیدگی شانه‌ها می‌تواند فعالیت روزانه را مختل کند، به طور یکه ممکن است نتوانید در را باز کنید، از روی صندلی بلند شوید و پیراهنتان را بدون احساس درد به تن کنید.

 • بزرگ‌ترین ایستگاه شارژ خودرو در آلمان بنا می‌شود

  بزرگ‌ترین ایستگاه شارژ خودرو در آلمان بنا می‌شود فناوری‌ > همشهری آنلاین: یک کمپانی آلمانی به نام "سورتیمو" (Sortimo) قصد دارد تا بزرگ‌ترین ایستگاه شارژ خودروهای برقی جهان را در آلمان بسازد.

دیگر مطالب دانش