جمعه 4 خرداد 1397 | به روز شده: 1 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
شنبه 10 مرداد 1394 - 13:42:05 | کد مطلب: 302690 چاپ

کرگدن سفید شمالی در جهان به چهار راس رسید

شهر > محیط زیست ایران - همشهری آنلاین:
با مرگ یکی از پنج کرگدن سفید شمالی جهان در اثر بیماری در باغ وحشی در جمهوری چک، تنها چهار راس از این گونه در جهان باقی مانده است.

به گزارش ایرنا، نبیر یک کرگدن ماده 31 ساله، دوشنبه بعد از ظهر در باغ وحش دوور کرالووه در اثر باز شدن یک کیست در بدنش جان خود را از دست داد.

به این ترتیب با مرگ یکی از کرگدن‌ها تنها سه کرگدن ماده و یک نر از این نوع در جهان باقی می‌ماند؛ یکی از آنها در باغ وحش سن دیگو و سه کرگدن دیگر در ناحیه تحت حفاظت اول پژتا در کنیا نگه‌داری می‌شوند.

این زیر گونه سال‌هاست که به دلیل شکار و از بین رفتن زیستگاه در آستانه انقراض قرار داشته است.

جیری هروبی نگه‌دارنده این کرگدن در باغ وحش دوور کرالووه گفت: کیست ناشی از بیماری در داخل بدن نبیر عظیم بود. هیچ راهی برای درمان آن وجود نداشت.

نبیر در همین باغ وحش متولد شده بود و یکی از آخرین امیدها برای بقای این زیرگونه بود.

فعالان حفاظت از محیط زیست از مدت‌ها پیش امیدوار بودند که تخمک‌های سالم را از تخمدان چپ سالم او برای لقاح مصنوعی خارج کنند.

برای این کار قبلا تلاش شده بود و پس از مرگ او این تخمدان خارج و به یک آزمایشگاه تخصصی در ایتالیا منتقل شد.

اگر لقاح مصنوعی ممکن باشد، تقریبا مسلم است که نیازمند قرار دادن جنین یک کرگدن سفید شمالی در بدن یک کرگدن سفید جنوبی خواهد بود. کرگدن سفید جنوبی از خویشاوندان نزدیک نوع شمالی و تعداد آن بیش‌تر است.

در سال 2009، چهار کرگدن از دوور کرالووه به كنيا منتقل شدند به این امید که محیط طبیعی آفریقا به باروری آن‌ها کمک کند اما این تلاش بی‌نتیجه مانده است.