پنج شنبه 29 شهریور 1397 | به روز شده: 18 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
دوشنبه 30 آذر 1394 - 00:11:39 | کد مطلب: 318753 چاپ

آشنایی با شمشیر‌های نوری و لیزری جنگ ستارگان

سینما و تلویزیون > سینمای‌ جهان - همشهری آنلاین:
شمشیر نوری (Lightsaber) نوعی جنگ‌افزار تخیلی در دنیای خیالی جنگ ستارگان و نوعی «شمشیر لیزری» است که حدود ۱.۳۳ متر (۱.۴۵ یارد) طول دارد و تیغ آن نوعی پلاسما است.

این شمشیر نماد فرقه جدای به شما می‌رود. و اولین بار در جنگ ستارگان ساخته جورج لوكاس اپیزود چهارم: امیدی تازه (در سال ۱۹۷۷) نمایش داده شد. این سلاح نماد جنگ ستارگان و یکی از محبوب‌ترین جنگ‌افزارهای تاریخ فیلم است.

اسلحه جالب و مورد استقبال عصر متمدن تر، یکی از ابزارهای نمادین در جنگ ستارگان که به عقیده دانشمندان، بیشترین بهره را از واقعیت دارد. در نظر جورج لوکاس شمشیر‌های نورانی به‌روز رسانی علمی از شمشیرهای معمولی است که توسط قهرمانان در فیلم‌های فانتزی یا ژانر تاریخی استفاده می‌شود. نام اصلی این شمشیر،شمشير ليزري (lazer sword) بوده است که با توسعه و پیشرفت فیلم‌نامه این نام به نام فعلی اصلاح شده است.

اما آیا در واقعیت هم می‌توان یک شمشیر‌ نورانی ساخت؟ شاید. در سال 2013 محققان انستیتو تکنولوژی هاروارد و ماساچوست، موفق شدند تا «فوتون»ها یا تابش‌های الکترونی را دقیقا همانند ملکول‌ها به هم متصل و شرایطی را ایجاد کنند که تا پیش از آن تنها در فرضیه ممکن بود. در آن زمان رهبر تیم پژوهشی هاروارد گفت: قیاس این پژوهش با آنچه در شمشیر‌ نورانی می‌بینیم، چندان قیاس بی‌جایی نیست.