یکشنبه 29 بهمن 1396 | به روز شده: 46 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
دوشنبه 9 مهر 1386 - 21:46:29 | کد مطلب: 32951 چاپ

آشنایی با روز جهانی قدس

اجتماع > اجتماعی - همشهری آنلاین:
قدس، قبله نخستین و حرم دوم مسلمانان جهان، سرزمین اصلى و وطن میلیون‌ها آواره مسلمان فلسطینى‌است که از سال ۱۹۴۸ آن سرزمین را از دست ساکنانش خارج و تحت سلطه نیروهاى اشغالگر قدس قرار گرفت.

پس از پیروزى انقلاب اسلامى، امام خمینیره روزى را براى نجات قدس از چنگال صیهونیست‌هاى جنایتکار، به عنوان روز قدس تعیین کردند.

در پیامى که امام راحل به همین مناسبت صادر نمودند، آمده‌است:

بسم الله الرحمن الرحیم

من طى سالیان دراز، خطر اسرائیل غاصب را گوشزد مسلمین نمودم که اکنون، این روزها به حملات وحشیانه خود به برادران و خواهران فلسطینى شدت بخشیده است و به ویژه در جنوب لبنان به قصد نابودى مبارزان فلسطینى پیاپى خانه و کاشانه ایشان را بمباران مى کند.

من از عموم مسلمانان جهان و دولت هاى اسلامى مى خواهم که براى کوتاه کردن دست این غاصب و پشتیبانان آن، به هم بپیوندند; و جمیع مسلمانان جهان را دعوت مى کنم آخرین جمعه ماه مبارک رمضان را که از ایام قدر است و مى تواند تعیین کننده سرنوشت مردم فلسطین نیز باشد، به عنوان " روز قدس " انتخاب و طى مراسمى همبستگى بین المللى مسلمانان را در حمایت از حقوق قانونى مردم مسلمان فلسطین اعلام نمایند. از خداوند متعال پیروزى مسلمانان را بر اهل کفر خواستارم.

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته
روح الله الموسوی الخمینی

از این تاریخ آخرین جمعه ماه مبارک رمضان روز جهانی قدس نام گرفت تا فریاد اعتراض مسلمانان عالم به تداوم اشغال قبله اول مسلمین در سراسر دنیا طنین‌انداز شود.