پنج شنبه 29 شهریور 1397 | به روز شده: 10 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
چهارشنبه 10 آذر 1395 - 00:12:25 | کد مطلب: 354007 چاپ

رئیس‌جمهور کره‌جنوبی در خط پایان: استعفا

جهان > آسیا و اقیانوسیه - همشهری آنلاین:
رئیس‌جمهور کره جنوبی که با موجی از اعتراضات روبرو شده بود اعلام کرد از سمتش استعفا خواهد کرد.
پارک گئون های به خاطر رسوایی مربوط به فساد و اعمال نفوذ دستیارش اعلام کرده بود که به مجرد تهیه طرحی در پارلمان این کشور برای انتقال امن قدرت از سمتش استعفا خواهد داد.

به گزارش ایسنا،‌ به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، در صورتی که پارک گئون های، رئیس‌جمهور کره جنوبی به وعده‌اش برای استعفا عمل کند پس از سینگمن رهی،‌ اولین رئیس جمهور کره جنوبی که در سال 1960 استعفا و به هاوایی فرار کرد دومین رئیس جمهور در تاریخ این کشور خواهد بود که استعفا کرده است.

پارک گئون های امروز در یک سخنرانی زنده تلویزیونی گفت: من مسائل مربوط به سرنوشت ریاست جمهوری ام از جمله کوتاه کردن دوره ریاست جمهوری خود را به پارلمان می‌سپارم تا درباره‌اش تصمیم گیری کند. اگر احزاب حاکم و اپوزیسیون طرحی را برای کاهش سردرگمی در امور دولت و تضمین انتقال امن قدرت تهیه کنند من تحت برنامه تهیه شده و فرآیندهای تصریح شده در قوانین از ریاست جمهوری استعفا خواهم کرد.

احزاب مخالف در کره جنوبی اخیرا تا حد زیادی طرح استیضاح او را به پیش برده‌اند و همپیمانان پارک گئون های در حزب حاکم به او توصیه کرده‌اند که شرافتمندانه استعفا داده و نگذارد کار به استیضاح بکشد.