چهارشنبه 2 خرداد 1397 | به روز شده: 18 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
شنبه 18 دی 1395 - 19:35:55 | کد مطلب: 358007 چاپ

درگذشت مردی که ستاره بالیوود نبود

سینما و تلویزیون > سینمای‌ جهان - اوم پوری، از تحسین‌شده‌ترین بازیگران سینمای هند که علاوه بر بالیوود در فیلم‌های هالیوودی و بریتانیایی هم ایفای نقش می‌کرد، در ۶۶سالگی از دنیا رفت.

به گزارش همشهري، جسد بي‌جان اين بازيگر 66ساله صبح روز جمعه در منزل وي پيدا شد. گفته مي‌شود دليل مرگ او سكته قلبي بوده است. پوري در ايالت شمالي هاريانا به دنيا آمد و نخستين بار در 1976مقابل دوربين رفت. او در دهه‌هاي 80و 90ميلادي نقشي اساسي در ارتقاي سطح سينماي هنري هند ايفا كرد و با حضور در چند فيلم هاليوودي ازجمله «جنگ چارلي ويلسن» به چهره‌اي بين‌المللي و سرشناس تبديل شد.

همكاري با سينماگراني چون مايك نيكولز (در 3فيلم)، رولند جافي، اودايان پراساد و البته ديمين اودانل در «شرق شرق است» گوشه‌اي ديگر از توانايي‌هاي پوري را به رخ كشيد. موفقيت فيلم اخير به‌گونه‌اي بود كه دنباله آن با نام «غرب غرب است» به كارگرداني اندي دي‌ايموني حدود يك دهه بعد به بازار آمد و البته نتوانست توفيق شرق شرق است را تكرار كند.

پوري در آخرين روزهاي سال گذشته ميلادي در فضاي مجازي درباره 4دهه فعاليت سينمايي خود نوشت: اصلا پشيمان نيستم و از كارنامه خود راضي‌ام. با اينكه چهره‌ام براي ستاره شدن مناسب نبود اما تمام تلاشم را كردم و به‌خودم افتخار مي‌كنم. او سال 1990يكي از بالاترين نشان‌هاي افتخار سرزمين مادري خود را دريافت كرد و علاوه بر چهره‌هاي سرشناس باليوود، نخست‌وزير هند هم مرگ او را تسليت گفت.