شنبه 28 مهر 1397 | به روز شده: 13 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
شنبه 30 بهمن 1395 - 13:45:04 | کد مطلب: 362381 چاپ

فواید پروبیوتیک‌ها در کاهش مشکلات خواب

زندگی > سلامت - همشهری آنلاین:
مواد خوراکی پروبیوتیک می‌تواند به کاهش مشکلات خواب ناشی از استرس کمک کند.

به گزارش خبرنگار مهر، پروبیوتیک‌ها فیبرهای غیرقابلی هضم هستند که موجب تقویت باکتری‌های خوب روده می‌شوند. حال محققان دانشگاه کلورادو دریافته‌اند فیبرهای موجود در پروبیوتیک‌ها می‌توانند به مشکلات خواب مرتبط با استرس کمک کنند.

محققان در این تحقیق، به موش‌های آزمایشگاهی به مدت چندین هفته رژیم غذایی پروبیوتیک داده و سپس برای ایجاد استرس آنها را در معرض شوک قرار دادند. گروه کنترل برای مقایسه با موش‌های که قبل از شوک پروبیوتیک مصرف نکرده بودند استفاده شدند.

محققان دریافتند موش‌های تغذیه شده با پروبیوتیک‌ها اختلالی در میکروبیوم‌های روده تجربه نکردند و در مقایسه با گروه موش‌هایي که رژیم غذایی ویژه را دریافت نکرده بودند سریع‌تر به الگوی خواب سالم بازگشتند.

دکتر «رابرت تامسون» سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «شوک استرس‌زا ایجاد شده در موش‌ها معادل با یک دوره پراسترس در انسان‌ها نظیر تصادف با اتومبیل یا مرگ یک عزیر بود.»

وی در ادامه افزود: «مجموعه مطالعات بعدی در مورد بررسی این موضوع خواهد بود که آیا پروبیوتیک‌ها می‌توانند به انسان‌ها در حفظ و بازسازی میکروبیوم‌های روده و احیای الگوی نرمال خواب بعد از یک استرس پس از سانحه کمک کنند.»

به گفته محققان، درصورت اثبات تاثیر مصرف پروبیوتیک بر کاهش استرس، افزودن آن به رژیم غذایی می‌تواند شیوه حفاظتی خوبی برای مقابله با اضطراب باشد.

غذاهای حاوی پروبیوتیک شامل موز، پیاز، سیر، تره فرنگی، مارچوبه، کنگر فرنگی، سویا و خوراکی‌های تهیه شده از گندم سبوس‌دار هستند.